dla pacjentów i lekarzy
Nowoczesne leczenie onkoplastyczne w UCK
15.05.2024
Foto. UCK
Skuteczność onkologiczna, pomyślne rokowania, dobry efekt estetyczny i krótka rekonwalescencja, czyli nowoczesne leczenie onkoplastyczne w UCK. Cztery operacje oszczędzające pierś z wykorzystaniem płatów uszypułowanych skórno-tłuszczowych wykonano w ostatnim czasie w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Łączą one skuteczność onkologiczną z estetyką chirurgii plastycznej. - Poszerzają też zakres możliwości leczenia oszczędzającego – podkreśla dr n. med. Piotr Woźniacki z Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK.
Rak piersi jest wciąż najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. W leczeniu tej choroby, oprócz leczenia systemowego (farmakoterapii) czy radioterapii, konieczny jest zabieg chirurgiczny.
W przeszłości standardem postępowania chirurgicznego było wykonanie radykalnej amputacji piersi. Obecnie złotym standardem leczenia miejscowo zaawansowanego raka piersi jest leczenie oszczędzające pierś, czyli BCS (ang. Breast-concerving surgery). Natomiast w przypadku wystąpienia przeciwwskazań do leczenia oszczędzającego, chorym, zakwalifikowanym do amputacji, proponuje się jednoczasową rekonstrukcję piersi przy pomocy implantów lub tkanek własnych. Zabiegi oszczędzające mają korzystniejsze wyniki odległe niż te, które obserwujemy u pacjentek po amputacji, nawet jeśli wykonywane są z jednoczasową rekonstrukcją.
Stosunkowo nową techniką operacyjną jest wykorzystanie w tych zabiegach uszypułowanych płatów skórno-tłuszczowych (LCIAP, AICAP, MICAP), unaczynionych perforatorami od naczyń międzyżebrowych, znajdujących się w okolicy operowanej piersi.
- W UCK wykonujemy rekonstrukcję płatem określanym w medycynie skrótem LICAP (płat z bocznej części kl. piersiowej) oraz AICAP (czyli płatem poniżej fałdu podsutkowego). Wykorzystanie wspomnianych płatów umożliwia nam zoperowanie pacjentek, które nie zakwalifikowałyby się do klasycznego zabiegu oszczędzającego. Wcześniej, przy podobnym zaawansowaniu choroby w obrębie piersi, proponowaliśmy pacjentkom mastektomię z lub bez rekonstrukcji implantami. Tym samym zabiegi oszczędzające z użyciem płatów uszypułowanych pozwalają na mniej agresywne i mniej okaleczające leczenie chirurgiczne oraz na uzyskanie dobrego efektu estetycznego z tzw. doszczętnością onkologiczną – podkreśla dr Piotr Woźniacki, chirurg z Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK.
Wspomniane płaty skórno-tłuszczowe nie są wycinane, tylko przesuwane na naczyniach krwionośnych, których lokalizacja odnajdywana jest przy użyciu USG w opcji Power Doppler (pokazującego przepływy krwi). Płaty przemieszczane są w miejsce wyciętego gruczołu piersiowego z nowotworem uzupełniając nawet znaczne ubytki.
Kolejne działania medyczne u pacjentek zależne są od wyników badań histopatologicznych. Warto podkreślić, że rekonwalescencja po zabiegu oszczędzającym trwa krótko, pacjentki wypisywane są w pierwszej dobie po zabiegu.
Technika płatów uszypułowanych łączy skuteczność onkologiczną z estetyką chirurgii plastycznej. Na świecie oraz w wybranych ośrodkach w Polsce zabiegi te wykonywane są od kilku lat.
Źródło:
- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku