Menu

Ponad miliard złotych mniej na terapie lekowe w planie finansowym NFZ

20.10.2020

Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA - logo

Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA podziela głębokie zaniepokojenie ekspertów, klinicystów i parlamentarzystów sytuacją w systemie ochrony zdrowia w dobie COVID-19. Plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia na 2021 rok zakłada bowiem zmniejszenie wydatków na refundację o kwotę ponad miliarda złotych w porównaniu do obecnego planu na 2020 rok. Taka sytuacja stwarza istotne zagrożenie zdrowia i życia pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe (w tym nowotworowe).

Istotne cięcia w budżecie refundacyjnym wpływają na znaczące ograniczenia w dostępie do nowoczesnego leczenia, zgodnego z wytycznymi klinicznymi. W planie NFZ na przyszły rok przewidziano o ponad miliard złotych mniej łącznie, w tym na programy lekowe (o 365,3 mln mniej), na chemioterapię (o 102,3 mln mniej) i refundacje apteczną (minus 577,4 mln) niż w obecnym planie na 2020.
Ogólny udział budżetu na refundację leków w budżecie na świadczenia zdrowotne jest jednym z najniższych od momentu wdrożenia ustawy refundacyjnej w 2012 roku. Budżet na leki wyrażony jako % wydatków na świadczenia gwarantowane wynosi zaledwie 13,98% (zgodnie z ustawą refundacyjną dopuszczalny poziom to 17%) i to w sytuacji, w której ujęte zostały w nim nowe kategorie kosztowe.

To tym bardziej niepokojące, że Polacy mają bardzo ograniczony dostęp do leczenia zgodnego z wytycznymi klinicznymi. Zaledwie 0,3% refundowanych leków w Polsce to leki nowoczesne, pozwalające leczyć zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, podczas gdy w innych krajach europejskich jest to nawet 10 razy więcej.
Dodatkowo wiele terapii, które trafiło na listy refundacyjne jest dostępnych jedynie dla bardzo wąskich grup chorych lub czas ich stosowania jest limitowany. Wiele leków refundowanych jest dopiero w późnych stadiach choroby, kiedy możliwe do osiągnięcia efekty terapeutyczne są już bardzo ograniczone, ze względu na zaawansowanie choroby i jej nieodwracalne skutki.

„W Polsce rocznie ocenianych pod kątem refundacji jest zaledwie 60 leków innowacyjnych – to stanowczo za mało, by zagwarantować Polakom bezpieczeństwo zdrowotne. Mimo, że na listy refundacyjne trafiają wciąż nowe leki, nadal blisko połowa innowacyjnych preparatów nie jest dostępna na przykład dla pacjentów onkologicznych w naszym kraju.” – alarmuje Bogna Cichowska-Duma.

Przy obecnych założeniach dotyczących wydatków na refundację nie ma szans na udostępnienie chorym nowych, skutecznych terapii lekowych w przyszłym roku. Dodatkowo sytuacja ta wzmaga uzależnienie Polski od leków generycznych sprowadzanych z Azji. Takie założenia budżetowe po stronie Narodowego Funduszu Zdrowia wpływają na brak możliwości zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków.


Źródło:

  1. Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA