Menu

W Bydgoszczy powstanie Centrum Medycyny Translacyjnej i Nowoczesnych Technologii

06.01.2025

podpisanie listu intencyjnego o utworzeniu w Bydgoszczy Centrum Medycyny Translacyjnej i Nowoczesnych Technologii

20 grudnia 2024 roku odbyło się uroczyste podpisanie listu intencyjnego między Uniwersytetem Mikołaja Kopernika (UMK), Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego (UKW) oraz Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Celem tej inicjatywy jest zacieśnienie współpracy w obszarze nowoczesnych technologii medycznych, wspierających rozwój innowacyjnych metod diagnostycznych, terapeutycznych i edukacyjnych.

Projekt zakłada powstanie w Bydgoszczy Centrum Medycyny Translacyjnej i Nowoczesnych Technologii – miejsca, które połączy świat nauki z praktyką kliniczną, przynosząc wymierne korzyści pacjentom.

Synergia na rzecz pacjentów i nauki
Profesor Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii, podkreślił kluczowe założenia inicjatywy: „Celem jest skrócenie drogi między powstaniem danej innowacji a wdrożeniem jej do praktyki klinicznej. Chcemy, aby pomysły naukowców mogły jak najszybciej służyć pacjentom. To wymaga wspólnych badań, odpowiednich procedur i współpracy. Pacjenci powinni mieć prawo do korzystania z nowoczesnych osiągnięć technologicznych w najkrótszym możliwym czasie. W gruncie rzeczy chodzi o to, żeby beneficjentem tej współpracy, tego co w tej chwili tworzymy, był chory człowiek."

Centrum Onkologii w Bydgoszczy dysponuje już zaawansowanymi technologiami diagnostycznymi, takimi jak m.in. nowoczesne techniki obrazowania komórek nowotworowych czy chirurgia robotyczna. Dzięki nowemu projektowi, te technologie będą rozwijane i integrowane z najnowszymi osiągnięciami naukowymi.

Inicjatywa oddolna i współpraca interdyscyplinarna
Profesor Adam Kola - prorektor ds. nauki UMK zwrócił uwagę na wyjątkowy charakter tego projektu: „Pomysł utworzenia Centrum Medycyny Translacyjnej i podpisanie listu intencyjnego, to efekt oddolnej inicjatywy naszych pracowników, którzy już od dawna współpracują w ramach medycyny spersonalizowanej. Połączenie potencjału trzech instytucji przynosi efekt synergii, co pozwoli na szybkie wdrażanie innowacyjnych rozwiązań dla pacjentów.”

Rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn dodaje: "Wartość dodana naszego Uniwersytetu polega na tym, że prowadzimy badania podstawowe, które będziemy mogli wdrażać poprzez ten projekt i dzięki współpracy z UKW, który jest również uniwersytetem szeroko profilowym, stanowimy bardzo dużą bazę naukowo-badawczą".

Również rektor UKW, prof. Bernard Mendlik, wyraził zadowolenie z podjęcia współpracy: „Zacieśnianie współpracy między naszymi ośrodkami oznacza, że mamy wspólne cele. Jesteśmy w stanie rozwijać się wspólnie, każdy na swoim polu, ale razem dla dobra regionu i pacjentów. Nasze możliwości w zakresie inżynierii, informatyki i sztucznej inteligencji doskonale uzupełniają potencjał UMK i Centrum Onkologii.”(...) Zacieśnianie współpracy między naszymi ośrodkami oznacza, że mamy wspólne cele, że w tej grupie uniwersytetów szerokoprofilowych jest nam po drodze. Dzisiaj wiemy doskonale, że tylko w ramach współpracy projektowej, współpracy w realizacji pomysłów i zamierzeń, jesteśmy w stanie się rozwijać, każdy na swoim uniwersytecie, ale wszyscy razem dla regionu. Zgoda buduje - podkreślał prof. Mendlik.

Translacja nauki do praktyki
Ideą przyświecającą projektowi jest tzw. medycyna translacyjna, czyli szybkie przenoszenie osiągnięć naukowych do praktyki klinicznej. Profesor Kowalewski podkreślił: „Powstanie tego centrum pozwoli na szybki dialog między naukowcami a lekarzami. Jeśli klinicysta napotka problem, w naszym konsorcjum będzie mógł go zgłosić, a naukowcy spróbują znaleźć rozwiązanie. Skrócimy czas wymiany myśli i wdrożenia technologii.”

Kolejne kroki i przyszłość projektu
W ramach projektu zaplanowano utworzenie zespołów badawczych zajmujących się nowoczesnymi technologiami, takimi jak np. medycyna nuklearna a w szczególności radiofarmacja. Jak wyjaśnił dr Paweł Waśniowski z Zakładu Medycyny Nuklearnej Centrum Onkologii: „Chcemy rozwijać diagnostykę i leczenie glejaków oraz neuroblastomy. Dzięki współpracy z uniwersytetami będziemy w stanie od podstaw syntezować cząsteczki, znakować je izotopami, a następnie testować zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i klinicznych.”

Profesor Andrzej Tretyn, rektor UMK dodał: „Uzyskane przez UMK 14 milionów złotych na powstanie Centrum Badań Klinicznych oraz podpisanie dzisiaj listu intencyjnego są pierwszymi krokami do realizacji wielkiego projektu. To zwiększa naszą siłę przebicia w staraniach o kolejne środki.”

Optymizm i nadzieja
Projekt cieszy się ogromnym entuzjazmem zarówno naukowców, jak i przedstawicieli instytucji. Profesor Bernard Mendlik podsumował: „Jest energia, jest zapał. Jesteśmy skazani na sukces. Wierzymy, że nasza współpraca przyniesie wymierne korzyści nie tylko dla pacjentów, ale również dla całego regionu kujawsko-pomorskiego.”

Powstanie Centrum Medycyny Translacyjnej i Nowoczesnych Technologii to wyjątkowa inicjatywa, która nie tylko umocni pozycję naukową i medyczną regionu, ale także wprowadzi realne zmiany w życiu pacjentów, skracając czas wdrożenia innowacji do praktyki klinicznej.


Źródło:

  1. Centrum Onkologii w Bydgoszczy
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA