Menu

Uczestnictwo w kolejnych badaniach mammograficznych znacząco zmniejsza ryzyko śmierci na raka piersi

09.03.2021

profilaktyka raka piersi - ilustracja poglądowa

Obecność na dwóch ostatnich mammograficznych badaniach przesiewowych, poprzedzających diagnozę raka piersi, w istotny sposób zmniejsza ryzyko śmierci z powodu raka piersi. Ustalenie to jest wynikiem badania, przeprowadzonego przez naukowców z Queen Mary University w Londynie, obejmującego dane dotyczące ponad pół miliona Szwedek, z okresu od 1992 to 2016 roku.

W przypadku kobiet, które uczestniczyły w obu poprzednich dwóch badaniach przesiewowych, częstość występowania raka piersi ze skutkiem śmiertelnym w ciągu 10 lat od diagnozy była o 50% niższa niż u kobiet, które nie uczestniczyły w żadnym z dwóch ostatnich badań przesiewowych. W porównaniu z kobietami, które uczestniczyły tylko w jednym z dwóch poprzednich badań, kobiety, które uczestniczyły w obu, miały znaczący spadek śmiertelności z powodu raka piersi, o 22 do 33 procent.
Główny autor badania, profesor Stephen Duffy z Queen Mary University w Londynie, powiedział: „Chociaż istnieje wiele dowodów na to, że śmiertelność z powodu raka piersi jest zmniejszona u osób, które biorą udział w przesiewowych badaniach mammograficznych, wyniki naszego badania pokazują, że wielokrotna obecność zapewnia większą ochronę niż obecność na jednym badaniu. Trzeba przypominać, że badanie przesiewowe jest tak bezstresowe, jak to tylko jest możliwe, tak aby więcej kobiet wracało na kolejne badania.”

Profesor Laszlo Tabar z Falun Central Hospital w Szwecji, powiedział: „To kompleksowe badanie jest wynikiem długotrwałej współpracy lekarzy z dziewięciu szwedzkich okręgów. Analiza ogromnego zbioru danych została po mistrzowsku przeprowadzona przez statystyków szwedzkiej grupy oceniającej badania przesiewowe. Wyniki badania dodają kolejne dowody potwierdzające wartość wczesnego wykrywania raka piersi poprzez regularne uczestnictwo w przesiewowych badaniach mammograficznych.”


Źródło:

  1. Attending consecutive mammography screens protects against breast cancer death, Queen Mary University of London
  2. Beneficial Effect of Consecutive Screening Mammography Examinations on Mortality from Breast Cancer: A Prospective Study, Radiology Journal (RSNA)
» więcej aktualności medycznych