Menu

Korzyści z przyjmowania aspiryny w profilaktyce raka jelita grubego u osób starszych

28.01.2021

Aspiryna - ilistracja poglądowa

Wiadomo, że regularne stosowanie aspiryny przynosi wyraźne korzyści w zmniejszaniu zachorowalności na raka jelita grubego u dorosłych w średnim wieku, ale wiąże się również z pewnym ryzykiem, takim jak krwawienie z przewodu pokarmowego. W tym kontekście pojawia się ważne pytanie - kiedy dorośli powinni zacząć przyjmować profilaktycznie aspirynę i jak długo to robić?

Wcześniejsze badania wskazują istotne dowody na to, że codzienne przyjmowanie aspiryny może zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego u osób dorosłych w wieku do 70 roku życia. Jednak do tej pory niewiele było wskazówek na to, czy osoby w wieku lat 70 i starsze powinny zacząć przyjmować aspirynę.

Zespół naukowców z Massachusetts General Hospital (MGH) pod kierownictwem dr Andrew T. Chana postanowił zbadać to zagadnienie. Wyniki ich pracy zostały opublikowane w styczniu 2021 r. w JAMA Oncology.

Naukowcy przeprowadzili analizę dwóch dużych amerykańskich badań kohortowych: The Nurses 'Health Study (styczeń 1980 - czerwiec 2014) i Health Professionals Follow-up Study (styczeń 1986 - styczeń 2014). Te dwa badania dostarczyły danych na temat stosowania aspiryny przez ponad 94 500 uczestników w okresie około 35 lat, oferując wyjątkową możliwość zrozumienia wpływu stosowania aspiryny w ciągu całego życia na ryzyko zachorowania na raka.

Naukowcy odkryli, że regularne stosowanie aspiryny powiązane było z niższym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego u osób w wieku 70 lat lub starszych. Jednak ten korzystny efekt był znaczący tylko wśród tych osób, które zaczęły przyjmować aspirynę przed 70 rokiem życia. Osoby, które rozpoczęły regularne przyjmowanie aspiryny w wieku 70 lat lub starszych, nie odniosły żadnych korzyści.

„Istnieje wiele dowodów na to, że aspiryna może zapobiegać rakowi jelita grubego u dorosłych w wieku od 50 do 70 lat” - mówi Chan. „Ale nie było jasne, czy podobny efekt występuje w przypadku osób starszych”.

Aspiryna jest uważana za najbardziej uznany środek chroniący przed rakiem jelita grubego (CRC). Obecnie jest zalecana przez U.S. Preventive Services Task Force dla osób w wieku 50-59 lat z określonymi profilami ryzyka sercowo-naczyniowego ze względu na działanie ochronne przed chorobami serca.

Jednak niedawne badanie Aspirin in Reducing Events in the Elderly (ASPREE) wykazało, że uczestnicy, którzy przyjmowali małą dzienną dawkę aspiryny (100 mg) po 70 roku życia przez około pięć lat, mieli nieoczekiwanie o 30% wyższe ryzyko zgonu z powodu raka. Zdecydowana większość uczestników ASPREE (89%) nigdy nie brała regularnie aspiryny przed przystąpieniem do badania. Zespół dr Chana niedawno poinformował również, że uczestnicy ASPREE przyjmujący aspirynę nie doświadczyli ani wzrostu, ani spadku ryzyka zachorowania na raka, pomimo wzrostu ryzyka zgonu z powodu raka.

To doprowadziło do pytania: czy aspiryna przynosi korzyści lub szkodzi osobom w wieku powyżej 70 lat i czy ma znaczenie, kiedy zaczęto ją stosować?

Obecne badanie potwierdza, że rozpoczęcie profilaktycznego przyjmowania aspiryny w przypadku osób powyżej 70 roku życia nie wiązało się z niższym ryzykiem raka jelita grubego. Jednakże, co ważne, kontynuowanie przyjmowania aspiryny jest korzystne, jeśli rozpoczęto je wcześniej, w młodszym wieku. Naukowcy twierdzą, że wyniki te „zdecydowanie sugerują, że istnieje potencjalna biologiczna różnica w działaniu aspiryny na osoby w podeszłym wieku, która wymaga dalszych badań”.


Źródło:

  1. Aspirin use and risk of colorectal cancer among older adults, JAMA Oncology
  2. Does aspirin lower colorectal cancer risk in older adults? It depends on when they start, Massachusetts General Hospital
» więcej aktualności medycznych