Menu

Pamiętajmy o badaniach profilaktycznych – mogą uratować życie

15.10.2020

profilaktyka raka piersi - ilustracja poglądowa

Europejska Koalicja do Walki z Rakiem Piersi ustanowiła dzień 15 października „Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi”, który ma przypominać Europejkom o możliwościach zapobiegania zachorowaniu na raka piersi oraz wielkiemu znaczeniu wczesnego wykrywania nowotworów. Symbolem tej walki z rakiem piersi jest różowa wstążka.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet na świecie i najczęstszą przyczyną zgonu – rocznie diagnozuje się go u około 1,7 miliona osób, z których każdego roku umiera aż 500 tysięcy. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. U kobiet występuje najczęściej po menopauzie. Ryzyko zachorowania wzrasta po 50 roku życia. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera z powodu tego nowotworu, jest zbyt późne wykrycie choroby, wtedy gdy jest ona już w zaawansowanym stadium. Wyniki badań dowodzą, że kobiety, które regularnie wykonują mammografię, dużo rzadziej umierają z powodu raka piersi.

Obecnie w zdecydowanej większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi pozwala na całkowite wyleczenie. Warto pamiętać o regularnym wykonywaniu profilaktycznych badań diagnostycznych piersi, (takich jak mammografia klasyczna, USG, mammografia rezonansu magnetycznego) oraz – co najważniejsze - o samobadaniu piersi.

Największe ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy kobiet w wieku od 50 do 69 lat, dlatego osoby w tej grupie wiekowej powinny poddawać się mammografii co dwa lata. Niestety, w Polsce nadal niewiele kobiet ma świadomość tego, iż właściwa profilaktyka oraz szybkie wykrycie raka piersi może uratować życie. Z tego powodu niezwykle ważne są działania informacyjne w tym obszarze.




Źródło:

  1. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA