Menu

Pierwsze operacje z wykorzystaniem robota chirurgicznego Versius w szpitalu Salve Medica

02.02.2022

Robot chirurgiczny Versius w szpitalu Salve Medica

Centrum Medyczne Salve Medica w ubiegłym roku jako pierwszy ośrodek w Polsce zakupił robotyczny system nowej generacji Versius® firmy CMR Surgical z Wielkiej Brytanii, globalnej spółki produkującej oprzyrządowanie medyczne. Po 3 miesiącach intensywnych kursów zespół specjalistów Szpitala Salve Medica składający się z lekarzy operatorów, anestezjologów oraz pielęgniarek przeprowadził pierwsze w Polsce operacje prostatektomii radykalnej (wycięcia prostaty) w asyście robota Versius®.

Zarówno dla Pacjentów jak i lekarzy, operacje z użyciem robota chirurgicznego, oznaczają dostęp do nowoczesnego i innowacyjnego rozwiązania, które umożliwia przeprowadzanie operacji z minimalną ingerencją w ciało człowieka. W Szpitalu Salve Medica wykonywane są zabiegi prostatektomii radykalnej. W najbliższej przyszłości planowane jest przeprowadzanie zabiegów w takich dziedzinach jak chirurgia ogólna oraz ginekologia.

Dr n. med. Mateusz Jobczyk, Urolog, Centrum Medyczne Salve Medica: „Dzięki Versius® zrobiliśmy kolejny krok, aby wprowadzić naszych Pacjentów w przyszłość chirurgii. Cieszę się, że wchodzimy w kolejny etap chirurgii robotycznej i że Salve Medica jako pierwszy szpital w Polsce stosuje tę nową technologię. Niewielki rozmiar i modułowość ramion robotycznych zapewniają nam wszechstronność w umieszczaniu naszych portów chirurgicznych, co pozwala nam wykonywać więcej zabiegów urologicznych z użyciem robota. Cieszymy się, że możemy udostępnić korzyści chirurgii zrobotyzowanej większej liczbie naszych Pacjentów”.

Pierwszy w Polsce ośrodek referencyjny dla systemu Versius®
Salve Medica jest pierwszym polskim ośrodkiem referencyjnym dla systemu Versius® dla Europy Środkowo-Wschodniej. Oznacza to możliwość przeprowadzania pokazowych operacji w asyście robota Versius® dla chirurgów z całego regionu, a także programów szkoleniowych dla zespołów chirurgicznych z Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Ewelina Barylska, Dyrektor Szpitala Salve Medica: „Jestem bardzo dumna, że byliśmy pierwszym ośrodkiem w Polsce wykonującym operacje z wykorzystaniem robota Versius® oraz pierwszym referencyjnym ośrodkiem szkolącym chirurgów z całej Europy Środkowo-Wschodniej. Przyszłość medycyny rysuje się na naszych oczach. W tym momencie chirurdzy z Salve Medica otrzymali narzędzia na miarę XXI wieku. Tego typu rozwiązanie technologiczne zwiększa precyzję i dokładność naszych chirurgów. Dla Pacjentów oznacza to krótsze pobyty w szpitalu i szybszy czas powrotu do zdrowia. Jest to dla nas wielki sukces i jednocześnie zaszczyt.”

Rozwój robotyki w polskiej opiece zdrowotnej
Rynek robotyki chirurgicznej w Polsce znacznie się rozwija. Szacuje się, że do 2026 r. osiągnie prawie 680 mln zł. Stopień rozwoju rynku, finansowanie opieki zdrowotnej i rozwój sytuacji makroekonomicznej w Polsce będą motorem dalszego wprowadzania robotyki chirurgicznej. Do końca 2026 roku oczekuje się około 50 instalacjami systemów zrobotyzowanych w polskim systemie ochrony zdrowia.


Źródło:

  1. Centrum Medyczne Salve Medica
  2. CMR Surgical
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA