Menu

Badanie rezonansem magnetycznym i co należy o nim wiedzieć?

Onkonet - baner sekcji aktualności i wydarzenia

Podczas badania pacjent znajduje się w silnym polu magnetycznym, gdzie za pomocą fal radiowych o odpowiedniej częstotliwości uzyskiwane są zdjęcia przekroju ciała pacjenta. W niektórych przypadkach stosowane są niewielkie ilości bezpiecznego środka kontrastowego dla uzyskania bardziej wyraźnego obrazu konkretnych tkanek lub narządów. Środki kontrastowe o różnych właściwościach magnetycznych pozwalają na badanie nie tylko struktury, ale także funkcji. Komputer scala uzyskane zdjęcia w trójwymiarowy model ciała pacjenta, który można oglądać na monitorze z dowolnej strony. Dwuwymiarowe zdjęcia przekrojowe można także drukować.

Badanie nie wymaga specyficznego przygotowania. Na ogół przed badaniem pacjent może przyjmować posiłki i leki jak zazwyczaj. Konieczne jest poinformowanie przed badaniem radiologa o wszelkich metalowych lub elektronicznych implantach (zastawek serca, implantach usznych, metalowych śrub w kościach itd.) - mogą one zakłócać obraz lub nawet grozić niebezpieczeństwem dla pacjenta. Przed wejściem do sali badania należy zdjąć i zostawić wszelkie metalowe i elektroniczne przedmioty, takie jak spinki do włosów, zegarki, okulary, protezy dentystyczne, karty z paskiem magnetycznym, telefony komórkowe, a także zmyć makijaż. W tak silnym polu magnetycznym obecność takich przedmiotów może stwarzać zagrożenie dla pacjenta, a informacja na urządzeniach elektronicznych (np. kartach kredytowych) może zostać skasowana.

Badanie jest całkowicie bezbolesne, trwa od 30 do 90 minut. W trakcie badania pacjent może spokojnie oddychać, lecz nie powinien się poruszać. Personel powinien poinformować pacjenta o silnym hałasie w trakcie badania, słyszalnego pomimo zakładanych na uszy słuchawek. Zdjęcia gotowe są do obejrzenia już kilka minut po badaniu i w razie potrzeby można zrobić dodatkowe. Po badaniu pacjent może wrócić do swoich codziennych zajęć. Opis badania wraz z płytą CD z nagranymi zdjęciami są gotowe do wydania zazwyczaj po kilku dniach.

Uwaga: poinformuj lekarza, pielęgniarkę lub technika w sytuacji gdy masz:

  • rozrusznik serca (mogą mieć części metalowe)
  • klipsy metalowe pozostałe po zabiegach
  • neurostymulator
  • urządzenia podające leki, które muszą być obecne w trakcie badania
  • opiłki metalu w gałce ocznej (po urazie)
  • protezy stawu biodrowego
  • płytki, śruby i gwoździe po zabiegach ortopedycznych
  • stenty metalowe po zabiegach naczyniowych ( w tym po zabiegach na naczyniach sercowych)
  • port naczyniowy

Źródło:

  1. Onkonet.pl
» więcej aktualności medycznych