Menu

Szczepienia chronią – również przed rakiem

Europejski Tydzień Szczepień - baner

Dzisiaj rozpoczynają się obchody Europejskiego Tygodnia Szczepień. Chcemy z tej okazji przypomnieć jak istotne są szczepienia w profilaktyce niektórych rodzajów raka. Szczepienia przeciwko wirusowi HPV bardzo skutecznie chronią przed powstaniem raka szyjki macicy.

Programy profilaktycznych szczepień przeciwko HPV są w stanie doprowadzić do drastycznego spadku ilości zachorowań na ten typ raka – pisaliśmy o wynikach badań na ten temat - patrz: "Rak szyjki macicy – można go wyeliminować jako chorobę, potrzeba tylko odpowiednich decyzji", a także "Wirus HPV główną przyczyną raka szyjki macicy".

Europejski Tydzień Szczepień ma na celu promocję szczepień jako skutecznej i bezpiecznej metody zapobiegania wielu chorobom. Szczepienie to inwestycja w zdrowie na całe życie. Dzięki szczepionkom, większość dzieci i dorosłych w krajach Unii Europejskiej jest odporna na odrę, różyczkę, świnkę, błonicę, krztusiec, tężec i polio, choroby które kiedyś były przyczyną śmierci tysięcy ludzi.

Dzięki szczepieniom przeciwko wirusom brodawczaka ludzkiego (HPV) i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (HBV) można uchronić się przed rozwojem groźnych nowotworów złośliwych: odpowiednio raka szyjki macicy oraz raka wątrobowokomórkowego.

Niestety, pomimo postępów w zmniejszaniu zagrożenia chorobami, którym można zapobiegać za pomocą szczepionek, nadal zbyt wiele osób nie poddaje się szczepieniom. Według najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2016 roku, w Polsce ponad 2600 kobiet zachorowało na raka szyjki macicy, a prawie 1600 zmarło z tego powodu.


Źródło:

  1. Onkonet.pl
» więcej aktualności medycznych