Menu

Laparoskopowe zabiegi onkourologiczne w Radomskim Centrum Onkologii

Laparoskopowa operacja onkourologiczna w Radomskim Centrum Onkologii

Pierwszy w Radomiu zabieg laparoskopowego usunięcia pęcherza moczowego oraz prostaty wykonali lekarze pod kierunkiem prof. Igala Mora. Od połowy lipca 2019 r. w RCO będą wykonywane zabiegi onkourologiczne pacjentów z rakiem pęcherza, prostaty, nerki, moczowodu i innych. Będzie to możliwe dzięki rozpoczęciu współpracy Radomskiego Centrum Onkologii (RCO) ze Szpitalem Mazovia w Warszawie. Współpraca jest realizowana w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Szpital Mazovia specjalizuje się w nowoczesnych metodach leczenia nowotworów urologicznych. W 2017 roku jako pierwszy w Polsce rozpoczął operacje urologiczne z udziałem robota Da Vinci. Zabiegi są wykonywane w Warszawie i nie są na razie refundowane przez NFZ.

Operowany kilka dni temu pacjent z zaawansowanym rakiem pęcherza był wcześniej poddany chemioterapii w Radomskim Centrum Onkologii. Realizacja całego procesu leczenia w jednym miejscu, pod opieką onkologów, radioterapeutów i chirurgów gwarantuje sprawny i zgodny z najnowszymi standardami wiedzy proces leczenia, zwiększający szanse chorych na skutecznie leczenie.

Operacje laparoskopowe w onkourologii są znacznie bardziej korzystne dla pacjenta pod względem czasu rekonwalescencji w porównaniu do klasycznych operacji chirurgicznych. Już 2 dni po takim zabiegu pacjent może samodzielnie wstawać. W Polsce takie zabiegi są przeprowadzane tylko w 4 ośrodkach – we Wrocławiu, Krakowie Szczecinie i warszawskiej Mazovii. Od tej pory również w Radomiu.

Zdaniem prof. Zorana Stojceva, dyrektora medycznego RCO – rozpoczęcie zabiegów onkourologicznych rozszerzyło wachlarz metod leczenia w Radomskim Centrum Onkologii dając pacjentom z regionu dostęp do leczenia w zakresie chirurgii onkologicznej na europejskim poziomie.

Dla pacjentów potrzebujących leczenia w zakresie onkologii urologicznej otwarto poradnię, w której konsultują specjaliści z Warszawy.


Źródło:

  1. Radomskie Centrum Onkologii
» więcej aktualności medycznych