Menu

Inhibitor Myc może przynieść przełom w leczeniu wielu rodzajów raka

26.05.2021

inhibitor myc – ilustracja poglądowa

Naukowcy uzyskali zgodę na przeprowadzenie badania klinicznego I/II fazy z udziałem ludzi dotyczącego zastosowania inhibitora blokującego białko Myc, które bierze udział w powstawaniu większości nowotworów. Do badania zakwalifikowano pacjentów z guzami litymi, u których wcześniejsze leczenie nie powidło się i nastąpiła progresja choroby.

Hiszpańska Agencja ds. Leków i Wyrobów Medycznych zaaprobowała badanie kliniczne I/II fazy dotyczące zastosowania związku omomyc (OMO-103) hamującego działanie białka Myc u pacjentów z guzami litymi w zaawansowanym stadium. Jest to ważny krok na drodze do stworzenia możliwego do stosowania w praktyce klinicznej inhibitora białka Myc, które wiąże się z powstawaniem większości typów nowotworów złośliwych u ludzi.

– W fazie przedklinicznej wykazaliśmy skuteczność substancji omomyc jako peptydu przenikającego do wnętrza komórek i docierającego do miejsca docelowego, do jądra komórkowego. Przeprowadzając nasze pierwsze badanie kliniczne wczesnej fazy z udziałem ludzi, mamy nadzieję wprowadzić tę nowatorską terapię do praktyki klinicznej w celu skuteczniejszego leczenia wielu typów nowotworów – powiedziała Marie-Eve Beaulieu z Instytutu Onkologii Vall d’Hebron.

Białko Myc reguluje wiele wewnątrzkomórkowych procesów biologicznych, między innymi biogenezę rybosomów i metabolizm. W przypadku większości nowotworów aktywność białka Myc jest nieprawidłowa, co przyczynia się do progresji choroby. Przez wiele lat naukowcy uważali, że stworzenie leków, których mechanizm działania opiera się na oddziaływaniu na białko Myc jest niemożliwe, głównie ze względu na potencjalnie negatywne skutki uboczne.

– Na etapie badań przedklinicznych wykazaliśmy, że blokowanie białka Myc ma w niektórych modelach mysich doskonałe działanie lecznicze i towarzyszą mu łagodne skutki uboczne, które mają odwracalny charakter. Po uzyskaniu zgody na rozpoczęcie badań klinicznych wczesnej fazy możemy dalej sprawdzać bezpieczeństwo i skuteczność metody leczenia opartej na związku omomyc – informuje Laura Soucek, główna badaczka grupy ds. leczenia nowotworów w modelach mysich w Instytucie Onkologii Vall d’Hebron (VHIO).

Badacze wkrótce rozpoczną leczenie pacjentów przy użyciu związku omomyc w trzech ośrodkach badań klinicznych w Barcelonie oraz Madrycie. Do badania I fazy zostanie zakwalifikowanych dwudziestu pacjentów z guzami litymi w zaawansowanym stadium, u których po wcześniejszym leczeniu nastąpiła progresja choroby.


Źródło:

  1. Novel Myc inhibitor to be tested in early-phase cancer clinical trial, The Community Research and Development Information Service, European Commission
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA