Menu

Każda ciąża zmniejsza ryzyko zachorowania na raka trzonu macicy

24.11.2020

ciąża - ilustracja poglądowa

Nowe badanie naukowców z australijskiego QIMR Berghofer Medical Research Institute wykazało, że każda dodatkowa ciąża, jakiej doświadcza kobieta, w tym również ciąża zakończona poronieniem, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka trzonu macicy (raka endometrium). Ryzyko spada z każdą następną ciążą, nawet w przypadku ośmiu ciąż. Wyniki badania zostały opublikowane w International Journal of Cancer.

„Wiadomo, że ciąża donoszona o czasie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka trzonu macicy u kobiety, ale nasze badania wykazały, że każda kolejna donoszona ciąża zmniejsza to ryzyko o około 15 procent, nawet w przypadku 8 ciąż.”- powiedziała profesor Penelope Webb z Berghofer Medical Research Institute - „Ponadto, po raz pierwszy jasno wykazaliśmy, że ciąże kończące się poronieniem również zmniejszają ryzyko raka endometrium, o około siedem procent.”

Zespół naukowców przeanalizował dane dotyczące ciąży pochodzące z 30 badań przeprowadzonych na całym świecie zgromadzonych przez Epidemiology of Endometrial Cancer Consortium. Dane te obejmowały 17 tysięcy kobiet z rakiem endometrium i 40 tysięcy kobiet, które nigdy nie miały tej choroby.

Główna autorka badania, profesor Susan Jordan z University of Queensland School of Public Health, stwierdziła, że uzyskane wyniki badań wzbudzają wątpliwości dotyczące powszechnie panującego przekonania, że to poziom hormonów w ostatnim trymestrze ciąży zapewnia efekt ochronny przed rakiem.

„Nasza analiza pokazuje, że chociaż ciąża donoszona jest związana z największym zmniejszeniem ryzyka raka endometrium, to nawet ciąże kończące się w pierwszym lub drugim trymestrze zapewniają kobietom pewien poziom ochrony” – powiedziała prof. Jordan - „To sugeruje, że bardzo wysoki poziom progesteronu w ostatnim trymestrze ciąży nie jest jedynym wytłumaczeniem ochronnego wpływu ciąży. Jeśli kobiety, które doświadczyły poronienia, mają o siedem do dziewięciu procent mniejsze ryzyko raka endometrium, to czynniki występujące podczas wczesnej ciąży mogą również odgrywać rolę ochronną przed tą chorobą.

„Zachorowalność na raka trzonu macicy wciąż wzrasta, dlatego tak ważne jest zrozumienie czynników wpływających na ryzyko jego rozwoju” - powiedziała profesor Webb.


Źródło:

  1. Pregnancy outcomes and risk of endometrial cancer: A pooled analysis of individual participant data in the Epidemiology of Endometrial Cancer Consortium, International Journal of Cancer
  2. Every pregnancy helps reduce endometrial cancer risk, QIMR Berghofer Medical Research Institute
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA