

dla pacjentów i lekarzy
Systemowa zmiana w onkologii zaczyna się lokalnie - podsumowanie I Ogólnopolskiej Konferencji Krajowej Sieci Onkologicznej
11.04.2025

W dniach 4–5 kwietnia 2025 roku w Warszawie odbyła się I Ogólnopolska Konferencja pt. „Krajowa Sieć Onkologiczna – wyzwania dla szpitali, a korzyści pacjentów”. Wydarzenie, zainicjowane oddolnie przez Wojewódzkie Ośrodki Monitorujące wdrażanie Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO), zgromadziło ponad 30 prelegentów z całej Polski – dyrektorów szpitali, specjalistów klinicznych, menedżerów ochrony zdrowia, przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia oraz ponad 300 pozostałych uczestników.
- To nie ustawy zmieniają rzeczywistość, rzeczywistość zmieniają ludzie, a rzeczywistość polskiej onkologii zmieniacie państwo - mówiła, otwierając konferencję, Ministra Zdrowia Izabela Leszczyna. W swojej wypowiedzi podkreśliła także niezwykle istotną rolę koordynatorów opieki onkologicznej w zespołach diagnostyczno-terapeutycznych. – Bez koordynatora pacjent nadal będzie zagubiony. Dlatego zwracam się do wszystkich Państwa, którzy odpowiadają w swoich szpitalach za opiekę onkologiczną, którzy razem z nami tworzycie sieć – doceniajcie koordynatorów i wskazujcie na tę funkcję osoby o wyjątkowych kompetencjach. To dotyczy nie tylko ich wiedzy, ale też umiejętności miękkich. To mają być osoby, które lubią ludzi i to jest warunek podstawowy i konieczny. Trzeba lubić drugiego człowieka, a potem jest cała reszta.
Głównym tematem konferencji była transformacja systemu opieki onkologicznej w Polsce – poprzez rozwój tzw. unitów narządowych, wdrażanie opieki skoordynowanej i wykorzystanie nowoczesnych technologii w opiece onkologicznej.
- Współpraca między ośrodkami przynosi wymierne efekty – lepsze wyniki leczenia, krótsze ścieżki diagnostyczne i większe bezpieczeństwo pacjenta. Ta konferencja to nie tylko wymiana wiedzy, ale także konkretne działania na rzecz wyrównania standardów opieki w całym kraju - mówił dr n. o zdr. Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK, które było jednym z głównych partnerów wydarzenia.
Ważnym aspektem konferencji była wymiana doświadczeń w zakresie standaryzacji opieki i wykorzystania danych do poprawy jakości leczenia. - Aby system działał efektywnie, potrzebujemy zarówno środków, jak i zmiany podejścia – z myślenia o leczeniu jako procedurze, na postrzeganie całego procesu z perspektywy pacjenta. KSO to nie tylko reforma systemowa – to fundamentalna zmiana w sposobie myślenia o opiece nad pacjentem – zaznaczyła dr hab. n. med. Beata Jagielska, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.
Podkreślano ogromną rolę koordynatorów, którzy już w wielu polskich ośrodkach ułatwiają pacjentowi odnalezienie się w systemie ochrony zdrowia. - Już od kilku lat w Białostockim Centrum Onkologii organizujemy opiekę nad pacjentem onkologicznym w oparciu o korpus koordynatorów. To ważny element całej ścieżki diagnostyczno-leczniczej, bo pacjent w tej trudnej drodze nie jest sam – opowiadała dr n. o zdr. Magdalena Joanna Borkowska, dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.
W trakcie dwudniowego wydarzenia zaprezentowano również dobre praktyki w zakresie opieki pielęgniarskiej, rehabilitacji, wsparcia psychologicznego, dietetyki oraz zastosowania sztucznej inteligencji w onkologii. Eksperci podzielili się także doświadczeniami w zakresie rozliczania świadczeń w ramach KSO i omówili możliwości finansowania działań z funduszy Krajowego Planu Odbudowy.
- Na poziomie praktycznym najważniejsza jest teraz dobra informatyzacja tych procesów, co zapewni lepszą komunikację i przepływ informacji odnośnie pacjenta, a także w nieodległej przyszłości da nam szansę na rzetelną ocenę wyników leczenia i odpowiedź na pytanie, w którą stronę powinniśmy naszą energię, także finansową, kierować - podkreślał podczas debaty podsumowującej wydarzenie dr hab. n. med. Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa UCK.
Wnioski z konferencji wyznaczają kierunek dalszych działań na rzecz rozwoju polskiej onkologii. Inicjatorzy konferencji - Białostockie Centrum Onkologii w Białymstoku, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku oraz Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy, zapowiedzieli kontynuację inicjatywy i utworzenie stałej platformy współpracy między ośrodkami realizującymi KSO. Kolejna edycja konferencji planowana jest w dniach 17-18 kwietnia 2026 roku.
Źródło:
- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku