Menu

W Krakowie leczą raka jelita grubego z wykorzystaniem robota da Vinci

06.08.2021

Robot chirurgiczny da Vinci, Szpital na Klinach w Krakowie

Foto. Robot chirurgiczny da Vinci, Szpital na Klinach w Krakowie

Szpital na Klinach w Krakowie uruchomił program leczenia raka jelita grubego z wykorzystaniem robota da Vinci. To kolejny program dla pacjentów onkologicznych dostępny w tym szpitalu.

Zabiegi wykonuje dr n. med. Jerzy Draus, który na swoim koncie ma ponad 1000 operacji kolorektalnych z wykorzystaniem robota da Vinci, jak również w charakterze proktora szkoli i ocenia pracę chirurgów onkologicznych używających systemu robotycznego da Vinci w ponad 40 klinikach na terenie Europy m.in. w Francji, Szwajcarii, Szwecji, Norwegii i Finlandii.

Rak jelita grubego to jeden z najpoważniejszych problemów onkologicznych w Polsce. Jak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Krajowy Rejestr Nowotworów liczba zachorowań na nowotwory złośliwe jelita grubego w 2020r. to ok. 20,5 tys. a dynamika wzrostu zachorowań w ostatnich latach jest bardzo wysoka i wynosi ok. 4-5%.

Podstawą leczenia raka jelita grubego jest chirurgia. Obecnie coraz częściej stosowane są również metody małoinwazyjne laparoskopowe lub z użyciem robota da Vinci.

Operacje robotyczne cechują się minimalną interwencją chirurgiczną oraz wysoką precyzją przeprowadzenia zabiegu, co bezpośrednio wpływa na minimalizację powikłań śród- i ooperacyjnych, dolegliwości bólowych, utraty krwi, jak również na zmniejszenie ryzyka infekcji.

System wizyjny pozwala na przesyłanie do operatora obrazu z kamery w 10-krotnym powiększeniu, a dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii możliwe jest obrazowanie 3D w jakości HD oraz modulowanie głębi pola operacyjnego, co daje operatorowi możliwość bardzo dokładnego rozróżniania struktur anatomicznych podczas operacji.

Robot da Vinci umożliwia także redukcję naturalnego drżenia rąk chirurga oraz kompensację jego gwałtownych ruchów, co w połączeniu z bardzo dokładnym widokiem pola operacyjnego podczas usuwania tkanek zajętych nowotworem i mniejszym urazem chirurgicznym pozwala na większe bezpieczeństwo wykonania zabiegu niż tradycyjne metody.


Źródło:

  1. Szpital na Klinach w Krakowie
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA