Menu

Profilaktyczne mastektomie wraz z rekonstrukcją piersi w ZCO

20.12.2022

Zagłębiowskie Centrum Onkologii

Zagłębiowskie Centrum Onkologii uzyskało kontrakt NFZ na realizację zabiegów mastektomii wraz z rekonstrukcją piersi, dołączając do elitarnego grona ośrodków realizujących ten zabieg z refundacją. To ważna wiadomość dla kobiet z Dąbrowy Górniczej i okolic, u których stwierdzono podwyższone ryzyko zachorowania na raka piersi. Od teraz, tego typu zabiegi będą wykonywane przez najlepszych specjalistów w regionie, bez potrzeby wyjeżdżania daleko poza miejsce zamieszkania.

Mastektomia profilaktyczna polega na prewencyjnym usunięciu piersi w celu zredukowania ryzyka zachorowania na raka piersi nawet o 90-95%, zapewniając pacjentce nie tylko zdrowie fizyczne, ale i komfort psychiczny. Choć nigdy nie jest to łatwa decyzja, dzięki niej pacjentka (lub pacjent, ponieważ zabiegi wykonuje się także u mężczyzn) znajdująca się w grupie ryzyka, może obniżyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi prawie do zera.

Kwalifikacją pacjentek do zabiegu zajmie się doświadczony zespół specjalistów, składający się z psychologa, lekarza specjalisty genetyki klinicznej, lekarza specjalisty onkologii klinicznej oraz lekarza specjalisty chirurgii onkologicznej. Ich zadaniem będzie nie tylko przeprowadzenie samego zabiegu, ale również odpowiednie przygotowanie pacjentki i otoczenie wsparciem po wykonanej operacji.

Kto kwalifikuje się do zabiegu?
Zabieg profilaktycznej mastektomii dotyczy pacjentek z wysokim lub bardzo wysokim ryzykiem zachorowania na nowotwór złośliwy piersi, u których wykluczono nowotwór, i które spełniają co najmniej jeden z poniższych warunków:

 • Potwierdzona obecność mutacji BRCA1/BRCA2
 • Obciążający wywiad rodzinny: dwa zachorowania u krewnych I lub II stopnia przed 50 rokiem życia lub trzy zachorowania w dowolnym wieku (łącznie z probantką)
 • Obciążający wywiad rodzinny: rozpoznanie u krewnych I stopnia metachronicznego lub synochronicznego zachorowania na nowotwór złośliwy piersi
 • Potwierdzona obecność choroby proliferacyjnej piersi przebiegającej z atypią komórkową.

Świadczenie obejmuje:

 • Procedurę mastektomii lub odjęcia piersi (zabieg jednostronny lub obustronny)
 • Procedurę rekonstrukcji piersi (zabieg jednostronny lub obustronny)
 • Znieczulenie do zabiegu
 • Opiekę przed i pooperacyjną

Nowotwór piersi jest jednym z najpowszechniejszych nowotworów. Aż ok. 25% przypadków występuje w rodzinie, a mutacje BRCA1 i BRCA2 odpowiadają za 5-10% przypadków zachorowań – jest to istotny problem dla pacjentek z tymi mutacjami, ponieważ ocenia się, że 80-90% z nich zachoruje na raka piersi do 60 roku życia. W tej chwili w Polsce jest ok. 100 000 kobiet z tą mutacją. Od 2018 roku w Oddziale Chirurgii Onkologicznej ZCO wykonano ok. 100 rekonstrukcji piersi różnymi metodami. To pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu operacje w Dąbrowie Górniczej i okolicach.


Źródło:

 1. Zagłębiowskie Centrum Onkologii
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

 • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
 • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
 • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
 • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
 • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA