Menu

W Szpitalu Kopernika w Łodzi rozpoczęto wykonywanie refundowanych przez NFZ operacji przy użyciu robota

19.11.2022

W Szpitalu Kopernika w Łodzi rozpoczęto wykonywanie refundowanych przez NFZ operacji przy użyciu robota daVinci

Szpital Kopernika w Łodzi to pierwsza w województwie łódzkim publiczna placówka, w której wykonywane są refundowane operacje przy użyciu systemu „da Vinci”, w ramach leczenia chirurgicznego nowotworu złośliwego gruczołu krokowego.
Listopad to miesiąc, w którym szczególną uwagę zwraca się na problemy zdrowia mężczyzn, dlatego cieszy nas fakt, że w właśnie w tym miesiącu mogliśmy zapoczątkować nowy etap w rozwoju szpitala, który daje nowe możliwości m.in. w leczeniu typowo męskich schorzeń.

Zestaw chirurgii robotowej „da Vinci Xi” jest niejako „przedłużeniem rąk chirurga” i pozwala na wykonanie zabiegu w sposób wcześniej nieosiągalny. System przekłada ruch dłoni i wzroku chirurga na robotyczny - optymalizując ruchy rąk poprzez eliminację naturalnych ludzkich drżeń mięśni i poprawiając pole widzenia poprzez powiększenie pola operacyjnego i głębię obrazu.

Poprzez zastosowanie obrazowania 3D HD z możliwością modulowania głębi obrazu pola operacyjnego, operator zyskuje zdolność rozróżniania warstw struktur anatomicznych i odległości od nich.

Kamera endoskopowa z 10-krotnym powiększeniem optycznym i 4-krotnym zoomem cyfrowym posiada funkcjonalność odróżniania zieleni indocyjaninowej w celu uwidocznienia onkologicznych zmian strukturalnych.

Zaawansowane instrumenty operacyjne (z angulacją nadgarstkową kilkukrotnie większą od ludzkiej) umożliwiają prawidłowe pozycjonowanie instrumentów chirurgicznych w trudnych anatomicznie strukturach.

Ergonomiczna konsola chirurgiczna umożliwia operatorowi przeprowadzanie zabiegów w trudnych anatomicznie przestrzeniach ciała pacjenta, w komfortowej pozycji podczas wykonywania operacji – co optymalizuje pracę operatora, pozwala na utrzymanie pełnej precyzji i dokładności przy minimalnym wysiłku fizycznym.

Stół chirurgiczny ze specjalnym systemem pozwala na przemieszczanie pacjenta wokół wirtualnego punktu obrotu utrzymującego statyczne miejsce chirurgiczne.


Źródło:

  1. Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA