Menu

Radość pomimo przeciwności. Dzień Dziecka na oddziale onkologicznym

03.06.2024

dziecko – ilustracja poglądowa

Dzień Dziecka to święto, które każdego roku przepełnia serca radością i ekscytacją, niezależnie, gdzie się znajdujemy. Szczególną atmosferę tego dnia można odczuć nawet w miejscach, które z pozoru mogą wydawać się mniej radosne, jak oddziały onkologiczne w szpitalach dziecięcych. 1 czerwca to idealna okazja, aby przypomnieć, że młodzi pacjenci z diagnozą nowotworową to przede wszystkim dzieci, które pomimo poważnych wyzwań zdrowotnych, mają w sobie także dużo radości i beztroski, jakie przynosi dzieciństwo oraz głowy pełne marzeń.

Postęp w medycynie sprawia, że, coraz więcej dzieci wraca do zdrowia po przebytej chorobie onkologicznej. Nowoczesne metody leczenia, takie jak precyzyjna terapia celowana czy immunoterapia, znacznie zwiększają skuteczność leczenia, są również mniej obciążające dla młodych organizmów. Dzięki temu dzieci mogą szybciej wrócić do normalnego życia, kontynuować naukę i realizować swoje marzenia, które wbrew pozorom nie różnią się znacznie od tych, które skrywają ich zdrowi rówieśnicy.

Dzień Dziecka pełen radości
Utrzymywanie codziennej rutyny i poczucie normalności są dla dzieci kluczowe w radzeniu sobie z trudnościami związanymi z chorobą. Okazje do świętowania są dla nich tak samo ważne w szpitalu, jak i poza nim. Dzień Dziecka na oddziale onkologicznym to więcej, niż tylko sposobność do zabawy. To szansa na psychologiczną odnowę dla dzieci, które przez większość czasu są skoncentrowane na leczeniu. To także wydarzenie, które przywraca poczucie normalności.

– Choć naszym nadrzędnym celem jest powrót do zdrowia wszystkich pacjentów, nie zapominamy, że są to przede wszystkim dzieci. Dokładamy wszelkich starań, aby pobyt w szpitalu był dla nich czasem nie tylko wymagającym poświęceń czy konieczności poddawania się wyczerpującym kuracjom. Dbamy, aby na ustach naszych podopiecznych regularnie gościł uśmiech. Co roku 1 czerwca organizujemy na oddziale onkologii specjalne wydarzenia dla dzieci, które mają sprawić, aby ten dzień był wyjątkowy. W tym roku Dzień Dziecka naszym podopiecznym osłodzą lody, a fundacja Herosi wraz z dziennikarką Martą Manowską i raperem Medusą zapewnią dzieciom mnóstwo atrakcji. Przewidziane zostały gry i konkurs dla naszych podopiecznych. Nie zabraknie również występu na żywo młodego rapera, upominków i wielu uśmiechów na twarzach dzieci – opowiada prof. Anna Raciborska, Kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka.

Wydarzenia takie jak Dzień Dziecka mogą mieć znaczący wpływ na zdrowienie dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych. Zastosowanie strategii opartych na zabawie, które są często wprowadzane podczas takich okazji, wspiera zarówno psychiczne, jak i fizyczne aspekty zdrowienia dzieci. Według badań , wprowadzenie elementów zabawy do procesu leczenia może znacząco podnieść jakość życia dzieci, zmniejszając ich stres oraz angażując je w aktywne uczestnictwo w leczeniu.

Małe i wielkie marzenia
Dzieci przebywające na oddziałach onkologicznych, mimo swojej ciężkiej sytuacji zdrowotnej, mają marzenia tak samo wielkie i kolorowe jak ich rówieśnicy. Ich pragnienia często wykraczają poza codzienne ograniczenia szpitalnych ścian. Chcą zostać astronautami odkrywającymi tajemnice kosmosu, nauczycielami, którzy przekazują wiedzę innym, czy sportowcami zdobywającymi złote medale na olimpiadach. Są jednak też mniej górnolotne lub odległe pragnienia. Pacjenci Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży IMiD marzą też o bardziej prozaicznych rzeczach. 9-letnia Patrycja bardzo chciałaby wreszcie być w domu z siostrą i bawić się razem z nią w modelki. Pojechać do zoo i popływać w basenie, który mają w ogrodzie. Z kolei 14-letnia Laura tęskni za spotkaniami z przyjaciółmi. Bardzo by chciała móc wybrać się z nimi do kina i na pizzę, co aktualnie – przez częste pobyty w szpitalu – nie jest możliwe.

– Dzieci przebywające na oddziałach onkologicznych to młodzi ludzie pełni pragnień i pasji. Jedni marzą o byciu piosenkarzami, nauczycielami czy zwiedzaniu świata. Inni tęsknią do zwyczajnych czynności, jak spotkania z rówieśnikami czy wyjście z rodziną na lody. Każde marzenie, choć może wydawać się odległe, jest dla najmłodszych pacjentów źródłem siły i motywacji do poddawania się czasem trudnej i długiej terapii. Dlatego personel szpitala wspólnie z rodzinami starają się spełniać te małe wielkie pragnienia, wywołując uśmiech na twarzach dzieci, pamiętając, że każde z nich ma prawo marzyć i wierzyć w lepsze jutro – mówi mgr Joanna Pruban, psychoonkolog z Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Instytutu Matki i Dziecka.

Warto pamiętać, że nie tylko dzieci mają wielkie pragnienia. W chorobie zawsze towarzyszą im rodzice, którzy zwykle najbardziej chcą zdrowia i szczęśliwego życia dla własnych dzieci. Często bywa też tak, że opiekunowie chorej pociechy mają znacznie mniej czasu dla jej rodzeństwa. Wówczas najbardziej chcą, by cała rodzina znów była razem w domu. Jak mówi mama jednej z podopiecznych Kliniki Onkologii IMiD – Trudno jest być mamą, kiedy muszę dzielić życie na dom i szpital. Telefon nie zawsze wystarcza. Chcę przytulać moje dzieci razem.

Dzień Dziecka na oddziałach onkologicznych to coś więcej niż okazja do zabawy. Jest to moment, który umożliwia dzieciom oderwanie od codziennej rutyny leczenia i pozwala im poczuć się jak ich rówieśnicy poza murami szpitala. Przez chwilę mogą zapomnieć o swojej chorobie i po prostu bawić się, śmiać oraz marzyć. Takie doświadczenia są nie tylko ważnym elementem terapeutycznym, ale też przynoszą dzieciom ulgę i potęgują ich motywację do walki z chorobą.


Źródło:

  1. Klinika Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA