Menu

Nowoczesny akcelerator do radiochirurgii w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii

19.05.2021

akcelerator Edge do radiochirurgii w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii

W dniu 10 maja 2021 roku w Oddziale Klinicznym Radioterapii Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie uruchomiono zakupiony z dotacji Ministerstwa Zdrowia nowy akcelerator medyczny Edge firmy Varian. Jest to kolejne urządzenie firmy Varian zainstalowane w ostatnich latach po dwóch akceleratorach Halcyon.

Zachodniopomorskie Centrun Onkologii w Szczecinie jest trzecim ośrodkiem w Polsce po Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie i Gliwicach posiadającym akcelerator „ EDGE Radiosurgery System”.

Jest to jeden z najnowocześniejszych akceleratorów do radiochirurgii i radioterapii. Dedykowany jest on szczególnie do radiochirurgii guzów mózgu a może być stosowany przy wszystkich innych lokalizacjach nowotworów.

Dzięki wyjątkowo precyzyjnemu przestrzennemu lokalizowaniu punktu naświetlania akcelerator EDGE może pracować z wysoką dawką promieniowania zapewniając wyjątkową skuteczność leczenia bez ryzyka uszkodzenia sąsiadujących, zdrowych tkanek. Właśnie dzięki tak wysokiej precyzji mówi się o takim leczeniu jako o radiochirurgii - leczeniu radioterapią z chirurgiczną precyzją.

Precyzja oraz możliwość pracy z wysoką dawką promieniowania pozwala na skrócenie czasu zabiego, czyniąc go bardziej komfortowym dla pacjenta. Jednocześnie dzięki temu będzie możliwe leczenie większej ilości chorych.


Źródło:

  1. Zachodniopomorskie Centrum Onkologii
» więcej aktualności medycznych