Menu

Nadchodzi przełom w leczeniu zaawansowanego czerniaka – szczepionka mRNA wchodzi w II fazę badań klinicznych

28.06.2021

aplikacja szczepionki – ilustracja poglądowa

Pierwszy pacjent na świecie został zaszczepiony szczepioną mRNA firmy BioNTech przeciwko czerniakowi w ramach badań klinicznych nad leczeniem zaawansowanego czerniaka. Leczenie szczepionką o oznaczeniu BNT111 jest połączone z stosowaniem istniejącego leku immunoterapeutycznego (cemiplimab) i ma na celu zwalczanie określonego typu zaawansowanego czerniaka. Badanie II fazy obejmuje pacjentów z anty-PD-1 opornym/nawrotowym, nieoperacyjnym czerniakiem w III lub IV stopniu zaawansowania.

„Szczepionka BNT111 wykazała już korzystny profil bezpieczeństwa i zachęcające wyniki we wczesnej ocenie klinicznej. Wraz z rozpoczęciem leczenia pacjentów w naszym badaniu II fazy, kontynuujemy nasze działania mające na celu wykorzystanie potencjału szczepionek mRNA do leczenia raka” - powiedział w oświadczeniu dr Özlem Türeci, współzałożyciel i dyrektor medyczny BioNTech.

Badanie, z udziałem 120 pacjentów z Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, USA oraz Australii, ma charakter otwarty (co oznacza, że zarówno badacze, jak i uczestnicy wiedzą, kto jest w grupie otrzymującej szczepionkę, a kto w grupie kontrolnej) i jest randomizowane. W ramach badania zostanie poddany ocenie ogólny wskaźnik odpowiedzi na szczepionkę BNT11 w przypadku stosowania w połączeniu z cemiplimabem oraz bezpieczeństwo leczenia. Niezależnie od obiecujących wyników badań I fazy, badacze mają duże nadzieje, że leczenie wywoła silną odpowiedź przeciwciał i będzie jednocześnie bezpieczne dla chorego.

„Naszą wizją jest wykorzystanie siły układu odpornościowego w walce z rakiem. Udało nam się wykazać potencjał szczepionek mRNA w walce z COVID-19. Nie wolno nam zapominać, że rak również jest globalnym zagrożeniem dla zdrowia, nawet gorszym niż obecna pandemia” – kontynuował dr Özlem Türeci, dyrektor medyczny BioNTech.

BNT111 to najbardziej zaawansowana terapia opracowana w ramach platformy badawczej FixVac, ukierunkowana aż na cztery antygeny – co najmniej jeden z tych antygenów występuje w ponad 90% przypadków czerniaka z przerzutami.

BioNTech prowadzi też badania nad wykorzystaniem szczepionek mRNA w terapii innych nowotworów: BNT112 w opornym na kastrację raku prostaty, BNT113 w HPV-dodatnich rakach głowy i szyi. Obie te szczepionki znajdują się obecnie na etapie badań I fazy. Planowane jest rozpoczęcie badań II fazy jeszcze w tym roku. W przypadku pomyślnego zakończenia badań szczepionki te mogą przynieść ogromny skok w przeżywalności zaawansowanych i trudnych w leczeniu nowotworów.


Źródło:

  1. BioNTech Announces First Patient Dosed in Phase 2 Clinical Trial of mRNA-based BNT111 in Patients with Advanced Melanoma, BioNTech
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA