Menu

Oddział onkologii dziecięcej w Poznaniu przyjął pierwszych małych pacjentów

14.11.2022

Otwarcie nowego oddziału onkologii dziecięcej w Poznaniu

Po oficjalnym otwarciu onkologii dziecięcej w Szpitalu Klinicznym im. K. Jonschera w Poznaniu, pierwsi mali pacjenci wprowadzają się do nowo wybudowanego pawilonu Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej, który zapewni opiekę 48 dzieciom. Z tej okazji, przypadającej w wyjątkowym dniu, bo Światowym Dniu Donacji i Transplantacji, Fundacja DKMS, Stowarzyszenie Dzieciaki Chojraki oraz personel szpitala spotkali się, by świętować kolejny krok w rozwoju wielkopolskiej onkologii dziecięcej.
Nowe miejsce na onkologicznej mapie Polski
Nowo wybudowany pawilon Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej Szpitala Klinicznego im. K. Jonschera w Poznaniu zapewni profesjonalną pomoc 48 małym pacjentom, którzy będą korzystali z ośmiu sal całodziennego pobytu oraz jedno- i dwuosobowych. W budynku znajduje się również pracownia patomorfologii, pracownia immunologii hematologicznej, pracownia leku cytostatycznego, poradnia onkologiczna, a także gabinet znieczuleń ogólnych, stanowiska opieki neonatologicznej, gabinet laseroterapii, gabinet do prowadzenia wsparcia psychologicznego oraz sala rehabilitacyjna.

Dotychczasowe warunki hospitalizacji były ciężkie. Sale w znacznej części były cztero- czy trzyłóżkowe. Leczenie onkologiczne jest długotrwałe i wymaga także zaplecza dla rodziców. Bardzo zależało mi na tym, aby stworzyć bezpieczne, komfortowe warunki dla małych pacjentów oraz ich rodziców i do tego dążyłem na przestrzeni ostatnich 10 lat. Udało się dzięki wsparciu m.in. Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz Fundacji DKMS. A zatem nie po raz pierwszy okazało się, że niemożliwe staje się możliwe, jeśli spotyka się wielu życzliwych i gotowych do pomocy ludzi, na dodatek wrażliwych na cierpienie dzieci z chorobą nowotworową i ich rodzin - mówi prof. dr hab. med. Jacek Wachowiak, kierownik Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej.

Poznańska klinika zapewni kompleksowe wsparcie terapeutyczne nie tylko dzieciom starszym, ale również noworodkom, które od pierwszego dnia życia muszą stanąć do walki z chorobą nowotworową.

W nowej klinice znajdują się sale są jedno- lub dwuosobowe z zapleczem do całodobowego pobytu rodziców. Po raz pierwszy utworzyliśmy dla dzieci młodszych stanowisko noworodkowe, neonatologiczne, ponieważ rozpoznajemy około 120 nowych zachorowań z całej Polski. Zdarza się, że dziecko rodzi się już z nowotworem, guzem litym czy białaczką i ono wymaga szczególnej opieki medycznej oraz specjalistycznych warunków leczenia. W klinice powstały duża i wspaniale wyposażona pracownia rehabilitacji, apteka leku cytostatycznego, a także znakomita pracowania patomorfologii oraz cytofluorometrii. Myślę, że nastąpił skok cywilizacyjny w porównaniu z warunkami, które dotąd mieliśmy. To stwarza warunki do dalszego rozwoju onkologii dziecięcej - Prof. dr hab. n. med. Katarzyna Derwich, Kierownik Oddziału V Kliniki OHiTP UM w Poznaniu

Klinika przyjazna rodzicom
Nowa onkologia dziecięca to powód do radości nie tylko dla personelu szpitala, ale także rodziców dzieci, którzy doskonale znają potrzeby pociech, ponieważ spędzają długie tygodnie, a nawet miesiące przy ich łóżkach, towarzysząc im podczas trudnej walki z nowotworami. Z myślą o małych pacjentach oraz ich opiekunkach w budynku powstały także świetlica oraz zaplecze socjalne.

19 sierpnia 2010 roku urodziła się moja druga córka, Hania. Miała być zdrowa. Chwilę później okazało się, że ma nowotwór. Znaleźliśmy się w klinice u profesora Jacka Wachowiaka. Na drewnianych krzesłach, w małej sali, w której były inne chore dzieci. Gdy doświadczy się czegoś takiego, to chce się zrobić coś, by polepszyć tę szpitalną rzeczywistość dzieci. Zaczęliśmy działać wspólnie, żeby zebrać fundusze. I powstał szpital, stworzony przez ludzi, którzy mieli wspólne marzenia, cele i wrażliwość. To ogromna zmiana na lepsze dla małych pacjentów, onkorodziców i personelu medycznego, który każdego dnia walczy o życie i zdrowie najmłodszych - mówi Michał Pawłowski, tata małej pacjentki, bezpośrednio zaangażowany w budowę kliniki.

Razem w walce o zdrowie małych pacjentów
Całkowity koszt realizacji inwestycji to 31,6 mln złotych, z czego ponad 30 mln pochodziło z dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa. Dodatkowe wsparcie finansowe w wysokości blisko 2 mln złotych, przeznaczone na pokrycie wkładu własnego oraz koniecznych zmian w projekcie, zapewniła Fundacja DKMS.

Z dumą i ogromnym wzruszeniem patrzymy na nowo wybudowaną klinikę. Cieszymy się, że Fundacja DKMS mogła być częścią tego niezwykle ważnego projektu, dzięki któremu mali pacjenci będą przechodzić przez leczenie onkologiczne w komfortowych warunkach. Fundacja DKMS od 2018 roku realizuje Program Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, który stanowi dopełnienie naszej misji. W jego ramach wspieramy ośrodki hematoonkologiczne m.in. poprzez zakup niezbędnego sprzętu medycznego oraz inwestycje infrastrukturalne, a razem z organizacjami działającymi na rzecz chorych realizujemy szereg projektów, skierowanych do pacjentów.

Wszystko po to, aby pomagać osobom chorym od momentu diagnozy, poprzez leczenie i pobyt w szpitalu, aż do całkowitego powrotu do zdrowia. Patrząc na łzy wzruszenia profesora Jacka Wachowiaka, który poświęcił całe swoje zawodowe życie, by walczyć o zdrowie małych pacjentów, mamy pewność, że wspólnymi siłami stworzyliśmy wyjątkowe miejsce, zgodne z mottem kliniki „Gdy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” – mówi Ewa Magnucka-Bowkiewicz, prezes Fundacji DKMS.

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji
Każdego roku w Polsce diagnozuje się około 1100 - 1200 przypadków nowych zachorowań na nowotwory u dzieci, spośród których najczęściej występującymi są: guzy mózgu, chłoniaki, mięsaki oraz nowotwory układu krwiotwórczego - w szczególności białaczka. W przypadku nowotworów krwi, gdy leczenie nie przynosi efektów, często jedyną szansą na powrót dziecka do zdrowia jest transplantacja krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej lub szpiku kostnego od dawcy niespokrewnionego. W Polsce każdego roku około 120 dzieci otrzymuje krwiotwórcze komórki macierzyste od „bliźniaka genetycznego”.

Nowoczesne miejsca na onkologicznej mapie Polski są niezwykle potrzebne, by mali pacjenci mieli dostęp do kompleksowej opieki na najwyższym poziomie i mogli walczyć z chorobą nowotworową w przyjaznych warunkach.


Źródło:

  1. Fundacja DKMS
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA