

dla pacjentów i lekarzy
Jak wygląda leczenie raka w Polsce – raport OECD – Polska 2023
06.03.2023

Komisja Europejska wraz Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przedstawiła pierwsze raporty „EU Country Cancer Profiles 2023” dotyczące problematyki raka we wszystkich krajów członkowskich UE oraz Norwegii i Islandii. Powstały one w ramach europejskiego rejestru nierówności związanych z rakiem w Europie. Wśród przedstawionych jest raport dotyczący Polski.
Profile krajowe potwierdziły to, co prezentują dane Eurobarometru - że pomiędzy krajami UE występują bardzo duże nierówności we wskaźnikach śmiertelności z powodu nowotworów. Można to częściowo wytłumaczyć różnym narażeniem na czynniki ryzyka zachorowania na raka, ale także różną zdolnością systemów opieki zdrowotnej do zapewnienia terminowego i bezpłatnego dostępu do wczesnej diagnozy, wysokiej jakości opieki nad rakiem i leczenia.
W raportach opisano mocne strony, wyzwania i konkretne obszary działania w odniesieniu do każdego z 27 państw członkowskich UE, tak aby odpowiednio ukierunkować inwestycje i działania na szczeblu unijnym, krajowym i regionalnym w ramach Europejskiego Planu Walki z Rakiem.
Każdy krajowy profil dotyczący nowotworów zawiera krótką syntezę dotyczącą: krajowego obciążenia nowotworami, czynników ryzyka zachorowania na raka (z uwzględnieniem behawioralnych i środowiskowych czynników ryzyka), programów wczesnego wykrywania, funkcjonowania opieki nad chorymi na raka (ze szczególnym uwzględnieniem dostępności, jakości opieki, kosztów oraz wpływu COVID-19 na opiekę nad chorymi na raka).
Raport krajowe profile dotyczące nowotworów – Polska 2023
Źródło:
- OECD EU Country Cancer Profiles 2023