Menu

Rozwój i innowacje w ginekologii onkologicznej WMCO w Olsztynie

31.05.2021

Oznaczenie węzłów wartowniczych metodą ICG, WMCO w Olsztynie

Foto. Oznaczenie węzłów wartowniczych metodą ICG, WMCO w Olsztynie

Rok 2021 jest w Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie czasem intensywnych i istotnych zmian w zakresie ginekologii onkologicznej. Na początku roku nowym kierownikiem oddziału został prof. dr hab. med. Marcin Jóźwik, a oddział zmienił nazwę na Oddział Ginekologii Onkologicznej i Uroginekologii, co jest odzwierciedleniem poszerzenia zakresu działalności medycznej. Wdrażane są nowoczesne metody diagnostyki i małoinwazyjne techniki leczenia operacyjnego. Głównym celem zmian jest poprawa efektywności leczenia.

Intensywny rozwój małoinwazyjnych metod leczenia

„Dyrekcja szpitala postawiła na rozwój metod endoskopowych i zmiany są już widoczne: jesteśmy jedynym ośrodkiem w Olsztynie, w którym operacje onkologiczne narządu rodnego wykonywane są minimalnie inwazyjną drogą laparoskopową. Wyniki są znakomite, bo operacje laparoskopowe, czyli przeprowadzone bez rozcięcia brzucha, pozwalają na szybką mobilizację pacjentek po zabiegu, skracają czas rekonwalescencji, zmniejszają liczbę powikłań i przypadków zakrzepicy. Unika się też dużej blizny pooperacyjnej.”

„Właśnie w ginekologii onkologicznej laparoskopia ma szczególne zastosowanie. Wśród pacjentek z rakiem endometrium zdecydowaną większość stanowią przypadki w stadium operacyjnym, gdyż większość pacjentek zgłasza się do nas zaniepokojona nieprawidłowymi krwawieniami lub z powodu krwawień pomenopauzalnych. Jest to na tyle wcześnie, że u wielu z nich można zastosować metodę laparoskopową, a operacja minimalnie inwazyjna zapewnia im całkowite wyleczenie.”

Autorem tej i wszystkich przedstawionych poniżej wypowiedzi jest prof. dr hab. med. Marcin Jóźwik, kierownik oddziału Ginekologii Onkologicznej i Uroginekologii Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii w Olsztynie.

Diagnostyka węzłów wartowniczych metodą ICG

„Jesteśmy też jednym z nielicznych ośrodków w Polsce, w których wykonuje się oznaczenie węzłów wartowniczych zielenią indocyjaninową (ICG). Metoda polega na wybarwieniu na zielono pierwszego węzła na drodze odpływu chłonki z chorego narządu. Dzięki temu, jeżeli ten węzeł zostanie wybiórczo uwidoczniony, usunięty i zbadany, można określić z dużym prawdopodobieństwem, czy choroba rozprzestrzeniła się do innych węzłów chłonnych lub narządów, czy też są one zdrowe. Pod tym względem jesteśmy w Polsce pionierami.”

Hysteroskopia pomoże w diagnostyce i leczeniu nowotworów macicy

„Endoskopia to przyszłość. Dzięki kolejnym, celowanym inwestycjom w szpitalu MSWiA w Olsztynie, będziemy poszerzać zakres naszych usług o hysteroskopię diagnostyczną i zabiegową. Hysteroskopia usprawnia wykrywanie nowotworów macicy. To szczególnie ważne teraz, gdy po opanowaniu pandemii, pomagamy pacjentkom nadrobić stracony czas.”

„Na czym polega hysteroskopia? Na delikatnym wprowadzeniu optyki do macicy i kontroli jej jamy. A w przypadku stwierdzenia zmian na celowanym tych zmian usunięciu i zbadaniu. Część pacjentek nie jest świadoma, że w macicy występuje polip, który można całkowicie usunąć, wprowadzając tam instrument optyczny. Możliwe jest dziś usuwanie polipów wraz z podstawą, co z jednej strony zabezpiecza przed odrastaniem polipów, a z drugiej strony zapewnia nowoczesną diagnostykę onkologiczną na poziomie europejskim. Użycie hysteroskopii pozwala wykryć takie nowotwory, które czasami umykają podczas standardowego procesu oceny macicy w ultrasonografii.”

Uroginekologia poprawia jakość życia

„Drugą wiodącą linią działania naszego oddziału jest uroginekologia. Uroginekologia to dziedzina ginekologii zajmująca się naprawą obniżenia narządów miednicy mniejszej i leczeniem nietrzymania moczu u kobiet. W naszym regionie jest wiele pacjentek, które ciężko pracowały fizycznie i rodziły dużą liczbę dzieci. Takie pacjentki często cierpią na obniżenie narządów miednicy mniejszej: obniżenie pęcherza moczowego, odbytnicy, wypadanie macicy. W społeczeństwie wciąż pokutuje mylne przekonanie, że nie da się z tym nic zrobić. A jest właśnie odwrotnie, w naszym ośrodku z takimi chorobami radzimy sobie bardzo dobrze.”

„Od kilku lat uroginekologia laparoskopowa przeżywa swój rozkwit i cieszę się, że teraz minimalnie inwazyjna naprawa obniżenia narządów dna miednicy jest już dostępna w Olsztynie. Stosujemy metody niemieckie, o sprawdzonej efektywności, które zapewniają minimum powikłań, przy czym wyleczalność jest bardzo wysoka. Warto, żeby pacjentki zgłaszały się z tym problemem do swoich ginekologów, którzy udzielą im kompetentnej informacji i skierują je do specjalistycznego leczenia.”

Zaawansowane multidyscyplinarne zabiegi rekonstrukcyjne

„Chcemy rozwijać coś, co w Polsce nie jest jeszcze popularne. We współpracy z chirurgami i urologami planujemy prowadzenie operacji złożonych, wielodyscyplinarnych np. zabiegów rekonstrukcyjnych po leczeniu nowotworów kobiecych, albo po radioterapii, kiedy potrzebna jest jednoczesna opieka ze strony kilku specjalności. Dlaczego? W szpitalu MSWiA nie skupiamy się tylko na wybiórczym leczeniu poszczególnych narządów, ale patrzymy szerzej – leczymy całego pacjenta. Mają wracać do absolutnej pełni zdrowia. To nasza misja.”


Źródło:

  1. Warmińsko-Mazurskie Centrum Onkologii w Olsztynie
» więcej aktualności medycznych