Menu

Program opieki kardiologicznej dla pacjentów onkologicznych w Poznaniu

25.03.2021

plakat programu „Kardioonkologia - program prewencji niewydolności serca u pacjentów onkologicznych”

Coraz liczniejsze badania naukowe wskazują, że pacjenci onkologiczni leczeni chemioterapią są narażeni na powikłania kardiologiczne. Problemy mogą pojawić się w krótkim okresie po zakończeniu leczenia onkologicznego, ale także po upływie 10 czy 15 lat. Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z możliwości wystąpienia powikłań kardiologicznych oraz z potencjalnego ryzyka.

Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu realizuje program „Kardioonkologia - program prewencji niewydolności serca u pacjentów onkologicznych”. Program jest dofinansowany środkami Unii Europejskiej.

Program Kardioonkologia opiera się na współpracy kardiologów i onkologów, aby ograniczyć ryzyko związane z chorobą serca u pacjentów onkologicznych. Pacjenci mogą liczyć na kompleksową pomoc opartą na standardach opieki koordynowanej. Program ma służyć prewencji niewydolności serca oraz zwiększeniu świadomości zarówno Pacjentów, jak i lekarzy, w temacie kardiotoksyczności leczenia onkologicznego, a także możliwości jej zapobiegania.

Kto może skorzystać z badań w ramach programu „Kardioonkologia”? Do programu mogą zgłosić się osoby w wieku od 18 do 74 lat, które mieszkają, uczą się albo pracują na terenie Wielkopolski, mają zdiagnozowany nowotwór złośliwy i są leczeni chemioterapią.

Więcej informacji na temat programu „Kardioonkologia” na stronie Szpitala Klinicznego w Poznaniu.


Źródło:

  1. Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
» więcej aktualności medycznych