Menu

Czy wiesz, że ... ? Interesujące zagadnienia z dziedziny onkologii

Czy wiesz, że istnieją sposoby na rozpoznanie czy znamię na skórze może być czerniakiem?

Od kilkudziesięciu lat obserwuje się na świecie wzrost zachorowalności na czerniaka złośliwego. Każdego roku na świecie rozpoznaje się około 50,000 nowych przypadków czerniaka skóry. Jeśli uda nam się rozpoznać go wcześnie, szanse na wyleczenie są bardzo duże. Niestety czerniak skóry w porównaniu z innymi nowotworami skóry cechuje się dużo wyższym prawdopodobieństwem wystąpienia przerzutów odległych. Dlatego też, tak ważne jest, aby regularnie oceniać powierzchnię skóry pod kątem znamion i zmian, co do których podejrzewamy, że mogą być zmianą złośliwą. Dzięki takiemu postępowaniu jesteśmy w stanie wykryć czerniaka złośliwego skóry już we wczesnym stadium klinicznym. Aby nam w tym pomóc badacze opracowali tzw. „ABCDE czerniaka złośliwego”, czyli zbiór cech, na które powinniśmy zwrócić uwagę, gdy oceniamy czy dane znamię jest podejrzane.

A – Asymetria (asymmetry); oceń symetrię zmiany; postaraj się podzielić zmianę na dwie połówki; Czy obie połówki pasują do siebie? Zwykłe znamiona przeważnie są symetryczne, a wczesne postacie czerniaka złośliwego skóry cechują się asymetrią;

B – Granica (border); zwykłe znamiona są owalne lub okrągłe i wyraźnie widoczna jest granica pomiędzy znamieniem, a zdrową tkanką; Rozmyta lub zatarta granica może wskazywać na czerniaka; także „rozlewanie się” barwnika na otaczające tkanki powinno budzić niepokój;

C - Kolor (color); prawidłowe znamiona zwykle są jednokolorowe; w przypadku podejrzanego znamienia w obrębie jednej zmiany może występować parę kolorów, a granice ich przejścia mogą być bardzo nieregularne

D – Średnica (diameter); zwykłe znamiona mogą mieć różne rozmiary, aczkolwiek kiedy znamię ma powyżej 6 mm średnicy należy je bacznie obserwować;

E - Powiększanie się (enlargement); szczególnie niepokojące jest nagłe powiększanie się danego znamienia; zwykłe znamiona raczej nie rosną w szybkim tempie, oceń także czy znamię nie zrobiło się wypukłe

Zwróć także uwagę czy w okolicach zmiany nie pojawiło się swędzenie, bolesność lub krwawienie. Pamiętaj, aby każdą podejrzaną zmianę skonsultować z onkologiem. Pamiętaj! Najważniejsza jest profilaktyka. Czerniak wcześnie wykryty może być wyleczalny!


Inne materiały na temat czerniaka:


Czy wiesz, że ty sam możesz znacząco zredukować ryzyko zachorowania na nowotwór?

Najnowsze badania medyczne pokazują, że liczba zgonów z powodu chorób nowotworowych mogłaby być o jedną trzecią niższa gdyby pacjenci przestrzegali odpowiednich zaleceń dotyczących stylu życia. Oczywiście nie na wszystkie czynniki ryzyka jesteśmy w stanie wpłynąć, aczkolwiek wiele z nich jesteśmy w stanie znacząco zmodyfikować. Poniżej prezentujemy 7 zasad, którymi powinien kierować się każdy z nas, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej:

1. Rzuć palenie! Jeżeli nie należysz do osób aktywnych, a chcesz rozpocząć walkę o swoje zdrowie – zacznij od tego. Palenie tytoniu stanowi jeden z najważniejszych czynników ryzyka wielu nowotworów. Udowodniono, że u palaczy występuje podwyższone ryzyko raka płuc, pęcherza moczowego, trzustki, nerek oraz jamy ustnej. Dodatkowo palacze narażenie są na choroby układu sercowo-naczyniowego, poronienia, infekcje, a także astmę i zapalenie oskrzeli u dzieci z rodzin, w których rodzice są nałogowymi palaczami.

2. Utrzymuj prawidłową masę ciała! Staraj się, aby twoja dieta była bogata w warzywa i owoce. Ogranicz spożywanie czerwonego mięsa i słodyczy. Wraz z odpowiednią aktywnością fizyczną pomoże Ci to utrzymać twoją wagę na odpowiednim poziomie, a także zredukuje ryzyko wystąpienia raka piersi, jelita grubego, przełyku, nerki oraz gruczołu krokowego i macicy. Oblicz swój wskaźnik masy ciała (BMI) i staraj się, aby nie przekraczał 25.

3. Dbaj o odpowiednią aktywność fizyczną! Badania naukowe wykazały znaczny spadek zachorowania na raka jelita grubego w grupie chorych regularnie wykazujących aktywność fizyczną. Odnotowano także spadek ryzyka pojawienia się raka piersi, gruczołu krokowego oraz nerki. Pamiętaj, że wykazywanie aktywności fizycznej 4 razy w tygodniu po pół godziny może znacznie poprawić twoją kondycję fizyczną, a także zredukować ryzyko pojawienia się chorób nowotworowych.

4. Ogranicz spożycie alkoholu! Udowodniono, że nadmierne spożycie alkoholu podnosi ryzyko raka piersi, jelita grubego, jamy ustnej, przełyku, wątroby i krtani. Postaraj się ograniczyć spożycie alkoholu maksymalnie do jednej jednostki alkoholu (kieliszek wina, kufel piwa, kieliszek wódki) dziennie u kobiet i dwóch jednostek alkoholu u mężczyzn.

5. Pamiętaj o skriningu! Porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat profilaktyki onkologicznej i dowiedz się, w jakich badaniach skriningowych ze względu na swój wiek i obecne czynniki ryzyka powinieneś uczestniczyć. Nie bój się! Pamiętaj, że nowotwór wykryty wcześnie charakteryzuje się dużo lepszym rokowaniem, nie zapomnij o takich badania jak mammografia, kolonoskopia, FOBT czy cytologia.

6. Chroń skórę przed słońcem! Pamiętaj, że nowotwory skóry są najczęstszą podgrupą schorzeń onkologicznych. Na szczęście bardzo wiele zależy od ciebie. Unikaj opalania się pomiędzy 10:00, a 16:00 – promienie słoneczne są wtedy najbardziej szkodliwe. Podczas dłuższego przebywania na słońcu zakryj głowę. Gdy wychodzisz na słońce, używaj kremów z filtrem (15 lub wyższy), staraj się dokładnie pokryć kremem obecne na skórze znamiona.

7. Obserwuj swoje ciało! …i dbaj o nie, ono samo podpowie ci, że coś jest nie tak. Zwracaj uwagę na takie objawy jak: zmiana charakteru stolca lub problemy z oddawaniem stolca; ból niewiadomego pochodzenia, który nie ustępuje po odpowiednich lekach; krwawienie z przewodu pokarmowego niewiadomego pochodzenia; guzki w piersi, nieobecne wcześniej; problemy z połykaniem lub brak łaknienia; nagła zmiana lub powiększenie się znamiona; chrypka lub kaszel, który nie chce ustąpić.

Pamiętaj! Twoje zdrowie jest w Twoich rękach!


Czy wiesz, że nie każdy nowotwór jest złośliwy?

Nowotwory możemy podzielić na łagodne i złośliwe. Obie grupy charakteryzują się specyficznymi właściwościami. Większość nowotworów łagodnych cechuje się rozrostem zdecydowanie wolniejszym niż ma to miejsce w przypadku nowotworów złośliwych. Nowotwory złośliwe mogą, w przeciwieństwie do nowotworów łagodnych, naciekać tkanki i wrastać do naczyń. W przypadku zmian łagodnych nie występują również przerzuty odległe, które niejednokrotnie są przyczyną zgonu u chorych z nowotworami złośliwymi. U pacjentów ze zmianami łagodnymi nie obserwujemy również wznów łagodnych – jeśli nowotwór zostanie doszczętnie wycięty w granicach tkanek zdrowych nie powinien „nawrócić” w tej samej lokalizacji. Warto też wiedzieć, że grupa nowotworów obejmuje zmiany o różnym charakterze histologicznym - jednym z nich jest rak. Nie każdy nowotwór jest rakiem. Rakiem nazywamy nowotwór złośliwy wywodzący się z tkanki nabłonkowej. Do raków zaliczamy guzy powstające z nabłonków pochodzenia ekto- lub endodermalnego oraz z nabłonka narządów moczowo-płciowych. Oprócz raków do nowotworów złośliwych zaliczamy również mięsaki oraz czerniaka złośliwego – nowotwór wywodzący się z komórek barwnikowych.

Grupa druga - nowotwory łagodne obejmuje np. mięśniaki, tłuszczaki lub włókniaki. Pamiętajmy, że nowotwór to nie wyrok. Osiągnięcia współczesnej medycyny pozwalają na skuteczne leczenie wielu spośród znanych nowotworów. Jednak powodzenie zastosowanego leczenia zależy w dużej mierze od stopnia zaawansowania nowotworu – im szybciej zdiagnozowany nowotwór, tym większa szansa na wyleczenie. Nie zwlekaj, przestrzegaj zasad skriningu – Twoje Zdrowie w Twoich Rękach! Pamiętaj! Nie każdy nowotwór jest nowotworem złośliwym!


Czy wiesz, że rekonstrukcja piersi u chorych po mastektomii stanowi ważną część leczenia raka piersi?

Zabiegi rekonstrukcyjne ograniczają częstość występowania powikłań po mastektomii, doprowadzają do odtworzenia kształtu i symetrii ciała, a przede wszystkim poprawiają samopoczucie i jakość życia chorych na raka piersi.

Rekonstrukcja piersi może być podejmowana już w trakcie mastektomii (rekonstrukcja natychmiastowa) lub w dowolnym momencie po mastektomii, kiedy tkanki ulegną wygojeniu i zostanie zastosowane ewentualne leczenie uzupełniające (rekonstrukcja odroczona).

Do wypełnienia przestrzeni po usuniętym gruczole piersiowym możemy użyć tkanek obcych (endoproteza) lub tkanek własnych – autogennych. Rodzaj zastosowanej rekonstrukcji zależy od indywidualnych wskazań pacjentki. Obecnie w naszym kraju dużo popularniejsza jest rekonstrukcja przy użyciu tkanek obcych, aczkolwiek z wielu powodów coraz większe znaczenie zyskują rekonstrukcje przy użyciu tkanek autogennych.

Najprostszym sposobem rekonstrukcji piersi jest wszczepienie silikonowej endoprotezy do loży ograniczonej przez pozostałe po mastektomii tkanki. W niektórych przypadkach w celu powiększenia loży koniecznej do wszczepienia endoprotezy, początkowo stosuje się ekspander tkankowy – odpowiednik endoprotezy, wypełniany solą fizjologiczną, umieszczony w celu "rozepchania" loży do rekonstrukcji. Po uzyskaniu odpowiedniej przestrzeni ekspander jest usuwany i wszczepia się silikonową endoprotezę.

Ostatnie badania pokazują, że w wielu przypadkach dużo lepsze efekty kosmetyczne osiąga się przy zastosowaniu tkanek własnych. Na chwilę obecną najczęściej używa się w tego typu zabiegach uszypułowanych płatów skórno-mięśniowych z mięśnia prostego brzucha lub najszerszego grzbietu. Mogą być one „przenoszone” wraz z zachowaniem własnego unaczynienia lub też unaczynienie płata jest odtwarzane przy użyciu metod mikrochirurgicznych. Najnowsze badania rekomendują rekonstrukcje przy użyciu płatów przeszywających – „wysp skórno-tłuszczowych”, co, do których unaczynienie odtwarza się przy pomocy metod mikrochirurgicznych. Metoda ta jest zdecydowanie lepsza od poprzedniej, ponieważ nie wymaga pobrania komponenty mięśniowej, a tym samym unikamy powikłań ze strony powłok, zwłaszcza wiotkości powłok lub pojawiającyh się często przepuklin.

Gdy pierś zostanie zrekonstruowana w trakcie tego samego zabiegu wykonuje się rekonstrukcję brodawki i otoczki. Standardem powinien być także zabieg mammoplastyki drugiej piersi w celu uzyskania symetrii obu piersi.

Dla pacjentek, które zrezygnują z chirurgicznych metod rekonstrukcji piersi, w specjalistycznych sklepach można nabyć protezy zewnętrzne piersi, które wkłada się pod stanik. Pamiętaj!!! Rak piersi to nie wyrok!


» powrót na początek strony

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA