dla pacjentów i lekarzy
Ćwiczenia oddechowe przed planowanym zabiegiem operacyjnym
Zabieg operacyjny w obrębie jamy brzusznej lub klatki piersiowej może skutkować problemem z prawidłowym oddychaniem w okresie pooperacyjnym. Przecięcie mięśni jamy brzusznej lub klatki piersiowej, bolesność rany operacyjnej, upośledza ruchy oddechowe, zmniejsza możliwość głębokiego oddychania i wykrztuszania zalegającej wydzieliny.
Problemy te zwiększają się w przypadku osób otyłych, palących papierosy czy chorujących na przewlekłe schorzenia dróg oddechowych, jak choćby przewlekła obturacyjna choroba płuc (pochp) czy przewlekłe stany zapalne. Niewydolność oddechowa w okresie pooperacyjnym może prowadzić do powstania zmian zapalnych płuc i ciężkiej niewydolności oddechowej.
Ażeby uniknąć tych problemów należy wykorzystać czas do zabiegu na ćwiczenia rehabilitacji oddechowej. Do ogólnych zasad, o których należy pamiętać wykonując te ćwiczenia należą:
- ćwiczenia trzeba wykonywać przynajmniej dwa razy dziennie,
- ćwiczenia zaleca się wykonywać przed jedzeniem lub przynajmniej godzinę po posiłku,
- przed przystąpieniem do ćwiczeń oddechowych powinno się rozluźnić mięśnie szyi (swobodne skręty głowy w prawo i w lewo, ruch okrężny głową)
- nigdy nie powinno się wydychać całego nabranego powietrza.
Do najprostszych ćwiczeń oddechowych należą:
- nabieranie i szybkie wypuszczanie powietrza
- nabieranie powietrza z jednoczesnym podnoszeniem ramion w górę i wypuszczanie powietrza z jednoczesnym opuszczaniem ramion w dół
- nabieranie powietrza przy zgiętych łokciach cofając je do tyłu i wypinając klatkę piersiową. Wydychając powietrze ręce należy wyciągać do przodu
Do bardziej intensywnych ćwiczeń należy forsowanie oddechu przez dmuchanie w specjalne urządzenie powodujące pewien opór. Urządzenia te są, w różnych formach, dostępne powszechnie w sklepach medycznych. Ćwiczenie to jest także powszechnie stosowane jako jedna z form rehabilitacji oddechowej po zabiegu operacyjnym.
Wykonując ćwiczenia oddechowe należy uważać na możliwość wystąpienia zasadowicy oddechowej (zawroty głowy, nagłe osłabienie). Gdy dojdzie do takiej sytuacji należy przerwać ćwiczenia, a rozpoczynając ćwiczenia ponownie, należy wykonywać je ostrożniej.
I na koniec uwaga dotycząca ćwiczeń oddechowych: należy bezwzględnie zaprzestać palenia papierosów. Czas do zabiegu operacyjnego powinno wykorzystać się na jak najlepsze przygotowanie organizmu do stresu, jakim jest operacja. W końcu to chodzi przecież o nasze zdrowie!
Opracowanie: Onkonet.pl