Menu

Robot da Vinci w szpitalu klinicznym Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego

04.05.2020

Robot chirurgiczny da Vinci w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym

Foto. Klinika Urologii i Onkologii Urologicznej SPSK Nr 2

Pomorski Uniwersytet Medyczny (PUM) w Szczecinie jest 10. placówką medyczną w Polsce, która będzie wykorzystywać system robotyczny da Vinci. Lekarze PUM zyskują doskonałe narzędzie, które wizualizuje pole operacyjne przy wykorzystaniu techniki 3D i daje możliwość dziesięciokrotnego powiększenia obrazu. Dzięki temu zabiegi zyskają jeszcze większą precyzję i staną się mniej inwazyjne.

Robot da Vinci będzie wykorzystywany w leczeniu pacjentów onkologicznych, między innymi do leczenia nowotworów jelita grubego, prostatektomii radykalnej (czyli zabiegu usunięcia prostaty) oraz w leczeniu nowotworów ginekologicznych, np. raka trzonu macicy.

- Cieszymy się, że sprzęt będzie służył ratowaniu zdrowia i życia naszych pacjentów. Po zabiegu będą czuli się bardziej komfortowo, będą również przebywali w szpitalu krócej i szybciej powrócą do normalnego funkcjonowania. - podkreśliła rektor PUM prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński i dodaje - Istotny będzie także jego wkład w dydaktykę i szkolenie personelu medycznego.

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie uzyskał dotację z Ministerstwa Zdrowia w wysokości 13 mln zł na zakup tego urządzenia. Umowa z jego dostawcą, grupą Synektik, obejmuje również montaż sprzętu, serwis urządzenia i szkolenie pracowników, które rozpoczną się już w maju.


Źródło:

  1. Pomorski Uniwersytet Medyczny
» więcej aktualności medycznych