Menu

Radiologia interwencyjna – czwarty filar leczenia onkologicznego

01.08.2022

pierwszy w Polsce zabieg krioablacji nowotworu płuca przeprowadzony przez lekarzy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Mimo trudności w powszechnym wprowadzeniu małoinwazyjnych zabiegów radiologii interwencyjnej w Polsce lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego stosują te techniki w leczeniu niektórych nowotworów. Korzyści jakie daje metoda przedstawia dr n. med. Grzegorz Rosiak, specjalista w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej, związany z II Zakładem Radiologii Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Krioablacja oraz termoablacja to metody leczenia należące do grupy zabiegów radiologii interwencyjnej stosowanych u pacjentów onkologicznych.

Zabiegi krioablacji nowotworów, które na świecie są standardem, niestety wciąż nie są w naszym kraju refundowane, co powoduje, że wykonuje się ich bardzo mało. Dostęp polskich pacjentów onkologicznych do zabiegów radiologii interwencyjnej jest bardzo ograniczony, zwłaszcza w porównaniu do sytuacji w większości państw Unii Europejskiej. Termoablację oraz krioablację wykonuje się już rutynowo we wszystkich krajach zachodnioeuropejskich od 15 – 20 lat.

Dla przykładu, w 2021 roku w Polsce wykonano 3 termoablacje guzów płuc. W tym okresie we Francji czy Wielkiej Brytanii wykonano ok. 400 takich zabiegów. W 2021 roku wykonano w Polsce 7 krioablacji raka nerki. W tym okresie we Francji czy Wielkiej Brytanii wykonano po 1000 takich zabiegów.

Jedną z wielkich zalet krioablacji i pozostałych metod ablacyjnych jest to, że zabiegi można powtórzyć jeśli ponownie pojawią się przerzuty, co często nie jest możliwe w przypadku radioterapii czy tradycyjnych metod chirurgicznych. Jeśli obecnie wykonamy termo- lub krioablację np. dwóch guzów w jednym płucu, a za rok pojawią się nowe zmiany nowotworowe, i to w obu płucach, to ponownie możemy zaproponować pacjentowi ablację, oczywiście pod warunkiem, że zmiany zostały odpowiednio wcześnie wykryte i są małe.

Rozmowa z dr n. med. Grzegorzem Rosiakiem, specjalistą w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na temat stanu radiologii interwencyjnej w Polsce. Radiologia interwencyjna w Polsce: opóźnienie względem krajów zachodnich wynosi ponad 20 lat


Źródło:

  1. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
  2. Polskie Lekarskie Towarzystwo Radiologiczne
  3. Puls Medycyny
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA