Menu

Przełomowa technologia - światło lasera wykryje tkankę nowotworową

obrazowanie tkanek nowotworowych metodą laserową Instytut Technologii Fotonicznych Leibniza

fot. Leibniz Institute of Photonic Technology

Naukowcy z Instytutu Technologii Fotonicznych Leibniza w Jenie, w Niemczech, opracowali urządzenie do szybkiej analizy tkanek bezpośrednio podczas operacji chirurgicznej wykrywające z dużą dokładnością tkanki nowotworowe.

W przypadku klasycznej metody badania histopatologicznego pobranego wycinka tkanki może upłynąć do czterech tygodni, zanim pacjenci będą mogli być pewni, czy nowotwór został usunięty podczas operacji w całości. Jest to czas bolesnej niepewności - w którym, w przypadku niecałkowitego usunięcia tkanek nowotworu, pozostałe komórki nowotworowe mogą się dalej mnożyć.

Zespół naukowców z Jeny opracował procedurę diagnostyczną, która może zrewolucjonizować dotychczasowe postępowanie: za pomocą światła lasera naukowcy ujawniają tkankę nowotworową. Opracowane urządzenie umożliwi zespołowi chirurgicznemu uzyskanie w czasie rzeczywistym, w trakcie operacji, informacji pozwalającej na identyfikację tkanki guza nowotworowego, marginesów guza oraz decydowanie o tym, ile tkanki należy wyciąć tak, aby wszystkie tkanki zmienione nowotworowo zostały usunięte i został zachowany bezpieczny margines tkanek zdrowych.

Jest to możliwe dzięki specjalnemu kompaktowemu mikroskopowi opracowanemu przez zespół badawczy z Instytutu Technologii Fotonicznych Leibniza, Uniwersytetu Friedricha Schillera, Szpitala Uniwersyteckiego i Instytutu Optyki Stosowanej i Inżynierii Precyzyjnej Fraunhofera w Jenie. Łączy on trzy techniki obrazowania i wykorzystuje próbki tkanek do generowania wysokiej rozdzielczości przestrzennych obrazów struktury tkanki podczas operacji. Oprogramowanie wspomagane systemem sztucznej inteligencji sprawia, że budowa tkanek i szczegóły molekularne są precyzyjnie uwidocznione. Zautomatyzowana analiza jest szybsza i obiecuje bardziej wiarygodne wyniki niż obecnie stosowana metoda badania wycinków histopatologicznych, które mogą być ocenione tylko przez doświadczonego patologa.

Profesor Jürgen Popp, dyrektor naukowy Instytutu Leibniza, który również był zaangażowany w badania przewiduje, że mikroskop może być dostępny do zastosowań klinicznych w przeciągu pięciu lat.

Naukowcy z Jeny już myślą nad zwiększeniem możliwości opracowanej technologii. Badają rozwiązanie, które umożliwiłoby im wykorzystanie unikalnych właściwości światła lasera do wykrywania guzów, nawet tych we wczesnym stadium zaawansowania, wewnątrz ciała i natychmiastowego ich usunięcia w ramach jednego zabiegu.

„Aby to zrobić, potrzebujemy nowatorskich metod, które nie będą już działać ze sztywną optyką, ale z elastycznymi endoskopami” - mówi Jürgen Popp. Technolodzy w Instytucie Leibniza produkują takie sondy światłowodowe: włókna szklane, które są cieńsze niż włosy ludzkie. „Nasza wizja polega na wykorzystaniu światła lasera nie tylko do identyfikacji guza, ale także do natychmiastowego usunięcia guza. Pozwoliłoby to wyeliminować konieczność wykorzystania skalpela przez lekarzy i umożliwiłoby usunięcie guza metodą ablacji, warstwa po warstwie za pomocą światła aż do całkowitego usunięcia” - mówi Jürgen Popp.


Źródło:

  1. Laser Light Detects Tumors: Jena Researchers Present Device for Rapid Tissue Analysis, Leibniz-Institute of Photonic Technology
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA