Menu

Badanie krwi pomoże wcześnie wykryć raka przewodu pokarmowego

Logo American Society of Clinical Oncology

Test przesiewowy wykonywany na podstawie próbki krwi, wykorzystujący krążące pozakomórkowe DNA nowotworowe, wykryje sygnały metylacji DNA trudnych do wykrycia nowotworów przewodu pokarmowego. Może on pomóc w wykrywaniu raka przewodu pokarmowego we wczesnych stadiach zaawansowania. Wyniki wstępnych badań testu zostaną przedstawione ASCO 2020 Gastrointestinal Cancers Symposium, które odbędzie się w dniach 23–25 stycznia w San Francisco, USA.

„Potencjał tego testu polega na możliwości wczesnego zdiagnozowaniu raka, w jego wczesnym stadium zaawansowania, gdy można go skutecznie leczyć. Możliwość wykorzystania tego testu w celu wykrycia różnych typów raka może być bardzo cenna. W stosunku do wielu typów nowotworów, które ten test może wykryć, nie są obecnie dostępne testy przesiewowe, które pozwalałyby na ich wcześnie wykrycie, kiedy nie występują jeszcze objawy choroby.” - powiedział główny autor badania dr Brian M. Wolpin, dyrektor Centrum Nowotworów Układu Pokarmowego oraz Centrum Badań nad Rakiem Trzustki w Instytucie Onkologicznym Dana-Faber w Bostonie.

Zasadniczo nowotwory przewodu pokarmowego są trudne do wczesnego wykrycia. Narządy układu pokarmowego znajdują się głęboko w ciele, więc wykrycie niewielkich guzów podczas rutynowych badań fizykalnych jest bardzo trudne. Nie są dostępne żadne badania przesiewowe w przypadku nowotworów takich narządów, jak pęcherzyk żółciowy, przewód żółciowy czy trzustka. Istnieją natomiast badania przesiewowe dla innych rodzajów nowotworów przewodu pokarmowego, takich jak rak jelita grubego czy żołądka, ale wiele z tych testów jest inwazyjnych.

Bardzo często, w momencie zdiagnozowania, nowotwory przewodu pokarmowego są już w zaawansowanym stadium i są trudniejsze do wyleczenia. Będący przedmiotem tego badania dokładny test, oparty na analizie prostej do pobrania próbi krwi, może prowadzić do wcześniejszego diagnozowania nowotworów przewodu pokarmowego.

Test na tym etapie badań wykazał się czułością na poziomie ponad 80% oraz swoistością wyższą niż 99%. Następnym etapem prac badawczych będzie weryfikacja skuteczności testu jako badania przesiewowego w dwóch badaniach klinicznych na dużych grupach osób (100 tys. kobiet i 50 tys. mężczyzn).


Źródło:

  1. Blood-Based Test Could Help Identify Hard-to-Detect Gastrointestinal Cancers, ASCO News Releases
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA