Menu

Światowy Dzień Walki z Rakiem 2019 – Dzień Drzwi Otwartych w Centrach Onkologii

Światowy dzień walki z rakiem 2019 - Drzwi Otwarte

Z okazji przypadającego 4 lutego Światowego Dnia Walki z Rakiem, w najbliższą sobotę (2 lutego), z inicjatywy Polskiej Unii Onkologii odbędzie się „Biała Sobota”- Dzień Drzwi Otwartych w Centrach Onkologii na terenie całego kraju. Poniżej prezentujemy Państwu część propozycji przygotowanych przez niektóre ośrodki:


Białystok - Białostockie Centrum Onkologii

Dzień Drzwi otwartych w Białostockim Centrum Onkologii - 2 lutego (sobota) 2019 roku godziny 10:00 - 14:00 (główne wejście od ul. Warszawskiej)

W programie między innymi:
Szkolenie z samobadania piersi, szkolenie z samobadania jąder, wykład dietetyka dotyczący zasad zdrowego żywienia w profilaktyce chorób nowotworowych, bezpłatna mammografia dla kobiet pomiędzy 50 a 69 rokiem życia, porady lekarza onkologa i wiele innych interesujących propozycji.

Bydgoszcz - Centrum Onkologii w Bydgoszczy

W sobotę 2 lutego br. w godzinach 9.00-13.00 Bydgoskie Centrum Onkologii zaprasza do Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia (budynek D) na bezpłatne badania profilaktyczne.

W pakiecie badań znajdą się:
- przesiewowe badania mammograficzne (kobiety w wieku 50 – 69 lat, raz na 2 lata) – prosimy o wcześniejszą rejestrację tel. 52/ 374 32 38 pn-pt w godzinach 9.00 – 14.00.
- cytologia (kobiety w wieku 25 – 59 lat, raz na 3 lata) -prosimy o wcześniejszą rejestrację tel. 52/ 374 32 38 pn-pt w godzinach 9.00 – 14.00.
- pomiar poziomu glukozy w surowicy krwi i ciśnienia tętniczego krwi, pomiar masy i składników ciała, stanowisko edukacyjno-informacyjne fundacji onkologicznej, rejestracja do badań kolonoskopowych.

W tym dniu odbędzie się także wykład edukacyjny nt. „Roli ekspozycji na dym tytoniowy w powstaniu raka płuca”.

Gdańsk - Klinika Onkologii i Radioterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego

„Drzwi otwarte” w Klinice Onkologii i Radioterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, 2 lutego od godz. 10.30 do 13.00. Gdańsk ul. Dębinki 7, budynek nr 4, parter, sala wykładowa im. prof. T. Zielińskiego.

W związku z obchodami Światowego Dnia Walki z Rakiem 2 lutego 2019 Klinika Onkologii i Radioterapii zaprasza Państwa na wykłady, konsultacje onkologiczne, dietetyczne i psychologiczne. Inicjatywa przygotowana jest we współpracy z Polską Unią Onkologii.

Podczas „Drzwi otwartych” w Klinice Onkologii i Radioterapii dowiemy się, czy raka można uniknąć oraz jakie są sposoby walki z tą chorobą, posłuchamy również o faktach i mitach w diecie antyrakowej. Pacjenci będą mieli możliwość konsultacji onkologicznych, psychologicznych i dietetycznych.

Gliwice - Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie oddział w Gliwicach

Bezpłatne badania mammograficzne, USG piersi, jamy brzusznej i miednicy, pomiary ciśnienia i poziomu cukru we krwi, obliczanie wskaźników WHR i BMI, a do tego możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji z onkologiem, psychoonkologiem, neurologopedą, fizjoterapeutą i dietetykiem oraz wysłuchania ciekawych wykładów. Tak pokrótce przedstawia się program Dnia Drzwi Otwartych, organizowanego 2 lutego (sobota) w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem.

Badania diagnostyczne (mammografia, USG piersi, jamy brzusznej i miednicy) będą wykonywane w godz. 10.00-14.00 w Zakładzie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej. Wyniki badań wraz z opisami będą wydawane na miejscu. Panie chcące skorzystać z mammografii (bezpłatne badanie przysługuje kobietom w wieku 50-69 lat, które nie badały się w ciągu ostatnich 2 lat) proszone są o zabranie ze sobą dowodu osobistego.

Do Centrum Rehabilitacji zapraszamy w godz. 10.00-14.00 na konsultacje ze specjalistami – na wszystkich chętnych czekać będą onkolodzy, psychoonkolog, neurologopeda, fizjoterapeuta i dietetyk.

W tym samym miejscu będą odbywać się wykłady:
„Profilaktyka raka piersi”, „Przygotowanie pacjentów do zabiegów onkologicznych”, „Pielęgnacja ran pooperacyjnych po zabiegach onkologicznych”, „Rehabilitacja po mastektomii”, „Dieta w chorobie nowotworowej”, „Spotkanie z jogą – spotkanie z samym sobą”, „Rola stresu w chorobie nowotworowej i wpływ jogi na radzenie sobie z nim”, „Akceptacja zmian i ograniczeń w ciele”.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Dniu Drzwi Otwartych mieszkańców Śląska. Przypominamy, że z badań i konsultacji można skorzystać bez skierowania i wcześniejszych zapisów.

Kielce - Świętokrzyskie Centrum Onkologii

Nie unikaj badań profilaktycznych – 2 lutego Dzień Otwarty Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zaprasza na Dzień Otwartych Drzwi w sobotę 2 lutego. W godzinach 9.00-13.00 będzie można skorzystać z bezpłatnych badań, konsultacji, warsztatów i wykładów w zakresie profilaktyki nowotworów złośliwych. - Nie unikajmy badań profilaktycznych – apelowali onkolodzy podczas konferencji prasowej w ŚCO.

W ramach Dnia Otwartych Drzwi 2 lutego w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w godzinach 9.00 – 13.00 będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji u onkologów, warsztatów, poradnictwa i wykładów edukacyjnych oraz bezpłatnych badań:
- mammografii (dla kobiet w wieku 50 -69 lat, które nie wykonywały mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy),
- cytologii konwencjonalnej i na podłożu płynnym (dla kobiet w wieku 25 – 59 lat, które nie wykonywały cytologii w ciągu ostatnich 36 miesięcy),
- badania laryngologicznego fiberoskopem (dla kobiet i mężczyzn w wieku 40 – 65 lat, palących papierosy lub mających jeden z takich objawów, jak: chrypa, ból gardła, pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie jamy ustnej, guz na szyi, jednostronna niedrożność lub krwawienie z nosa, problemy z przełykaniem – utrzymujące się dłużej niż 3 tygodnie). Rejestracja na badanie fiberoskopowe pod nr telefonu: 41 36 74 653.

Zapraszamy również na cykl wykładów: „Rak szyjki macicy-fakty i mity” dr n. med. Leszek Smorąg, „Jak słuchać swojego organizmu” mgr Jadwiga Zapała, „Nowotwory głowy i szyi-zasady profilaktyki” dr Michał Żyła.

Kraków - Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie

W Krakowie Dzień Drzwi Otwartych odbędzie się w Centrum Onkologii-Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Garncarskiej 11. Dzień Drzwi Otwartych w Centrum Onkologii to okazja do skorzystania z wiedzy i doświadczenia pracujących tu specjalistów.

2 lutego w godzinach 9:00 - 13:00 lekarze krakowskiego Centrum Onkologii będą udzielać porad w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych. Można będzie skorzystać z konsultacji onkologa klinicznego, chirurga, ginekologa , jak również psychologa i fizjoterapeuty, wykonać badanie USG jamy brzusznej, USG piersi oraz badanie znamion skórnych (dermatoskopia).

Wystarczy tylko się zarejestrować. Rejestracja telefoniczna pod numerem 12 63 48 319 będzie czynna od 29 stycznia w godzinach 9:00-14:00. Na badania i konsultacje należy zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości z numerem PESEL.

Warszawa - Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie

W związku z obchodami 19. Światowego Dnia Walki z Rakiem Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie zaplanowało zorganizowanie akcji profilaktyczno-edukacyjnej dla mieszkańców Warszawy i okolic.

Wydarzenie, zwane także Białą Sobotą, zaplanowano na dzień 2 lutego 2019 roku. Akcja odbędzie się w budynku Centrum Profilaktyki Nowotworów przy ul. Roentgena 5 w godzinach między 9.00 a 14.00. Tego dnia osoby ubezpieczone będą miały możliwość skorzystania z szerokiego zakresu badań i konsultacji. Informacja pod numerem telefonu 22 546 31 12.

Badania skierowane w szczególności do kobiet:
Panie w wieku od 25 do 59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie wykonywały profilaktycznej cytologii zapraszamy na badanie cytologiczne. Panie w wieku między 50 a 69 rokiem życia które, w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonały profilaktycznej mammografii, zapraszamy na badanie piersi mammografem.

Udzielane będą porady przez lekarza onkologa; badanie USG piersi; prowadzone będą działania edukacyjne w zakresie badań profilaktycznych (w tym nauka techniki samobadania piersi) oraz prewencji pierwotnej nowotworów; badane będą znamiona na skórze za pomocą dermatoskopu; udzielane będą porady przez dietetyków z Instytutu Żywności i Żywienia; udzielane będą porady dla osób chcących rzucić palenie tytoniu; dokonywany będzie pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu, ciśnienia tętniczego oraz poziomu cukru we krwi.


Jeśli mieszkają Państwo daleko od przedstawionych ośrodków warto sprawdzić czy ośrodek lub szpital w regionie Państwa zamieszkania nie dołączył przypadkiem do akcji i nie przygotował swojego programu. Pamiętajmy - w przypadku chorób nowotworowych wczesne wykrycie choroby ma decydujący wpływ na wyniki leczenia.


Opracowanie:

  1. Onkonet.pl
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA