Menu

Czas na działanie - nie pozwólmy, by Covid-19 zatrzymał walkę z rakiem

11.05.2021

baner kampanii „Time to act” Europejskiej Organizacji ds. Raka

Europejska Organizacja ds. Raka (European Cancer Organisation - ECO) wzywa do pilnych działań, ponieważ zgodnie z nowymi danymi opublikowanymi przez ECO 10 maja br., około miliona przypadków raka w Europie nie zostało zdiagnozowanych z powodu pandemii Covid-19.

Ustalenia zbiegają się w czasie z rozpoczęciem kampanii Europejskiej Organizacji ds. Raka „Czas na Działanie”, mającej wpłynąć na opinię publiczną, chorych na raka, decydentów oraz pracowników służby zdrowia i przekonać ich do zapewnienia, że Covid-19 nie będzie osłabiać walki z rakiem, tak jak to miało miejsce do tej pory.


Badanie przeprowadzone przez Europejską Organizację ds. Raka ujawnia następujące konsekwencje pandemii Covid-19:

  • Szacuje się, że w Europie nie zdiagnozowano około miliona przypadków raka.
  • Szacuje się, że podczas pandemii w Europie nie wykonano 100 milionów testów przesiewowych w kierunku raka, co doprowadziło opóźnienia diagnoz i zmniejszenia szans na skuteczne leczenie.
  • Jedną na dwie osoby z potencjalnymi objawami raka nie skierowano w trybie pilnym na diagnozę.
  • Jeden na 5 pacjentów z rakiem w Europie nadal nie otrzymuje potrzebnego mu leczenia chirurgicznego lub chemioterapii.

„Dzisiejsze ustalenia podkreślają wpływ Covid-19 na lecznictwo onkologię. Rozpaczliwie potrzebujemy pilnych działań na najwyższym szczeblu europejskiej polityki, aby zaradzić zaległościom związanym z leczeniem onkologicznym, by przywrócić zaufanie do systemu opieki zdrowotnej i rozwiązać problem niedoborów personelu medycznego” – powiedział dr Matti Aapro, prezes Europejskiej Organizacji ds. Raka.

„Rak nie czeka - potrzebne są natychmiastowe działania, aby odbudować opiekę i lecznictwo onkologiczne ‘lepiej i mądrzej’ zgodnie z zaproponowanym przez ECO, w listopadzie 2020 roku, planem. Wymaga to innowacyjnych rozwiązań wzmacniających systemy lecznictwa onkologicznego i zapewnienia możliwie najlepszej opiekę pacjentom chorym na raka w całej Europie. Kierujemy ten pilny apel do rządów krajowych w całej Europie. Nadeszła pora działania. Bez natychmiastowych działań pandemia Covid-19 może wywołać epidemię raka w całej Europie.” - powiedział profesor Mark Lawler z Queen’s University w Belfaście.


Źródło:

  1. Time To Act: European Cancer Organisation Calls for Urgent Action as One Million Cancer Cases are Undiagnosed in Europe Due to Covid-19, European Cancer Organisation
» więcej aktualności medycznych