Menu

Pierwsze operacje robotyczne w Radomskim Centrum Onkologii

03.01.2025

operacja robotyczna w Radomskim Centrum Onkologii wykorzystaniem robota chirurgicznego Da Vinci

17 i 18 grudnia 2024 roku w Radomskim Centrum Onkologii przeprowadzono pierwsze zabiegi chirurgiczne Pacjentów z nowotworami jelita grubego z wykorzystaniem robota chirurgicznego Da Vinci.

„Rozpoczynamy kolejny rozdział w historii Placówki, której filarami od początku byli wybitni w swoich specjalizacjach lekarze oraz innowacyjny sprzęt. Efektem tego połączenia było stworzenie w Radomiu jednego z najbardziej efektywnych i przyjaznych Pacjentom ośrodka onkologicznego w Polsce. Cieszymy się z tego, że jesteśmy pierwszym na południu Mazowsza szpitalem wykorzystującym w zabiegach chirurgicznych robota” – mówi Dorota Ząbek, Dyrektor Zarządzający Radomskiego Centrum Onkologii.

Pierwsze operacje poprzedzone były cyklem bardzo wymagających szkoleń realizowanych w Polsce oraz za granicą, w trakcie których zespół składający się z lekarzy operatorów, lekarzy asystentów oraz instrumentariuszek i anestezjologów nabywał kompetencje w zakresie wykonywania zabiegów operacyjnych przy pomocy systemu robotycznego da Vinci. Proces szkolenia chirurgów jest ujednolicony przez producenta urządzenia na całym świecie. Dowodem tego są stosowne certyfikaty.

„Robot chirurgiczny pozwala na przeprowadzanie zabiegów w trudno dostępnych miejscach z nieosiągalną dotychczas precyzją, minimalizując jednocześnie urazy operacyjne i utratę krwi Pacjentów” – mówi dr n. med. Maciej Chwaliński – Dyrektor Medyczny Radomskiego Centrum Onkologii. „Dla Chorych przekłada się to m.in. na skrócenie czasu hospitalizacji i rekonwalescencji, szybszy powrót do aktywności życiowej i zawodowej, a w przypadku operacji urologicznych osiągnięcie bardzo satysfakcjonujących wyników czynnościowych. W Radomskim Centrum Onkologii robot wykorzystywany jest do leczenia nowotworów jelita grubego oraz prostaty, ale już wkrótce będziemy operować z jego wsparciem również raka trzonu macicy i kolejne nowotwory”.

Medycyna wyróżnia dwa rodzaje interwencji chirurgicznej w leczeniu nowotworów – otwartą oraz małoinwazyjną. Małoinwazyjna dzieli się z kolei na laparoskopową oraz robotyczną.

„Należy wiedzieć, że to, na jaką metodę operacji zdecyduje się lekarz zależy przede wszystkim od rodzaju choroby, jej stadium, stanu Pacjenta oraz jego osobistych preferencji, gdyż Pacjent aktywnie uczestniczy w procesie swojego leczenia i jest informowany o poszczególnych jego etapach” – wyjaśnia lek. Wojciech Majchrzak – Kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Onkologicznej; Specjalista Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej, który przeprowadził pierwsze operacje robotyczne w Radomskim Centrum Onkologii. „Operacja otwarta wiąże się z wykonaniem dużego nacięcia umożliwiającego bezpośredni dostęp do chorego narządu. Wielkość i miejsce samego nacięcia uzależnione są od rodzaju wykonywanego zabiegu.” – dodaje lek. Majchrzak.

„Podczas operacji robotycznej operujący nas chirurg zasiada przy specjalnej konsoli w pobliżu Pacjenta i kontroluje narzędzia robotyczne, które zginają się i obracają na wszystkie strony” – opowiada lek. Wojciech Majchrzak. „Mamy do dyspozycji system z kamerą 3D o wysokiej rozdzielczości, który powiększa widok wewnątrz ciała Pacjenta. Robot przekłada ruchy dłoni chirurga na mniejsze, precyzyjne ruchy narzędzi robotycznych w ciele Chorego” – dodaje.

Co ważne, przygotowanie do zabiegu z użyciem robota przebiega podobnie jak w przypadku klasycznych operacji – obejmuje ono: badania diagnostyczne, konsultacje specjalistyczne oraz przygotowanie odpowiednie dla typu przeprowadzanego zabiegu. Szczegóły omawia z Pacjentem lekarz prowadzący.

„Rozpoczęcie operacji robotycznych w Radomskim Centrum Onkologii to dobra wiadomość nie tylko dla mieszkańców Radomia czy południowego Mazowsza, ale również całej Polski, ponieważ obejmujemy opieką i wsparciem wszystkich Pacjentów Onkologicznych – nierzadko również takich, którzy przyjeżdżają do nas z bardzo daleka” – mówi Dorota Ząbek, Dyrektor Zarządzający Radomskiego Centrum Onkologii.

Kwalifikacje do operacji ze wsparciem robota chirurgicznego odbywają się w Poradni Chirurgicznej, do której kierowany jest Pacjent po procesie rejestracji w Radomskim Centrum Onkologii. To tutaj zespół lekarski podejmuje decyzję o kwalifikacji Pacjenta do operacji robotycznej na konsylium, a następnie wyznacza datę zabiegu.


Źródło:

  1. Radomskie Centrum Onkologii
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA