Menu

W Białostockim Centrum Onkologii została uruchomiona pracownia wirusologii molekularnej

20.04.2021

Białostockie Centrum Onkologii

Pracownia Wirusologii Molekularnej obok Pracowni Diagnostyki Genetyczno-Molekularnej w Zakładzie Patomorfologii wpisuje się w dynamiczny rozwój nowoczesnej diagnostyki genetycznej w Białostockim Centrum Onkologii. Przede wszystkim jest podjęciem i podołaniem wyzwań związanych z pandemią COVID-19, ale również przyczyni się do pogłębienia diagnostyki wirusów onkogennych w białostockim ośrodku.

Posiadanie takiej pracowni to epidemiologiczny skarb. W bardzo krótkim czasie możemy zrobić test genetyczny pacjenta, bądź pracownika naszej placówki i rozpocząć leczenie – podkreśla dr hab. n. med. Katarzyna Jarząbek, kierownik Pracowni Wirusologii Molekularnej BCO.

Aparat genetyczny, który posiadamy jest to aparat automatyczny, który ma zintegrowane procesy izolacji materiału genetycznego, a także wykrywanie materiału genetycznego wirusa. I tak naprawdę od pobrania wymazu do wyniku mamy półtorej godziny i to jest bardzo krótki czas wykonania testu. Co ciekawe, na naszym aparacie możemy wykonać jedną próbkę oddzielnie, czyli jak mamy jednego pacjenta, to też możemy go zdiagnozować natychmiast. To jest duża zaleta takiej szybkiej diagnostyki genetycznej w szpitalu – dodaje dr Jarząbek.

Analizator genetyczny jest również świetnym narzędziem diagnostycznym do genotypowania wirusów o wysokim potencjale onkogennym, jak wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) związanego z rakiem szyjki macicy, czy wirusy zapalenia wątroby. Daje nam to również możliwości na poszerzenie diagnostyki molekularnej zakażeń wirusowych uznanych przez WHO za biologiczne czynniki rakotwórcze i wdrożenie odpowiednich działań terapeutycznych.

Ten sprzęt pozwala nam również na badanie i monitorowanie pacjentów z rakiem pęcherza moczowego, właśnie w oparciu o metody genetyczne, metody z zakresu biologii molekularnej, czyli jest to badanie bardzo czułe i specyficzne – dodaje doc. Kańczuga-Koda.


Źródło:

  1. Białostockie Centrum Onkologii
» więcej aktualności medycznych