Menu

Urządzenie do „wirtualnej biopsji” precyzyjnie wykryje raka skóry

urządzenie do „wirtualnej biopsji” skóry metodą VOCT

fot. Rutgers University

Naukowiec z Uniwersytetu Rutgersa (USA) opracował urządzenie do „wirtualnej biopsji”, wykorzystujące wibracje wywołane dźwiękiem oraz impulsy promieniowania optycznego w bliskiej podczerwieni, które może szybko określić głębokość zmiany skórnej i jej potencjalną złośliwość bez potrzeby użycia skalpela.

Metoda nieinwazyjnej analizy guza skóry może sprawić, że biopsje będą mniej ryzykowne i znacznie mniej stresujące dla pacjentów. Obecnie lekarze, wykonując biopsję chirurgiczną, często nie znają rzeczywistego zasięgu zmiany - i tego, czy pojawi się konieczność skierowania pacjenta do specjalisty w celu szerokiego usunięcia tkanek - aż do rozpoczęcia zabiegu.

Pierwsza w swoim rodzaju procedura eksperymentalna, zwana wibracyjną optyczną tomografią koherencyjną (VOCT), tworzy trójwymiarową mapę rozległości i głębokości podejrzanej zmiany za pomocą małej diody laserowej. Wykorzystuje także fale dźwiękowe do badania gęstości i sztywności zmiany, ponieważ tkanka nowotworowa jest sztywniejsza niż ta zbudowana z komórek zdrowych. Niewielki głośnik, o wymiarach ok 2,5 cm, generuje słyszalne fale dźwiękowe które rozchodzą się w skórze, wywołując wibracje skóry. Pomiar wibracji pozwala ocenić gęstość i tym samym to, czy zmiana jest złośliwa.

„Tę procedurę można wykonać w 15 minut bez żadnego dyskomfortu dla pacjenta, który nie odczuwa ani wykorzystanego światła ani prawie niesłyszalnego dźwięku. Jest to znacząca poprawa w porównaniu z biopsjami chirurgicznymi, które są inwazyjne, kosztowne i czasochłonne”, powiedział Frederick Silver, profesor patologii w Rutgers Robert Wood Johnson Medical School.

Badanie wykazało, że prototypowe urządzenie VOCT, które oczekuje na zatwierdzenie przez FDA do testów na dużą skalę, jest w stanie dokładnie rozróżnić zdrową skórę od różnych rodzajów zmian skórnych i raków skóry. Naukowcy testowali urządzenie przez sześć miesięcy na czterech wycinkach skórnych i na ośmiu ochotnikach bez zmian skórnych. Konieczne są dalsze badania w celu dostrojenia zdolności urządzenia do identyfikacji granic zmiany oraz obszarów o największej gęstości i sztywności, co pozwoliłoby lekarzom precyzyjnie usuwać zmiany za pomocą minimalnie inwazyjnej operacji.


Źródło:

  1. Rutgers Scientist Creates „Virtual Biopsy” Device to Detect Skin Tumors, Rutgers University
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA