Menu

Nowoczesna diagnostyka płuc w Dolnośląskim Centrum Onkologii

Bronchoskopowa nawigacja elektromagnetyczna w DCO

Foto. Dolnośląskie Centrum Onkologii

Dolnośląskie Centrum Onkologii we współpracy z pulmonologami z Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc jako pierwszy ośrodek na Dolnym Śląsku przeprowadziło bronchoskopową nawigację elektromagnetyczną nowej generacji w diagnostyce raka płuca.

Ta nowoczesna metoda diagnostyczna umożliwia w sposób małoinwazyjny i bezpieczny dla pacjenta pozyskać materiał ze zmian obwodowych w płucach. Bronchoskopowa nawigacja elektromagnetyczna wykorzystuje naturalną drogę badania. Bronchoskop wprowadzany jest przez usta i dalej do dróg oddechowych.

Zabieg cechuje niewielki stopień inwazyjności, a lekarz ma możliwość jednoczesnego pobrania wycinka ze zmiany obwodowej i węzłów chłonnych. Dzięki temu skraca się czas od postawienia rozpoznania (diagnozy) do rozpoczęcia leczenia.

Badanie wykonuje się przy użyciu aparatu nowej generacji. Pozwala on uzyskać trójwymiarową rekonstrukcję obrazu dróg oddechowych. Możliwa jest wirtualna 3D wizualizacja drzewa oskrzelowego do subsegmentów płuca niedostępnych przy zwykłym badaniu bronchoskopowym.

DCO jako jedyny ośrodek onkologiczny w Polsce posiada tak zaawansowany technologicznie aparat do bronchoskopowej nawigacji elektromagnetycznej.


Źródło:

  1. Dolnośląskie Centrum Onkologii
» więcej aktualności medycznych