Menu

UCK: diagnostyka raka piersi w jeden dzień

06.10.2020

UCK breast unit

Foto. Sylwia Mierzewska

Poradnia Chorób Piersi UCK wdraża program jednodniowej diagnostyki. Oznacza to, że u pacjentki, u której wykryto niepokojącą zmianę, niezbędne badania zostaną wykonane w ciągu jednego dnia.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem wśród kobiet i jedną z głównych przyczyn zgonów z powodu nowotworów złośliwych. W Polsce rocznie ponad 18 tys. kobiet i (rzadko) mężczyzn zachoruje na raka piersi i ponad 6 tys. z tego powodu umrze. W województwie pomorskim jest to odpowiednio prawie 1200 zachorowań i ponad 300 zgonów rocznie. Dlatego tak istotne jest wczesne wykrycie zmiany w piersiach, kiedy choroba jest w niemalże w 100% uleczalna.

W czasie pandemii Covid-19 obserwowany jest wyraźny spadek liczby zgłaszających się osób cierpiących na nowotwory. Trafiają one do odpowiednich placówek w bardziej zaawansowanym stadium, co w znacząco pogarsza rokowania. Poradnia Chorób Piersi wychodzi naprzeciw kobietom (i nie tylko), które w swoich piersiach wyczują niepokojącą zmianę.
- Aktualnie w Poradni Chorób Piersi wdrażamy proces, dzięki któremu każda pacjentka, która się do nas zgłosi zaniepokojona zmianą w swojej piersi, zostanie w ciągu 5 dni przyjęta na wizytę. Jeśli lekarz potwierdzi obecność niepokojących zmian, w ciągu kolejnych 5 dni pacjentka zostanie umówiona na tzw. jednodniową diagnostykę, podczas której wykonujemy szereg badań, takich jak: mammografia, USG, ewentualnie biopsja. Pacjentka czeka oczywiście kilka dni na wynik badania histopatologicznego, nie jest możliwe uzyskanie go natychmiast. Jeśli zachodzi taka potrzeba, w kolejnym terminie wykonywane są badania pogłębiające. Jednak ta podstawowa diagnostyka mieści się w ciągu jednego dnia - mówi dr hab. Elżbieta Senkus-Konefka, koordynator Centrum Chorób Piersi UCK, w strukturach którego działa Poradnia.

Zmiany, które zaczną funkcjonować od 1 października 2020 r., poprawią dostęp pacjentów do diagnostyki nowotworów piersi. Nie bez znaczenia jest również logistyka badań - wykonanie ich w ciągu jednego dnia znacząco usprawnia proces, podnosi komfort pacjentek, oszczędzając ich czas.

Do Poradni można zgłosić się bez skierowania, dzwoniąc pod nr tel. 58 727 05 00 lub pisząc na adres e-mail: rejestracja.piersi@uck.gda.pl

Poradnia przyjmuje osoby:
- które wyczuwają niepokojące zmiany w piersiach,
- u których wcześniej wykryto łagodne zmiany w piersiach,
- które są genetycznie obciążone rakiem piersi,
- które są zdrowe, chcą jednak regularnie badać piersi.

Diagnostyka i leczenie raka piersi są złożonymi procesami wymagającymi współpracy wielu specjalistów. Istotne jest też wsparcie ze strony psychologów, rehabilitantów, dietetyków, specjalistycznych pielęgniarek czy organizacji pacjenckich. Dlatego też pacjentka ze zdiagnozowanym nowotworem piersi w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym trafia do Centrum Chorób Piersi, które oferuje kompleksowe leczenie, obejmujące opiekę wszystkich niezbędnych specjalistów, a także zaplecze pełnoprofilowego szpitala klinicznego.


Źródło:

  1. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, Gdańsk
» więcej aktualności medycznych