Menu

Skomplikowany zabieg usunięcia nowotworu połączony z rekonstrukcją miednicy wykonali lekarze z Gliwic

16.07.2021

zabieg usunięcia nowotworu połączony z rekonstrukcją miednicy w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach

Pacjentka z nowotworem kości miednicy pomyślnie przeszła Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach wyjątkową operację usunięcia ważącego trzy kilogramy guza, a następnie wszczepienia implantu, który umożliwi jej normalne funkcjonowanie.

Mieliśmy do czynienia z monstrualnych rozmiarów nowotworem pierwotnym kości miednicy. Operacja była rozległa, niezwykle wymagająca, a ryzyko krwawienia okołooperacyjego ogromne – podkreślił wspierający gliwickich lekarzy prof. Daniel Kotrych, kierownik Kliniki Ortopedii Dziecięcej i Onkologii Narządu Ruchu, Centrum Diagnostyki i Leczenia Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

W miejsce zaatakowanych przez nowotwór kości wszczepiono specjalnie zaprojektowany implant wykonany w technologii druku 3D. Dzięki tak zaawansowanym działaniom możemy z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że pacjentka ma szansę na powrót do pełnej sprawności. Udało się uzyskać stabilizację miednicy, a pionizowanie rozpoczniemy już za kilka dni – mówi dr Andrzej Baryluk, ordynator oddziału ortopedii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

To już kolejna bardzo skomplikowana operacja z zakresu endoprotezoplastyki onkologicznej w gliwickim szpitalu.

Mamy dwa zasadnicze cele: ratować pacjentów onkologicznych i przywracać im sprawność, którą choroba próbuje odebrać. To wielka radość i nadzieja, że tę walkę naprawdę możemy wygrać – podsumowuje dr Andrzej Baryluk.


Źródło:

  1. Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach
» więcej aktualności medycznych