Menu

HIPEC i zabiegi cytoredukcyjne - omówienie

14.10.2020


Przerzuty raka jelita grubego do otrzewnej mogą być skutecznie leczone jeśli możliwe jest wykonanie zabiegu cytoredukcyjnego, czyli chirurgicznego wycięcia wszystkich widocznych makroskopowo zmian przerzutowych. W celu radykalizacji zabiegu i uzyskania jak najlepszych wyników leczenia dodatkowo stosuje się zabieg dootrzewnowej chemioterapii perfuzyjnej w hipertermii - HIPEC.

Średnie przeżycie z przerzutami do otrzewnej raka jelita grubego u chorych nie leczonych lub leczonych jedynie paliatywnie nie przekracza zazwyczaj 6 do 9 miesięcy. Przeżycia 5-letninie u chorych leczonych chemioterapią systemową obserwuje się nie więcej niż u około 3%.

Zastosowanie zabiegów cytoredukcyjnych z hipec zdecydowanie zmieniło rokowania u chorych z przerzutami do otrzewnej. Pięcioletnie przeżycia można uzyskać średnio u około 35% chorych, ale w wybranych grupach pacjentów, w ośrodkach posiadających największe doświadczenie w leczeniu nowotworów otrzewnej nawet u połowy chorych można spodziewać się przeżyć 5-letnich.


Źródło:

  1. Materiały własne Onkonet.pl i Hipec.pl
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA