Menu

Otwarcie Centrum Chirurgii Robotycznej LUXMED. Operacje raka endometrium są wykonywane w ramach umowy z NFZ

20.04.2023

Robot chirurgiczny w Centrum Chirurgii Robotycznej LUXMED

17 kwietnia otwarto Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED – jednostkę wyposażoną w system chirurgii robotycznej, który umożliwia przeprowadzanie zabiegów aktualnie najnowocześniejszą metodą chirurgii małoinwazyjnej. Centrum tworzą dwa warszawskie szpitale: Szpital Św. Wincentego LUX MED Onkologia, gdzie w ramach NFZ prowadzone będą operacje robotyczne raka endometrium, oraz Szpital Św. Elżbiety, gdzie komercyjnie będą operowani pacjenci z rakiem prostaty.

W LUX MED Onkologia operacje w asyście robota przeprowadzają dr n. med. Maciej Olszewski – jeden z pionierów w zakresie zabiegów chirurgii robotycznej w ginekologii w Polsce i dr n. med. Magdalena Bizoń – pierwsza, certyfikowana asysta w zakresie ginekologicznych operacji robotycznych w naszym kraju. Zespołem robotycznym w szpitalu Św. Elżbiety pokierują: dr hab. n. med. Artur Antoniewicz oraz dr hab. n. med. Tomasz Borkowski.

W Polsce rocznie ponad 6 tys. kobiet dowiaduje się, że choruje na raka endometrium (raka trzonu macicy). Z kolei diagnozę raka prostaty otrzymuje ponad 14 tys. mężczyzn – to najczęstszy wśród nowotworów diagnozowanych u mężczyzn.

Dlatego zarówno lekarze, jak i sami pacjenci onkologiczni poszukują nowych możliwości leczenia w innowacyjnych metodach, do których zalicza się chirurgia robotyczna. Metoda ta w przypadku rozpoznania raka endometrium oraz raka prostaty jest z powodzeniem wykorzystywana już od kilkudziesięciu lat m.in. w Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Niemczech czy w Czechach.

Techniki małoinwazyjne pod postacią laparoskopii i chirurgii robotycznej są rekomendowane przez Europejskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej w leczeniu operacyjnym raka trzonu macicy.
W porównaniu do chirurgii otwartej ogromnymi zaletami chirurgii robotowej są m.in.: krótszy czas hospitalizacji, mniej powikłań i możliwość wcześniejszego rozpoczęcia ewentualnego leczenia uzupełniającego: radioterapii, chemioterapii, hormonoterapii czy immunoterapii.

Co więcej, system robotyczny do chirurgii małoinwazyjnej jest narzędziem, które umożliwia mikroskopijną precyzję ruchów i niweluje wpływ drżenia rąk lekarza operującego. Zapewnia również bardzo wysoką jakość obrazu w czasie rzeczywistym, lepsze trójwymiarowe widzenie, łatwiejszy dostęp i wizualizację trudno dostępnych przestrzeni.

Pacjentki z rozpoznaniem raka endometrium, tj. z potwierdzeniem raka w badaniu histopatologicznym, mogą kontaktować się bezpośrednio z Justyną Zielińską – Koordynatorką Leczenia Nowotworów Ginekologicznych pod numerem: 722 218 928 oraz mailowo: ginekologia.onkologia@luxmed.pl. Ostateczną decyzję o zastosowaniu metody robotycznej, zarówno w leczeniu raka trzonu macicy, jak i raka prostaty, podejmuje lekarz kwalifikujący do zabiegu.


Źródło:

  1. LUXMED Onkologia
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA