Menu

Profilowanie hormonalne może poprawić wyniki leczenia raka piersi

07.09.2021

Clinical Cancer Research – okładka

Badanie przeprowadzone przez naukowców z RCSI University of Medicine and Health Sciences w Irlandii pozwala lepiej przeanalizować rolę, jaką steroidowe hormony płciowe odgrywają w rozwoju raka piersi. Nowe ustalenia mogą usprawnić leczenie raka piersi, pomagając klinicystom zoptymalizować indywidualną opiekę i poprawić ogólne wskaźniki przeżycia pacjentek.

Badanie zatytułowane „Steroid Ligands, the Forgotten Triggers of Nuclear Receptor Action; Implications for Acquired Resistance to Endocrine Therapy” opublikowano w Clinical Cancer Research.

Wiadomo, że estrogen, hormon płciowy o budowie sterydowej, ma wpływ na rozwój raka piersi. Istnieją także mocne dowody na to, że inne hormony płciowe, takie jak androgeny, mogą również odgrywać pewną rolę w przebiegu raka piersi.

Według WHO w 2020 r. zdiagnozowano raka piersi u ponad 2 milionów kobiet. Wyłączając raka skóry, rak piersi jest najczęstszym nowotworem występującym u kobiet w Irlandii. Każdego roku u 3600 kobiet w Irlandii diagnozuje się raka piersi, a większość z nich otrzymuje terapię hormonalną.

Pacjentki mogą różnie reagować na terapię hormonalną, przy czym u niektórych z pacjentek odpowiedź na terapię jest bardziej pozytywna niż u innych. W omawianym badaniu przeanalizowano profile hormonalne pacjentek, aby zapewnić naukowcom głębsze zrozumienie tego, w jaki sposób różne hormony wpływają na komórki raka piersi i dlaczego pacjentki w różny sposób reagują na terapię hormonalną. Badanie wykazało, że indywidualne profile hormonalne odgrywają znaczącą rolę w powodzeniu terapii.

„Patrząc na indywidualny dla każdej z chorych poziom hormonów w środowisku guza nowotworowego, uzyskujemy lepsze wyobrażenie o różnicach między osobami, które dobrze reagują na leczenie hormonalne, a tymi, które nie reagują, co potencjalnie umożliwia nam podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących leczenia pacjentek” - powiedziała dr Marie McIlroy, starszy autor badania z RCSI University of Medicine.


Źródło:

  1. Hormone profiling could be used to improve survival rates for breast cancer, RCSI University of Medicine and Health Sciences
  2. Steroid Ligands, the Forgotten Triggers of Nuclear Receptor Action; Implications for Acquired Resistance to Endocrine Therapy, Clinical Cancer Research
» więcej aktualności medycznych