Menu

Onkologia - aktualności i wydarzenia

rak płuca – ilustracja poglądowa

Rak płuca - największe onkologiczne wyzwanie współczesności

18.04.2025

Leczenie raka płuca jest dziś tak zaawansowane i złożone, że powinno odbywać się wyłącznie w wyspecjalizowanych ośrodkach, tzw. Lung Cancer Unitach – mówi prof. Kowalewski. Tylko tam pacjent ma dostęp do pełnej diagnostyki obrazowej, molekularnej i genetycznej oraz kompleksowego planu leczenia ustalanego przez interdyscyplinarne konsylium.

Innowacyjne endoprotezy szansą na sprawność fizyczną dzieci z nowotworami kości

Innowacyjne endoprotezy szansą na sprawność fizyczną dzieci z nowotworami kości

16.04.2025

W przeszłości leczenie nowotworów kości często wiązało się z koniecznością amputacji, co oznaczało ogromne wyzwania dla dzieci i ich rodzin. Dzięki rozwojowi medycyny standardem leczenia stało się zastosowanie nowoczesnych endoprotez, które pozwalają oszczędzić kończynę i dają szansę na aktywne życie dla najmłodszych.

Konferencja OnkoCafe poświęcona profilaktyce raka piersi i szyjki macicy

Czas na działanie - są proste metody na poprawę zgłaszalności Polek na mammografię i cytologię

14.04.2025

Polska wciąż musi nadganiać europejską średnią w obszarze skuteczności profilaktyki raka piersi i szyjki macicy. Jedynie 32% Polek w ramach programu NFZ zgłasza się na mammografię, a na cytologię nieco ponad 11%. Zdaniem ekspertów poprawa tej niechlubnej statystyki nie wymaga rewolucyjnych reform, ale konsekwentnego wprowadzania prostych, skutecznych narzędzi.

Systemowa zmiana w onkologii zaczyna się lokalnie - podsumowanie I Ogólnopolskiej Konferencji Krajowej Sieci Onkologicznej

Systemowa zmiana w onkologii zaczyna się lokalnie - podsumowanie I Ogólnopolskiej Konferencji Krajowej Sieci Onkologicznej

11.04.2025

Na początku kwietnia w Warszawie odbyła się I Ogólnopolska Konferencja pt. „Krajowa Sieć Onkologiczna – wyzwania dla szpitali, a korzyści pacjentów”. Głównym tematem konferencji była transformacja systemu opieki onkologicznej w Polsce – poprzez rozwój tzw. unitów narządowych, wdrażanie opieki skoordynowanej i wykorzystanie nowoczesnych technologii w opiece onkologicznej.

Nowoczesny akcelerator Elekta Evo do radioterapii w Katowickim Centrum Onkologii

Nowoczesny akcelerator Elekta Evo do radioterapii w Katowickim Centrum Onkologii

09.04.2025

Do Zakładu Radioterapii Katowickiego Centrum Onkologii trafił nowoczesny akcelerator liniowy Elekta Evo, będący jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń do precyzyjnej radioterapii dostępnych obecnie na rynku.

Białostockie Centrum Onkologii otrzymało ponownie certyfikat EUSOMA

Europejski poziom leczenia raka piersi w Białostockim Centrum Onkologii

07.04.2025

Białostockie Centrum Onkologii (BCO) informuje, że Breast Cancer Unit działający w strukturach BCO ponownie pozytywnie przeszedł audyt certyfikacyjny EUSOMA, uzyskując potwierdzenie spełniania najwyższych europejskich standardów w leczeniu raka piersi.

Bez akredytacji zakładów patomorfologii nie będzie poprawy w leczeniu chorych na nowotwory

Bez akredytacji zakładów patomorfologii nie będzie poprawy w leczeniu chorych na nowotwory

04.04.2025

Bez wznowienia i dokończenia akredytacji zakładów patomorfologii niemożliwe jest poprawa diagnostyki i leczenia chorych na nowotwory w Polsce – oceniają eksperci z Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Ich zdaniem bez niezbędnych zmian system będzie generować niepotrzebne koszty związane z błędną diagnostyką i powtarzaniem badań.

nowa lista leków refundowanych w onkologii

Nowe leki refundowane dla pacjentów onkologicznych

02.04.2025

Decyzją Ministerstwa Zdrowia, od 1 kwietnia br. zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych, obejmująca aż 29 nowych terapii. Wśród nich znalazło się 10 terapii onkologicznych. Mogą na nie liczyć chorujący na między innymi raka płuc, piersi, jajnika czy gruczołu krokowego.

okładka raportu „Perspektywa pacjentek w leczeniu raka piersi w Polsce”

Diagnostyka molekularna jest kluczem do poprawy jakości życia pacjentek z rakiem piersi

31.03.2025

Z badań naukowych wynika, że korzyść kliniczną z chemioterapii odnosi ograniczona grupa pacjentek. Testy wielogenowe pozwalają ustalić, czy chora będzie czerpać korzyść z chemioterapii, czy też nie. Jednak tylko co trzecia pacjentka kwalifikująca się do wykonania takiego badania słyszała o istnieniu testów wielogenowych - wynika z raportu „Perspektywa pacjentek w leczeniu raka piersi w Polsce”.

jelito grube - wizualizacja

W Polsce ponad połowa nowotworów jelita grubego wykrywana zbyt późno

28.03.2025

W naszym kraju ponad połowa nowotworów jelita grubego wykrywana jest zbyt późno – oceniła prof. Grażyna Rydzewska ze Szpitala MSWiA w Warszawie. Jedynie wczesne wykrycie raka, na przykład przy użyciu testów na krew utajoną w stolcu FIT, gwarantuje skuteczne leczenie.

Logo Wydawnictwa Lekarskiego PZWL

„Żywienie a nowotwory piersi” z podręcznika PZWL „Chirurgia piersi”

26.03.2025

Przedstawiamy kolejny rozdział „Żywienie a nowotwory piersi” z podręcznika PZWL „Chirurgia piersi” pod redakcją Henryka Witmanowskiego i Marka Budnera. Materiał udostępniamy dzięki uprzejmości wydawnictwa PZWL. Cała publikacja jest dostępna w Księgarni medycznej PZWL.

rak płuca – ilustracja poglądowa

Operacje robotyczne w raku płuca poprawiają wyniki leczenia i bezpieczeństwo pacjentów

24.03.2025

Operacje robotyczne w raku płuca mają wpływ na poprawę wyników leczenia i zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów – oceniają eksperci Polskiej Grupy Raka Płuca. Jak podkreślają, problemem jest brak refundacji tych operacji w Polsce.

Raport „Nowe możliwości chirurgii i leczenia okołooperacyjnego raka płuca”

Raport „Nowe możliwości chirurgii i leczenia okołooperacyjnego raka płuca”

21.03.2025

Rak płuca pozostaje jednym z największych wyzwań współczesnej onkologii. Pomimo postępów w diagnostyce i leczeniu, wysoka śmiertelność oraz duża liczba rozpoznań w zaawansowanym stadium niosą za sobą pilną potrzebę wdrażania skuteczniejszych strategii terapeutycznych.

Słownik onkologiczny PZWL zdobył Nagrodę Ministra Nauki oraz Nagrodę Rektora Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu

Słownik onkologiczny PZWL nagrodzony!

19.03.2025

Z przyjemnością informujemy, że „Słownik onkologiczny” PZWL zdobył Nagrodę Ministra Nauki oraz Nagrodę Rektora Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu w konkursie na najlepszą książkę akademicką. To ogromne wyróżnienie dla tej przełomowej publikacji, której misją było wypracowanie wspólnego języka dla lekarzy różnych specjalizacji.

Logo Wydawnictwa Lekarskiego PZWL

„Czynniki ryzyka zachorowania na raka piersi” z podręcznika PZWL „Chirurgia piersi”

17.03.2025

Przedstawiamy kolejny rozdział „Guzy łagodne i złośliwe gruczołu piersiowego - Czynniki ryzyka zachorowania na raka piersi” z podręcznika PZWL „Chirurgia piersi” pod redakcją Henryka Witmanowskiego i Marka Budnera. Materiał udostępniamy dzięki uprzejmości wydawnictwa PZWL. Cała publikacja jest dostępna w Księgarni medycznej PZWL.

Rozpoczęcie budowy Oddziału Terapii Izotopowej w NIO w Gliwicach

Rozpoczęcie budowy Oddziału Terapii Izotopowej w NIO w Gliwicach

14.03.2025

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach rozpoczyna budowę Oddziału Terapii Izotopowej. To inwestycja, która pozwoli połączyć najnowocześniejsze technologie diagnostyczne i terapeutyczne w jednym miejscu, zapewniając pacjentom chorym na raka tarczycy, nowotwory neuroendokrynne oraz regionu głowy i szyi najwyższą jakość leczenia.

lek Michał Iwanicki, dr Jakub Ryszawy z Oddziału Urologii USK w Opolu podczas krioablacji guza nerki

Krioablacja guzów nerki nową usługą medyczną w USK w Opolu

12.03.2025

Zespół specjalistów z Uniwersyteckiego Szpitala Kliniczny w Opolu przeprowadził pierwszy zabieg przezskórnej krioablacji guza nerki. W Polsce jest tylko kilka ośrodków stosujących tę metodę leczenia pacjentów z rakiem nerki. Jest metoda, która przy swej wyjątkowej małoinwazyjności, jest niezwykle skuteczna.

baner kampanii „Diagnoza: nowotwór – współczesna onkologia”

Kampania „Diagnoza: nowotwór – współczesna onkologia”

10.03.2025

Każdego roku tysiące Polaków otrzymuje diagnozę nowotworu. Dzięki dynamicznemu rozwojowi medycyny, współczesna onkologia oferuje coraz skuteczniejsze i bardziej precyzyjne metody leczenia. Kampania „Diagnoza: nowotwór – współczesna onkologia” ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat innowacyjnych rozwiązań w diagnostyce i terapii onkologicznej.

Dla kobiet Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić do programu profilaktyki raka szyjki macicy dwa nowoczesne badania

Dwa nowoczesne badania w profilaktyce raka szyjki macicy będą refundowane przez NFZ

07.03.2025

Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić do programu profilaktyki raka szyjki macicy dwa nowoczesne badania: test HPV HR oraz cytologię na podłożu płynnym. W ramach badań refundowanych przez NFZ kobiety w wieku 25-64 lata, co 5 lat mogłyby wykonać test na obecność wirusa HPV i w przypadku dodatniego wyniku cytologię płynną.

okładka raportu „Leczenie onkologiczne” Najwyższej Izby Kontroli

Problem z projektem Krajowej Sieci Onkologicznej, wciąż brak kompleksowej opieki onkologicznej

05.03.2025

Zgodnie najnowszym raportem „Leczenie onkologiczne” Najwyższej Izby Kontroli, w kontrolowanym okresie lat 2016-2024 nie zapewniono kompleksowej opieki onkologicznej i równego dostępu do świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Nie powiodła się też próba wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej.

Logo Wydawnictwa Lekarskiego PZWL

„Leczenie chorych na raka piersi wiadomości ogólne, Chemioterapia i hormonoterapia raka piersi” z podręcznika PZWL „Chirurgia piersi”

03.03.2025

Przedstawiamy kolejny rozdział „Guzy łagodne i złośliwe gruczołu piersiowego - Leczenie chorych na raka piersi wiadomości ogólne, Chemioterapia i hormonoterapia raka piersi” z podręcznika PZWL „Chirurgia piersi” pod redakcją Henryka Witmanowskiego i Marka Budnera. Materiał udostępniamy dzięki uprzejmości wydawnictwa PZWL. Cała publikacja jest dostępna w Księgarni medycznej PZWL.

Onkologicznie chorzy umierają przez niewyleczone zęby

28.02.2025

Zdarzają się chorzy, którzy umierają podczas leczenia onkologicznego przez to, że zaczęli je z zepsutymi zębami, gdyż – na skutek spadku odporności organizmu - mogą wdać się infekcje, do sepsy włącznie – powiedział rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej, dr Jakub Kosikowski.

Polskie Towarzystwo Onkologiczne – logo

Stanowisko PTO w sprawie działalności osób i firm stosujących metody niekonwencjonalne w leczeniu nowotworów

26.02.2025

Polskie Towarzystwo Onkologiczne z niepokojem obserwuje rosnącą popularność metod niekonwencjonalnych w leczeniu nowotworów, które nie mają naukowego potwierdzenia skuteczności i bezpieczeństwa. PTO stanowczo sprzeciwia się działalności tzw. „szarlatanów” czy naturopatów, którzy oferują niesprawdzone terapie przeciwnowotworowe, narażając pacjentów na poważne konsekwencje utraty zdrowia, a nawet życia.

biuletyn Krajowego Rejestru Nowotworów „Nowotwory złośliwe w Polsce w 2022 roku”

Najnowszy biuletyn Krajowego Rejestru Nowotworów „Nowotwory złośliwe w Polsce w 2022 roku”

24.02.2025

Biuletyn „Nowotwory złośliwe w Polsce” jest cykliczną publikacją adresowaną do wszystkich osób zainteresowanych epidemiologią nowotworów złośliwych w Polsce. W obecnym wydaniu przedstawiony został opis sytuacji epidemiologicznej dotyczącej zachorowań i zgonów na nowotwory w Polsce w oparciu o dane za 2022 rok.

Logo Wydawnictwa Lekarskiego PZWL

„Objawy raka piersi, diagnostyka raka piersi” z podręcznika PZWL „Chirurgia piersi”

21.02.2025

Przedstawiamy kolejny rozdział „Guzy łagodne i złośliwe gruczołu piersiowego - Objawy raka piersi, Diagnostyka raka piersi” z podręcznika PZWL „Chirurgia piersi” pod redakcją Henryka Witmanowskiego i Marka Budnera. Materiał udostępniamy dzięki uprzejmości wydawnictwa PZWL. Cała publikacja jest dostępna w Księgarni medycznej PZWL.

Innowacyjna operacja rekonstrukcji żuchwy w WCO

Innowacyjna operacja rekonstrukcji żuchwy w technologii 3D w Wielkopolskim Centrum Onkologii

19.02.2025

Zespół chirurgów z WCO przeprowadził nowatorską operację rekonstrukcji żuchwy u 26-letniego pacjenta z rozpoznanym guzem. Dzięki wykorzystaniu technologii 3D, lekarze precyzyjnie odwzorowali kontur twarzy pacjenta, zapewniając mu nie tylko skuteczne leczenie, ale także pełną funkcjonalność żuchwy i naturalny wygląd twarzy.

wirus HPV na powierzchni skóry - wizualizacja

Bezpłatne szczepienie chroniące przed rakiem – jak korzystają z niego Polacy?

17.02.2025

Od półtora roku dostępne są bezpłatne szczepienia przeciw wirusowi HPV, które mogą chronić przed zachorowaniem na niektóre rodzaje raka. Do tej pory skorzystało z nich tylko co dziesiąte dziecko – informuje rządowe Centrum e-Zdrowia.

aparat usg firmy Toshiba

Sztuczna inteligencja pozwala diagnozować guzy jajnika

14.02.2025

W styczniu tego roku w prestiżowym czasopiśmie Nature Medicine ukazał się przełomowy artykuł dotyczący wykrywania raka jajnika za pomocą obrazowania USG wspomaganego sztuczną inteligencją. Badanie przyniosło obiecujące rezultaty. Modele AI okazały się zdolne do wychwycenia cech obrazów guzów nowotworowych niezauważalnych przez ludzi.

101. operacja ginekologiczna z asystą robota Da Vinci w UCK

101. operacja ginekologiczna z asystą robota Da Vinci w UCK

12.02.2025

W Klinice Położnictwa i Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej UCK przeprowadzono 101. operację ginekologiczną z wykorzystaniem systemu robotycznego DaVinci. To przełomowy moment dla medycyny w regionie, który potwierdza dynamiczny rozwój technik małoinwazyjnych oraz ich kluczową rolę w leczeniu nowotworów.

Stanowisko typu gantry do radioterapii protonowej, Centrum Cyklotronowe Bronowice

Protonoterapia w Polsce: niewykorzystany potencjał innowacyjnej metody leczenia

10.02.2025

Ogromną szansą dla pacjentów onkologicznych jest protonoterapia, innowacyjna metoda radioterapii, która pozwala na precyzyjne niszczenie zmian nowotworowych przy minimalnym uszkodzeniu zdrowych tkanek. Jednak w Polsce dostępność protonoterapii pozostaje ograniczona, mimo istnienia nowoczesnego Centrum Cyklotronowego Bronowice w Krakowie.

Baner World Cancer Day 2025

Ekspertka w Światowym Dniu Walki z Rakiem: nowotwór nie jest wyrokiem

07.02.2025

Nowotwór w obecnych czasach nie jest wyrokiem. Mamy duże możliwości, które pozwalają nam na zupełne wyleczenie choroby – powiedziała dr Anna Krzywda z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Światowym Dniu Walki z Rakiem, zachęcając do częstych badań profilaktycznych.

kierownik projektu dr Karolina Jabłońska z Zakładu Histologii i Embriologii UMW

Czy da się przewidzieć skuteczność chemioterapii w przypadku raka piersi?

05.02.2025

A gdyby można było przewidzieć, czy chemioterapia będzie skuteczna, zanim jeszcze zastosuje się ją u chorego? Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu otrzymali z ABM dofinansowanie do badania nad markerami lekooporności w przypadku raka piersi.

Konferencja prasowa Agencji Badań Medycznych dotycząca przyznania środków na badania

GUMed prowadzi badania nad testem pozwalającym na wczesne wykrycie raka jajnika

03.02.2025

Celem projektu jest opracowanie testu umożliwiającego wczesną diagnostykę raka, opartego o materiał pochodzący z płynnej biopsji. Rak jajnika będzie głównym obszarem analiz, jednak dotychczasowe wyniki sugerują, że opracowane rozwiązanie może mieć zastosowanie również w diagnostyce innych nowotworów.

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu realizuje projekt badania zapadalności na raka jelita grubego

Czy pacjent zachoruje na raka jelita grubego?

31.01.2025

Czy pacjent zachoruje na raka jelita grubego? Jedni pacjenci z nieswoistym zapaleniem jelit (NZJ) latami cierpią tylko na tę chorobę, u innych rozwija się rak jelita grubego. Dlaczego tak się dzieje? To kluczowe zagadnienia badania, na które Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu otrzymał z ABM blisko 15 mln zł.

Logo Wydawnictwa Lekarskiego PZWL

„Anatomia chirurgiczna i kliniczna” z podręcznika PZWL „Chirurgia piersi”

29.01.2025

Przedstawiamy kolejny rozdział „Anatomia chirurgiczna i kliniczna” z podręcznika PZWL „Chirurgia piersi” pod redakcją Henryka Witmanowskiego i Marka Budnera. Materiał udostępniamy dzięki uprzejmości wydawnictwa PZWL. Cała publikacja jest dostępna w Księgarni medycznej PZWL.

10 lat Specjalistycznego Szpitala Onkologicznego NU-MED - nowe perspektywy z Grupą Affidea

10 lat Specjalistycznego Szpitala Onkologicznego NU-MED - nowe perspektywy z Grupą Affidea

27.01.2025

Specjalistyczny Szpital Onkologiczny NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim, będący od października 2024 częścią Grupy Affidea Polska, świętuje dekadę swojej działalności. To ważny moment w historii placówki, która stała się istotnym ośrodkiem onkologicznym na mapie regionu.

rak jajnika - ilustracja poglądowa

Sztuczna inteligencja może poprawić diagnostykę raka jajnika

24.01.2025

Sztuczna inteligencja może poprawić diagnostykę raka jajnika. Z badań wynika, że jest lepsza w rozpoznawaniu przypadków raka jajnika zarówno od ekspertów, jak i pozostałych lekarzy. Jej dokładność diagnostyczna to 86 proc. – stwierdził prof. Artur Czekierdowski z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Logo Wydawnictwa Lekarskiego PZWL

„Chirurgia piersi” wydawnictwa PZWL – rozdział „Chirurgia piersi - rys historyczny”

22.01.2025

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa PZWL przedstawiamy Państwu i udostępniamy do przeczytania rozdział „Chirurgia piersi - rys historyczny” z najnowszej publikacji „Chirurgia piersi” pod redakcją Henryka Witmanowskiego i Marka Budnera. Cała publikacja jest dostępna w Księgarni medycznej PZWL.

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach zdobył dofinansowanie na innowacyjne projekty badawcze

20.01.2025

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach otrzyma ponad 11 mln zł z Agencji Badań Medycznych na realizację trzech projektów badawczych. Środki te zostaną przeznaczone na innowacyjne metody diagnostyki i terapii nowotworów, w tym guzów mózgu, czerniaka oraz nowotworów HPV-zależnych.

33 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na rzecz onkologii dziecięcej

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra na rzecz onkologii dziecięcej

17.01.2025

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz 33. zagra już 26 stycznia 2025 roku, kierując swoją pomoc do najmłodszych pacjentów zmagających się z chorobami nowotworowymi. Tegoroczny cel to zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla oddziałów onkologii i hematologii dziecięcej.

zmiana na skórze

Naukowcy przyhamowali rozwój czerniaka modyfikując komórki układu odpornościowego

15.01.2025

Naukowcy przyhamowali rozwój czerniaka modyfikując komórki układu odpornościowego. Pierwszym autorem artykułu opublikowanego w prestiżowym czasopiśmie „Nature” jest Polak – dr Marek Wagner, biotechnolog z Grupy Badawczej Odporności Wrodzonej z Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT.

badania genetyczne w onkologii – ilustracja poglądowa

Badanie genetyczne qRT-PCR pozwalające wykryć raka będzie bezpłatne

13.01.2025

Od stycznia 2025 r. pacjenci chorzy na raka będą mieli możliwość wykonania badania genetycznego qRT-PCR. Badanie zostało dodane do koszyka świadczeń gwarantowanych NFZ co oznacza, że będzie można je wykonać bezpłatnie.

logo Narodowego Instytutu Onkologii oraz National Comprehensive Cancer Network

Aktualizacja wytycznych w diagnostyce i terapii raka piersi

10.01.2025

Narodowy Instytut Onkologii informuje, że została opublikowana zaktualizowana wersja polskich wytycznych diagnostyczno-terapeutycznych dotyczących raka piersi. Dokument stanowi adaptację uznanych na całym świecie wytycznych National Comprehensive Cancer Network, opracowaną przez zespół polskich ekspertów we współpracy ze stroną amerykańską.

leczenie żywieniowe - grafika poglądowa

Niedożywienie pacjentów onkologicznych jest poważnym problemem

08.01.2025

Powszechnym problemem jest niedożywienie pacjentów onkologicznych. Wskaźnik niedożywienia jest u nich ponad dwukrotnie wyższy niż u osób z chorobami niezłośliwymi. Co więcej, 80 proc. pacjentów hospitalizowanych nie otrzymuje zalecanego leczenia żywieniowego.

podpisanie listu intencyjnego o utworzeniu w Bydgoszczy Centrum Medycyny Translacyjnej i Nowoczesnych Technologii

W Bydgoszczy powstanie Centrum Medycyny Translacyjnej i Nowoczesnych Technologii

06.01.2025

20 grudnia 2024 roku podpisano list intencyjny dotyczący utworzenia w Bydgoszczy Centrum Medycyny Translacyjnej i Nowoczesnych Technologii. Celem jest zacieśnienie współpracy pomiędzy Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego oraz Centrum Onkologii w Bydgoszczy w obszarze nowoczesnych technologii medycznych.

operacja robotyczna w Radomskim Centrum Onkologii wykorzystaniem robota chirurgicznego Da Vinci

Pierwsze operacje robotyczne w Radomskim Centrum Onkologii

03.01.2025

W drugiej połowie grudnia 2024 roku w Radomskim Centrum Onkologii przeprowadzono pierwsze zabiegi chirurgiczne pacjentów z nowotworami jelita grubego z wykorzystaniem robota chirurgicznego Da Vinci. Pierwsze operacje poprzedzone były cyklem bardzo wymagających szkoleń.

dr n. med. Paweł Cisek, Kierownik Pracowni Brachyterapii Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej wprowadziło innowacyjną metodę leczenia raka prostaty

30.12.2024

Centrum Onkologii w Lublinie zaczął stosować innowacyjną metodę leczenia pacjentów z nowotworem gruczołu krokowego - brachyterapię z wykorzystaniem implantów stałych. Metoda ta, dostępna dotąd jedynie w dwóch innych ośrodkach w kraju, jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych form terapii w leczeniu raka prostaty.

Badania kliniczne przyszłością medycyny – ilustracja poglądowa

Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

27.12.2024

Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie (NIO-PIB) otrzymał rekomendację Agencji Badań Medycznych na dofinansowanie w wysokości ponad 15 milionów złotych w konkursie na tworzenie Centrów Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK). Instytut uzyskał przy tym trzecią najwyższą ocenę.

Nowe możliwości w chirurgicznym leczeniu raka piersi w UCK

Nowe możliwości w chirurgicznym leczeniu raka piersi w UCK

23.12.2024

Pacjentki Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, które zmagają się z nowotworem piersi, będą mogły korzystać z małoinwazyjnych zabiegów endoskopowych. Pierwszą taką operację w szpitalu, z bardzo dobrym efektem, przeprowadzili specjaliści z Centrum Leczenia Raka Piersi.

II Kujawsko-Pomorskie Spotkania Urologiczno-Onkologiczne

Innowacje w diagnostyce i terapii nowotworów urologicznych

20.12.2024

14 grudnia 2024 roku w Centrum Onkologii w Bydgoszczy odbyły się II Kujawsko-Pomorskie Spotkania Urologiczno-Onkologiczne. Wydarzenie to jest platformą wymiany wiedzy na temat najnowszych osiągnięć w diagnostyce i leczeniu nowotworów urologicznych – problemu, który dotyka rosnącą liczbę pacjentów.

Prestiżowa akredytacja ESGO dla Kliniki Ginekologii Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie

Prestiżowa akredytacja ESGO dla Kliniki Ginekologii Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie

18.12.2024

Klinika Ginekologii Onkologicznej NIO w Warszawie po raz kolejny uzyskała prestiżową akredytację Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO), potwierdzając tym samym wysoki poziom interdyscyplinarnej opieki nad pacjentkami, zastosowanie nowoczesnych metod diagnostycznych i terapeutycznych spełniających najwyższe europejskie standardy.

Pierwszy w Europie zabieg brachyterapii z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości w Wielkopolskim Centrum Onkologii

Pierwszy w Europie zabieg brachyterapii z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości w Wielkopolskim Centrum Onkologii

16.12.2024

Lekarze Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu jako pierwsi w Europie zastosowali technologię rozszerzonej rzeczywistości (AR) podczas zabiegu brachyterapii. To przełomowe osiągnięcie otwiera nowe perspektywy w leczeniu onkologicznym.

wirus HPV na powierzchni skóry - wizualizacja

Test na obecność DNA wirusa HPV powinien zastąpić przesiewową cytologię

13.12.2024

Test na obecność DNA wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), będącego przyczyną rozwoju raka szyjki macicy, powinien zastąpić cytologię w programie badań przesiewowych – oceniają eksperci. Ich zdaniem będzie to skuteczniejsze i tańsze rozwiązanie.

Logo Wydawnictwa Lekarskiego PZWL

Słownik onkologiczny PZWL: Psychoonkologia

11.12.2024

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa PZWL przedstawiamy Państwu rozdział „Psychoonkologia” z najnowszej publikacji „Słownik onkologiczny. Mianownictwo stosowane w dyscyplinach onkologicznych z objaśnieniami” pod red. Prof. A.Szawłowskiego i prof. P.Richtera. Podręcznik jest dostępny w Księgarni medycznej PZWL.

Onkonet.pl otrzymał nagrodę Rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Onkonet.pl otrzymał nagrodę Rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

09.12.2024

Profesor Tomasz Jastrzębski oraz serwis onkologiczny Onkonet.pl zostali uhonorowani przez J.M. Rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Nagrodą II Stopnia za osiągnięcie dydaktyczne polegające na „Przygotowaniu materiałów dydaktycznych do nauki studentów w zakresie ginekologii onkologicznej i chirurgii onkologicznej.

Budynek Centrum Onkologii w Bydgoszczy

Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy w leczeniu raka piersi?

06.12.2024

„Kontrowersje w leczeniu chorych na raka piersi – spojrzenie interdyscyplinarne – update 2024”- pod takim hasłem odbyła się dwudniowa Konferencja Naukowa organizowana przez Oddział Kliniczny Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku

Szybsza diagnostyka raka płuca jednym z efektów działania Lung Cancer Unit

04.12.2024

Dzięki Lung Cancer Unit udało się skrócić diagnostykę raka płuca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku do dwóch, trzech tygodni - w wyjątkowych przypadkach nawet do 10 dni, podczas gdy średnio w Polsce ten czas to 2-6 miesięcy. Szybka diagnostyka jest kluczowa w postępowaniu lekarzy w leczeniu choroby.

badania genetyczne w onkologii – ilustracja poglądowa

Jedynie 22 proc. pacjentów onkologicznych w 2023 r. przeszło diagnostykę molekularną

02.12.2024

Wciąż zbyt małe jest u nas wykorzystanie badań molekularnych w leczeniu nowotworów. W 2023 r. jedynie 22 proc. pacjentów onkologicznych przeszło w Polsce diagnostykę molekularną - wynika z najnowszego raportu MHI. Liczba pacjentów, u których wykonano badania genetyczne, jest zbyt niska w stosunku do wskazań medycznych.

Pierwszy w historii UCK całkowicie małoinwazyjny zabieg resekcji raka dystalnego przełyku

Pierwszy w historii UCK całkowicie małoinwazyjny zabieg resekcji raka dystalnego przełyku

29.11.2024

Multidyscyplinarny zespół specjalistów z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku przeprowadził pierwszy w historii szpitala całkowicie małoinwazyjny zabieg resekcji raka dystalnego przełyku. Pacjent przebywał w szpitalu zaledwie tydzień, a jego rekonwalescencja przebiegła bez powikłań.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego prowadzi badania nad terapią raka płuca, w której rolę leku będą pełnić limfocyty wyizolowane z krwi chorego

Polscy naukowcy pracują nad personalizowaną terapią raka płuca. Faza badań klinicznych coraz bliżej

27.11.2024

Zespół naukowców z Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS) na Uniwersytecie Gdańskim prowadzi zaawansowane badania nad nową terapią raka płuca, w której rolę leku będą pełnić limfocyty wyizolowane z krwi chorego. Będzie to to terapia personalizowana.

rak płuca – ilustracja poglądowa

Rak płuca wciąż jest późno wykrywany, warto skorzystać z programu wczesnej diagnostyki

25.11.2024

Rak płuca niekiedy bardzo długo rozwija się bezobjawowo, a pierwsze niepokojące symptomy są często związane z zaawansowaniem choroby i wystąpieniem odległych przerzutów do innych narządów. Wczesne wykrycie nowotworu płuc to klucz do zwiększenia szans na skuteczne leczenie.

Chirurgia robotowa, © Intuitive Surgical, Inc.

Centrum Chirurgii Robotycznej w Bydgoszczy – nowa jakość w leczeniu onkologicznym

22.11.2024

Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy po raz kolejny wyznacza nowe standardy w leczeniu onkologicznym. Na początku listopada 2024 roku uroczyście otwarto pierwsze, w polskim szpitalu publicznym, Centrum Chirurgii Robotycznej, w którym jednocześnie działają trzy systemy robotyczne.

zabieg krioablacji nowotworu płuca przeprowadzony przez lekarzy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Onkologię interwencyjną wykorzystuje się na wszystkich etapach choroby nowotworowej

20.11.2024

Radiologia interwencyjna to dziedzina medycyny polegająca na wykonywaniu zabiegów pod kontrolą badań obrazowych. Onkologia interwencyjna to część radiologii interwencyjnej, zajmująca się chorymi na nowotwory. Zabiegi onkologii interwencyjnej są mało inwazyjne i mniej obciążające dla pacjenta.

Cała prawda o realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej. Niejasne cele, opóźnienia i zmiany terminów

Cała prawda o realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej. Niejasne cele, opóźnienia i zmiany terminów

18.11.2024

Onkofundacja Alivia podsumowała realizację zadań Narodowej Strategii Onkologicznej. Jak wynika z przygotowanego opracowania, do końca 2023 nie zakończono realizacji nawet połowy zadań zaplanowanych pierwotnie na lata 2020 - 2023.

Logo Wydawnictwa Lekarskiego PZWL

Słownik onkologiczny PZWL: Metody specjalne diagnostyki i leczenia nowotworów

15.11.2024

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa PZWL przedstawiamy Państwu rozdział „Metody specjalne diagnostyki i leczenia nowotworów” z najnowszej publikacji „Słownik onkologiczny. Mianownictwo stosowane w dyscyplinach onkologicznych z objaśnieniami” pod red. Prof. A.Szawłowskiego i prof. P.Richtera. Podręcznik jest dostępny w Księgarni medycznej PZWL.

3 fakty, których prawdopodobnie nie wiesz o raku

3 fakty, których prawdopodobnie nie wiesz o raku piersi

13.11.2024

Rak piersi to jedna z najczęściej badanych chorób nowotworowych. Ostatnie lata przyniosły przełomowe odkrycia, które nie tylko poprawiają skuteczność leczenia, ale także pozwalają lepiej zrozumieć mechanizmy rozwoju tej choroby. Badacze odkrywają kolejne informacje o raku piersi, które mogą zmienić podejście do profilaktyki i terapii.

badanie obrazowe mózgu

Nowatorska technika obrazowania daje nadzieję chorym na glejaka wielopostaciowego

08.11.2024

Zespół naukowców z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach we współpracy z dwoma innymi ośrodkami opracował nowatorską technikę obrazowania immuno-PET z wykorzystaniem przeciwciała znakowanego Zr-89, która może umożliwić pacjentom z agresywnymi guzami mózgu skorzystanie z przełomowych terapii immunologicznych.

Badania kliniczne przyszłością medycyny – ilustracja poglądowa

Badania kliniczne przyszłością medycyny

06.11.2024

Badania kliniczne stanowią fundamentalny element postępu w medycynie. To dzięki nim nowe leki, terapie i procedury medyczne mogą zostać wprowadzone do powszechnego użytku. Profesor Anna Raciborska, Kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży IMiD wyjaśnia, czym one są i jaką funkcję pełnią dla rozwoju nowoczesnych terapii.

Powstanie Rejestr Onkologii i Hematologii Dziecięcej

Powstanie Rejestr Onkologii i Hematologii Dziecięcej – jest zgoda Ministry Zdrowia

04.11.2024

Rozporządzenie o utworzeniu Rejestru Onkologii i Hematologii Dziecięcej zostało przygotowane i otrzymało pozytywną decyzję Ministry Zdrowia. Ta decyzja to ważna zmiana dla środowiska onkologów i hematologów dziecięcych, którzy w rejestrze dostrzegają możliwość uwolnienia potencjału badawczego dziedziny i szansę na zwiększenie liczby wyleczonych pacjentów.

Zagłębiowski Szpital Kliniczny

Lekarze z Zagłębiowskiego Szpitala Klinicznego wykonali operację onkologiczną nowatorską techniką vNOTES

02.11.2024

Ginekolodzy z Zagłębiowskiego Szpitala Klinicznego wykonali operację usunięcia narządów rodnych z zastosowaniem metody vNOTES (zabieg metodą laparoskopową z dostępu przezpochwowego). Operacja była jedynym ratunkiem dla pacjentki.

Logo Wydawnictwa Lekarskiego PZWL

Słownik onkologiczny PZWL: Medycyna nuklearna

30.10.2024

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa PZWL przedstawiamy Państwu rozdział „Medycyna nuklearna” z najnowszej publikacji „Słownik onkologiczny. Mianownictwo stosowane w dyscyplinach onkologicznych z objaśnieniami” pod red. Prof. A.Szawłowskiego i prof. P.Richtera. Podręcznik jest dostępny w Księgarni medycznej PZWL.

Logo Wydawnictwa Lekarskiego PZWL

Słownik onkologiczny PZWL: Diagnostyka endoskopowa

28.10.2024

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa PZWL przedstawiamy Państwu rozdział „Diagnostyka endoskopowa” z najnowszej publikacji „Słownik onkologiczny. Mianownictwo stosowane w dyscyplinach onkologicznych z objaśnieniami” pod red. Prof. A.Szawłowskiego i prof. P.Richtera. Podręcznik jest dostępny w Księgarni medycznej PZWL.

Urządzenie Ailis do badania piersi

W Narodowym Instytucie Onkologii w Krakowie trwają badania innowacyjnego systemu do badania piersi

25.10.2024

Narodowy Instytut Onkologii w Krakowie testuje jedyną na świecie kapsułę do obrazowania zmian w piersiach. Urządzenie wykorzystuje sztuczną inteligencję i – jak informują jego twórcy oraz lekarze – ma szansę przyczynić się do szybszej i lepszej diagnostyki raka.

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach

Zespół lekarzy z NIO w Gliwicach opracował innowacyjną metodę diagnostyki rozsianego raka piersi

23.10.2024

Zespół lekarzy Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach pod kierunkiem prof. Gabrieli Kramer-Marek jako pierwszy w Polsce zastosował radioznacznik PET do nieinwazyjnego obrazowania receptora HER2 u pacjentki z rozsianym rakiem piersi.

Kalendarz szczepień u dziecka z chorobą nowotworową. Co warto wiedzieć

Kalendarz szczepień u dziecka z chorobą nowotworową. Co warto wiedzieć?

21.10.2024

Dzieci chorujące na nowotwory mają osłabiony układ odpornościowy. Wynika to zarówno z samej istoty choroby, która powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu systemu immunologicznego, jak i intensywnego leczenia, które muszą przejść. W związku z tym są też szczególnie narażone na infekcje, dlatego tak istotne jest stosowanie szczepień, które mogą pomóc w ochronie w trakcie leczenia oraz po jego zakończeniu.

mammografia - badanie obrazowe

Polacy najbardziej boją się chorób nowotworowych, ale nie wykonują badań profilaktycznych

18.10.2024

Nowotwór wykryty na wczesnym etapie może być całkowicie wyleczalny. Tylko co trzeci Polak wykonuje jednak regularne badania profilaktyczne. Potwierdzają to dane NFZ na temat realizacji programów profilaktycznych. W 2024 r. z mammografii skorzystało nieco ponad 31 proc. uprawnionych kobiet. Jeszcze gorzej jest w przypadku cytologii – zaledwie 11 proc.

badania genetyczne w onkologii – ilustracja poglądowa

Testy genetyczne – nowoczesna broń w walce z rakiem

16.10.2024

Obecnie jednym z ważniejszych elementów profilaktyki raka piersi są testy genetyczne, które ratują życie tysiącom kobiet ze zwiększoną predyspozycją do zachorowania na nowotwory. W związku z obchodzonym 15 października światowym Dniem Walki z Rakiem Piersi przypominamy jak ważna jest profilaktyka, która może uratować zdrowie lub życie.

algorytm postępowania terapeutycznego – ilustracja poglądowa

Pacjent z krwią w moczu powinien być jak najszybciej diagnozowany w kierunku nowotworu

14.10.2024

Na spotkaniu w Warszawie przedstawiono raport pt. „Rak pęcherza moczowego. Ścieżka pacjenta i algorytm postępowania terapeutycznego”, w którym zawarto zalecenia dotyczące optymalnego procesu diagnostycznego i terapeutycznego u chorych z rakiem pęcherza. Opracowano je z uwzględnieniem aktualnych zaleceń zalecenia towarzystw naukowych, w tym Polskiego Towarzystwa Urologicznego i Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.

immunoterapia – ilustracja poglądowa

Pierwsza immunoterapia CAR-T wytworzona w Polsce jest już podawana pacjentom

11.10.2024

Pierwsza immunoterapia CAR-T wytworzona w Polsce jest podawana pacjentom z nowotworami hematologicznymi w ramach badania klinicznego CARLA w ośrodkach medycznych w Warszawie i Gdańsku. Polski producent liczy, że wytwarzanie CAR-T w kraju zwiększy dostępność tej metody dla pacjentów.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku konferencja po wyjątkowej operacji usunięcia guza mózgu

Wyjątkową operację usunięcia guza mózgu wykonano w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku

09.10.2024

Neurochirurdzy usunęli guz mózgu przez oczodół. To wykonany po raz pierwszy w Polsce, nowy typ operacji minimalnie inwazyjnej, wpisujący się w trend współczesnej chirurgii, dążącej do ograniczania urazu operacyjnego. Pacjent, mocno schorowany 71-latek, ma tylko niewielkie nacięcie na powiece i szybko wraca do zdrowia.

Szisza czyli fajka wodna

Palenie fajki wodnej wcale nie jest nieszkodliwe

07.10.2024

Fajki wodne zyskują coraz większą popularność, szczególnie wśród młodych osób. Wiąże się to z powszechnym przekonaniem, że palenie sziszy jest nieszkodliwe dla zdrowia. Z badania opublikowanego w JAMA Oncology wynika, że osoby palące regularnie fajkę wodną miały 2,6 razy większe ryzyko zgonu z powodu nowotworu niż osoby niepalące tytoniu.

W Narodowym Instytucie Onkologii oddział w Krakowie przeprowadzono pierwszą w Małopolsce endoskopową mastektomię podskórna z jednoczasową rekonstrukcją piersi

Sukces krakowskich chirurgów onkologicznych w leczeniu raka piersi

04.10.2024

Lekarze z krakowskiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii przeprowadzili 19 września 2024 roku pierwszą w Małopolsce endoskopową mastektomię podskórną z jednoczasową rekonstrukcją piersi. Nowatorski zabieg z dziedziny chirurgii onkologicznej przeprowadził zespół lekarzy z Breast Unit.

Konferencja PSOGI 2024,  prof. Tomasz Jastrzębski (Gdańsk), prof. Olivier Glehen (Przewodniczący Komitetu Naukowego Konferencji), dr Krzysztof Szewczyk (Wrocław)

14. Konferencja nt. Leczenia Nowotworów Otrzewnej – PSOGI 2024

02.10.2024

W trakcie 3 dni konferencji PSOGI omawiano szczegółowe zagadnienia dotyczące diagnostyki i leczenia takich nowotworów jak nowotwory wyrostka robaczkowego, międzybłoniak otrzewnej, przerzuty otrzewnowe raka jelita grubego, raka jajnika, raka żołądka, mięsaków (w tym przerzutów do otrzewnej u dzieci).

kobieta – zdjęcie poglądowe

1 na 8 kobiet zachoruje na raka piersi. Tymczasem profilaktyczne badania mammograficzne wykonuje tylko ok. 31% kobiet

30.09.2024

Jeśli uświadomimy sobie, że 1 na 8 kobiet w ciągu całego swego życia zachoruje na raka piersi, to pokazuje, z jak dużym problem mamy do czynienia, a więc profilaktyka jest tutaj niezwykle ważna, aby wcześnie wykryć zmiany, by nie trafiały do nas pacjentki, które mają już całą pierś zajętą nowotworem.

leczenie żywieniowe - baner

Uczelnie medyczne poświęcają coraz więcej uwagi problematyce leczenia żywieniowego

27.09.2024

Od przyszłego roku akademickiego studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w programie studiów będą mieli rozszerzone zajęcia z zakresu leczenia żywieniowego. W ubiegłym tygodniu władze uczelni podpisały w tej sprawie porozumienie z Fundacją Nutricia.

Operacja z wykorzystaniem robota da Vinci w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie

Radyklane wycięcie żołądka w asyście robota da Vinci

25.09.2024

Operacja całkowitego wycięcia żołądka z powodu raka, w asyście robota chirurgicznego da Vinci, została wykonana przez chirurgów z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie. Zabieg w asyście robota chirurgicznego niesie ze sobą wiele korzyści.

XII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

Nie tylko alkohol i tytoń, lecz również marihuana i wirus HPV – jak uniknąć nowotworu szyi i głowy?

23.09.2024

Najnowsze badania pokazują, że do czynników ryzyka wystąpienia nowotworów szyi i głowy dołączyło również palenie marihuany. Jednak nawet osoba nigdy niepaląca i nienadużywająca alkoholu może zachorować. Winny jest wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV.

wirus HPV na powierzchni skóry - wizualizacja

Szczepienie przeciw HPV o 90 proc. zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy

20.09.2024

Młode kobiety zaszczepione przeciw HPV jako nastolatki mają nawet o 90 proc. mniejsze ryzyko zachorowania na zaawansowane stany przedrakowe i raka szyjki macicy – wyjaśnia prof. Andrzej Nowakowski z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

Debata dotycząca hematoonkologii zorganizowana przez Instytut Rozwoju Spraw Społecznych

Nowa lista refundacyjna przyniesie rewolucyjne zmiany dla pacjentów z nowotworami krwi

18.09.2024

Hematoonkologia odnotowała w ostatnich latach znaczący postęp w zakresie rejestracji nowych terapii. Polska obecnie ma dostęp do nich na europejskim poziomie, a następna lista refundacyjna przyniesie kolejny przełom dla pacjentów.

zabezpieczenie płodności dla pacjentów onkologicznych

Bezpłatne zabezpieczenie płodności dla pacjentów onkologicznych - program działa, ale wielu o tym nie wie

16.09.2024

Zabezpieczenie płodności przed rozpoczęciem terapii onkologicznej to jeden z elementów rządowego programu in vitro. Mimo że od startu programu mija już trzeci miesiąc okazuje się, że wielu pacjentów onkologicznych nadal nie wie o możliwości bezpłatnego przechowania swoich gamet z myślą o przyszłym rodzicielstwie.

Jak nauczyciele mogą wspierać dzieci chore na nowotwór?

Jak nauczyciele mogą wspierać dzieci chore na nowotwór?

13.09.2024

Wśród setek tysięcy dzieci rozpoczynających we wrześniu naukę, są również takie, które zmagają się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Gold September (Złoty Wrzesień), Międzynarodowy Miesiąc Świadomości Nowotworów u Dzieci, przypomina nam, że w Polsce nawet 2,5 tys. dzieci w wieku szkolnym może być w trakcie leczenia onkologicznego.

rak płuca – ilustracja poglądowa

W Polsce przeżywalność w raku płuca rośnie, ale wolniej niż w innych krajach Europy

11.09.2024

W ciągu ostatnich pięciu lat zanotowaliśmy w Polsce poprawę wskaźników przeżywalności, choć nie jest ona tak wyraźna jak w innych krajach, np. Szwecji, Dani, Austrii czy na Węgrzech. Jest to wynikiem rewolucji w sposobie jego leczenia, polegającej na odejściu od chemioterapii na rzecz immunoterapii oraz terapii celowanej.

Psychoonkolog rozmowa

Kluczowa rola psychoonkologa w opiece onkologicznej

09.09.2024

W obliczu diagnozy nowotworowej pacjenci stają przed ogromnym wyzwaniem nie tylko fizycznym, ale przede wszystkim psychicznym. W tym trudnym okresie nieocenioną pomocą służy psychoonkolog. Karolina Filipowicz-Winczura z NU-MED wyjaśnia, kim jest psychoonkolog i dlaczego jego obecność w oddziale onkologicznym jest tak istotna.

Nowa Pracownia Brachyterapii w Białostockim Centrum Onkologii

Nowa Pracownia Brachyterapii w Białostockim Centrum Onkologii

06.09.2024

Od połowy czerwca 2024 roku w Białostockim Centrum Onkologii działa nowa pracowania brachyterapii. Pracownia została zaprojektowana z myślą o najwyższych standardach opieki i bezpieczeństwa. Stwarza dodatkową opcję terapeutyczną dla pacjentów z rakiem prostaty, piersi, skóry, przełyku czy nowotworami ginekologicznymi.

Radioterapia u dzieci

Jak wygląda radioterapia w leczeniu nowotworów dziecięcych?

04.09.2024

Nowotwory u dzieci mają inny przebieg niż te u dorosłych, jednak formy leczenia są podobne. Leczenie onkologiczne u najmłodszych może składać się z chemioterapii, radioterapii, leczenia operacyjnego, a także przeszczepu szpiku. Kiedy zatem stosuje się radioterapię i na czym ona polega?

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach

Od 2 września Tydzień Raka z udziałem Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach

02.09.2024

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach przyłączył się do organizacji Tygodnia Raka – jednego z najważniejszych wydarzeń towarzyszących całorocznym obchodom nadania Katowicom przez Komisję Europejską tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

dziecko bawiące się na plaży

Oparzenia słoneczne w dzieciństwie mogą prowadzić do czerniaka - co powinniśmy wiedzieć

30.08.2024

Dzieci do 10 roku życia nie powinny doznawać oparzeń słonecznych, gdyż zwiększa to nawet 100-krotnie ryzyko rozwoju nowotworów skóry w późniejszym czasie. Ta informacja powinna być kluczowym ostrzeżeniem dla wszystkich rodziców i opiekunów - ochrona skóry dzieci przed nadmierną ekspozycją na słońce jest niezwykle ważna dla ich zdrowia w przyszłości.

rak płuca – ilustracja poglądowa

W Polsce prowadzone jest badanie pierwszej szczepionki na raka płuca

28.08.2024

W Polsce trwa badanie kliniczne nad skutecznością pierwszej szczepionki na raka płuca – poinformował onkolog prof. Dariusz M. Kowalski z Narodowego Instytutu Onkologii – PIB w Warszawie. To obiecująca metoda, a pacjenci wciąż mogą się zgłaszać do badania klinicznego.

Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Nowe kliniki w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym UM w Łodzi. Onkologia przyjmuje pierwszych pacjentów

26.08.2024

Od sierpnia pierwszych pacjentów przyjmują kliniki onkologiczne przeniesione do CKD z Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika. Jednostki te są częścią Akademickiego Ośrodka Onkologicznego utworzonego w ramach II etapu projektu Centrum Kliniczno-Dydaktycznego.

Logo Wydawnictwa Lekarskiego PZWL

Słownik onkologiczny. Mianownictwo stosowane w dyscyplinach onkologicznych z objaśnieniami

23.08.2024

„Słownik onkologiczny. Mianownictwo stosowane w dyscyplinach onkologicznych z objaśnieniami” to pierwsza na polskim rynku publikacja tego typu. Jest to interdyscyplinarne i ponadczasowe kompendium wiedzy, które gromadzi, ujednolica, opisuje i porządkuje pojęcia związane z onkologią w formie zwięzłych definicji terminów medycznych.

Chirurgia onkologiczna

Onkologia potrzebuje chirurgów

21.08.2024

Za 5 lat duża grupa chirurgów z pokolenia wyżu chirurgicznego, która w tej chwili jest w wieku emerytalnym, ale cały czas pracuje, zrezygnuje. Gdy do tego dojdzie, nastąpi zapaść, zniknie nam około 30-40 proc. aktywnych chirurgów - alarmuje prof. Tomasz Banasiewicz z Towarzystwa Chirurgów Polskich.

Prof. Piotr Pluta w trakcie oszczędzającego zabiegu usunięcia guza piersi

W Centrum Zdrowia Matki Polki wykonano nowatorski, oszczędzający zabieg usunięcia guza piersi

19.08.2024

Bardzo mała blizna to efekt najnowszej techniki endoskopowej, którą lekarze z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Chorób Piersi Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, jako pierwsi w kraju, zastosowali w oszczędzającym zabiegu usunięcia guza piersi u pacjentki chorej na raka.

Rehabilitacja w onkologii dziecięcej

Rehabilitacja w onkologii dziecięcej – dlaczego jest konieczna?

16.08.2024

Postępujący rozwój medycyny sprawił, że wyleczalność nowotworów u dzieci sięga nawet 80% . Dzięki temu co roku gros z młodych pacjentów wraca do zdrowia, co nie zawsze oznacza powrót do pełnej sprawności fizycznej. Dlatego też nieodłącznym elementem rekonwalescencji u dzieci powinna być rehabilitacja.

dr Joanna Kufel Grabowska, laureatka nagrody SheO Award 2024

O ciąży po leczeniu onkologicznym – rozmowa z dr Joanną Kufel-Grabowską

14.08.2024

Powrót do normalnego życia po nowotworze oznacza także potencjalne pragnienie posiadania dziecka. Medycyna wykorzystuje metody, które, zastosowane przed leczeniem mogą sprawić, że ciąża po leczeniu onkologicznym będzie możliwa.

Fizjoterapia ruchowa

Fizjoterapia w onkologii to istotny element powrotu do zdrowia

12.08.2024

Fizjoterapia ruchowa odgrywa istotną rolę w kompleksowym leczeniu onkologicznym. Odpowiednio dobrane ćwiczenia nie tylko przyspieszają powrót do samodzielności, ale także wspierają pacjenta w walce z własnymi ograniczeniami. Wykonywanie ćwiczeń pomaga udowodnić pacjentowi, że jest w stanie pokonywać swoje słabości.

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach

Obiecujące wyniki badania nowej metody redukcji bólu w zaawansowanym raku trzustki

09.08.2024

Rak trzustki, podobnie jak inne nowotwory zaawansowane zlokalizowane w jamie brzusznej, może wywoływać ból trzewny, wynikający z bezpośredniego uszkodzenia splotu trzewnego poprzez wnikanie komórek nowotworowych pomiędzy struktury splotu, uszkadzanie komórek nerwowych i tworzenie lokalnego stanu zapalnego.

rak płuca – ilustracja poglądowa

Rak płuca - problemem brak dostępu do kompleksowych badań molekularnych i opóźnienia w diagnostyce

07.08.2024

Rak płuca jest jednym z nowotworów najczęściej diagnozowanych w późnych stadiach zaawansowania. I choć w Polsce są refundowane liczne terapie celowane o udowodnionej skuteczności, trudno osiągnąć optymalne wyniki leczenia. Z okazji Światowego Dnia Raka Płuca zwracamy uwagę na brak dostępu do nowoczesnej diagnostyki molekularnej i ograniczenia systemowe.

Mutacje BRCA kojarzone z rakiem piersi mają też związek z agresywną postacią raka prostaty

Mutacje BRCA kojarzone z rakiem piersi mają też związek z agresywną postacią raka prostaty

05.08.2024

Mutacje w genach BRCA1 i BRCA2, kojarzone dotychczas z zachorowaniem na raka piersi lub raka jajnika, leżą u podłoża rozwoju agresywnych form raka prostaty o agresywnym, dynamicznym przebiegu - powiedział PAP onkolog kliniczny prof. Jakub Żołnierek.

Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii uczestniczy w projekcie PRAISE-U dotyczącym badań przesiewowych raka prostaty

Centrum Onkologii DCOPiH testuje innowacyjny program skriningowy raka prostaty

02.08.2024

W ramach innowacyjnego projektu PRAISE-U, 25 organizacji z 12 krajów EU, w tym DCOPiH, współuczestniczy w stworzeniu rekomendacji dotyczących skriningu i wczesnego wykrywania raka prostaty. Wrocławski ośrodek ma za zadanie przetestować nowy algorytm wczesnego wykrywania raka prostaty w badaniach przesiewowych, by zmniejszyć śmiertelność spowodowaną tym nowotworem.

rak jajnika ilustracja poglądowa

Endometrioza wielokrotnie zwiększa ryzyko raka jajnika

31.07.2024

Ryzyko zachorowania na raka jajnika jest czterokrotnie wyższe u kobiet z endometriozą w porównaniu z kobietami, u których nie zdiagnozowano tej choroby. W przypadku jej ciężkich podtypów zagrożenie rośnie nawet blisko 10-krotnie – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie „Journal of the American Medical Association”.

Co możemy zrobić, by ograniczyć ryzyko zachorowania na raka – nadwaga jest czynnikiem ryzyka zachorowania na raka

Co możemy zrobić, by ograniczyć ryzyko zachorowania na raka

29.07.2024

Mamy większy wpływ na to, czy zachorujemy na raka, niż nam się wydaje – wskazuje najnowsze badanie przeprowadzone przez American Cancer Society. Wynika z niego, że ok. 40 proc. nowych przypadków chorób nowotworowych wśród osób dorosłych w wieku 30 lat i starszych, a także prawie połowę zgonów można przypisać czynnikom ryzyka, którym da się zapobiec.

Dolnośląskie Centrum Onkologii otrzymało prestiżowy certyfikat CraNE dotyczący leczenia raka płuc

Dolnośląskie Centrum Onkologii otrzymało prestiżowy certyfikat CraNE

26.07.2024

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii przeszło pomyślnie audyt i otrzymało certyfikat w zakresie raka płuc CraNE Lung Cancer CCCN. Przyznanie tego certyfikatu potwierdza wysoki standard opieki nad pacjentami z rakiem płuc, zgodny z europejskimi wytycznymi.

zabieg usuwania mięśniaków macicy metodą przezpochwowej ablacji prądem o częstotliwości radiowej TVRFA w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym UM w Poznaniu

Unikalna metoda usuwania mięśniaków macicy zastosowana w szpitalu w Poznaniu

24.07.2024

W połowie lipca w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym UM w Poznaniu Zespół pod kierownictwem prof. Macieja Wilczaka przeprowadził pierwszy w Polsce zabieg usuwania mięśniaków macicy wykorzystując unikalną i minimalnie inwazyjną metodę - przezpochwowej ablacji prądem o częstotliwości radiowej TVRFA.

Logo Wydawnictwa Lekarskiego PZWL

Udostępniamy „Leczenie chirurgiczne nowotworów żeńskich narządów płciowych” z podręcznika „Chirurgia” pod redakcją T.Banasiewicza i G.Wallnera

22.07.2024

Dzisiaj udostępniamy pełny rozdział „Leczenie chirurgiczne nowotworów żeńskich narządów płciowych” z podręcznika „Chirurgia” tom 4. pod redakcją T.Banasiewicza i G.Wallnera. W serwisie Onkonet.pl publikujemy systematycznie informacje o nowych i ciekawych pozycjach z oferty PZWL dotyczących onkologii.

Chłoniak Hodgkina - zdjęcie mikroskopowe z widocznymi komórkami nowotworowymi

Nowe leki pomagają chorym na chłoniaka, dla których nie było już nadziei

19.07.2024

Nowe leki z grupy tak zwanych przeciwciał bispecyficznych dają bardzo dobre efekty u chorych na chłoniaki, dla których nie było już nadziei – ocenił w rozmowie z PAP hematoonkolog prof. Wojciech Jurczak. Najnowsze badania wskazują, że są one równie skuteczne jak terapie CAR-T, ale znacznie łatwiejsze w użyciu i szybciej dostępne dla chorych.

wirus HPV na powierzchni skóry - wizualizacja

Mała popularność szczepień przeciw HPV - skorzystało z nich tylko 20 proc. docelowej populacji

17.07.2024

W Polsce szczepienia dzieci i młodzieży przeciw wirusowi HPV, odpowiedzialnemu m.in. za zachorowania na raka szyjki macicy, są na o wiele niższym poziomie niż w innych UE. Podczas gdy m.in. w Szwecji i w Portugalii zaszczepiono już 90 proc. docelowej populacji, w Polsce jest to zaledwie 20 proc.

rak płuca – ilustracja poglądowa

90 procent chorych na raka płuca to byli lub aktualni palacze

15.07.2024

Rak płuca ma dosyć prostą etiologię. 90 procent chorych na raka płuca to byli lub aktualni palacze. Im więcej palimy, im dłużej palimy lub im wcześniej zaczniemy palić - tym niestety ryzyko zachorowania dramatycznie wzrasta" - powiedział profesor Dariusz Kowalski.

Motyl dla Pacjentek Pracowni Mammograficznej w Ostródzie

Motyl dla Pacjentek Pracowni Mammograficznej w Ostródzie

12.07.2024

Efekt motyla to idea mówiąca o tym, że pozornie niewielkie działania mogą prowadzić do ogromnych zmian. Podobnie jest z badaniem piersi – poświęcenie kilku minut może uratować życie. To tylko chwila, która może uratować życie. Wystarczy mała zmiana, by dokonać dużej. Inspirujmy się wzajemnie do dbania o swoje zdrowie.

Guz, ból kości, niewspółmierne do urazu złamania. Poznaj objawy mięsaków

Guz, ból kości, niewspółmierne do urazu złamania. Poznaj objawy mięsaków

10.07.2024

Mięsaki zaliczają się do rzadkich nowotworów – stanowią około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych ale aż około 15% u dzieci. Często choroba przez długi czas nie daje żadnych objawów lub są one mylone z innymi schorzeniami, a wczesne rozpoznanie daje nawet 20% większą szansę na całkowite wyleczenie. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory i jak ważna jest szybka diagnoza.

List otwarty polskich chirurgów dotyczący niekorzystnych zmian w wycenie procedur chirurgicznych

List otwarty polskich chirurgów dotyczący niekorzystnych zmian w wycenie procedur chirurgicznych

08.07.2024

NFZ zmieniając wyceny procedur chirurgicznych pogłębi dramatyczny stan kadrowy polskiej chirurgii i utrudni dostęp pacjentom do operacji chirurgicznych. Od lat obserwujemy postępujące marginalizowanie roli i miejsca chirurgii. Wyceny procedur chirurgicznych są często poniżej realnych kosztów ich wykonania.

Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie przełomowe badanie nad immunoterapią przedoperacyjną w leczeniu czerniaka

Czy czeka nas rewolucja w onkologii?

05.07.2024

Przełomowe badanie nad immunoterapią przedoperacyjną w leczeniu czerniaka, z udziałem naukowców z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie, może zrewolucjonizować onkologię. Badanie, opublikowane w prestiżowym New England Journal of Medicine, wybrano jednym z dwunastu najważniejszych badań klinicznych w onkologii w tym roku na świecie.

Radioterapia adaptacyjna w DCOPiH

Radioterapia adaptacyjna w DCOPiH. Nowy standard w leczeniu nowotworów

03.07.2024

Radioterapia adaptacyjna pozwala na bardzo precyzyjną analizę i dostosowanie dostarczonej dawki w czasie rzeczywistym, dla obszaru tkanek narządów leczonych oraz tych zdrowych, które musimy chronić przed wysoką dawką promieniowania.

Brachyterapia piersi w NU-MED w Zamościu – zespół medyczny

Brachyterapia piersi w NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Zamościu

01.07.2024

Brachyterapia, jako metoda radioterapii, pozwala na zastosowanie wysokich dawek promieniowania bezpośrednio w miejscu nowotworu. Technika ta jest szczególnie efektywna w leczeniu nowotworów, które znajdują się w trudno dostępnych miejscach lub są blisko ważnych narządów.

badanie obrazowe mózgu

Radioterapia borowo-neutronowa nadzieją dla chorych na raka mózgu

28.06.2024

Pomimo niebywałego w ostatnich latach rozwoju onkologii nowotwory mózgu wciąż pozostają jedną z najgroźniejszych form raka. Rozwijana w Narodowym Centrum Badań Jądrowych terapia borowo neutronowa (BNCT) oferuje nadzieję pacjentom, zwiększając szanse na powrót do zdrowia.

nerki – ilustracja poglądowa

Operacje robotowe w raku nerki są najbardziej efektywne; w Polsce prawie niedostępne

26.06.2024

Operacje robotowe u chorych na raka nerki dają najlepsze efekty medyczne – chorzy mają mniej powikłań, szybko zdrowieją i wracają do pracy, oceniają eksperci. W Polsce nie są jednak prawie wcale dostępne ze względu na brak systemowego finansowania.

mężczyźni – ilustracja poglądowa

Co roku w Polsce na raka prostaty umiera 5500 mężczyzn

24.06.2024

Co roku w Polsce z powodu raka prostaty umiera około 5,5 tysiąca mężczyzn. Ma to między innymi związek z późnym rozpoznawaniem, gdy choroba jest już w stadium przerzutowym – podkreśla onkolog kliniczny dr Paweł Potocki z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

rak płuca – ilustracja poglądowa

Mamy kolejne przełomowe terapie dla chorych na raka płuca

21.06.2024

Mamy kolejne przełomowe metody leczenia chorych na raka płuca, dzięki którym staje się on chorobą przewlekłą – powiedział PAP onkolog prof. Dariusz M. Kowalski. Wyniki badań nad nimi przedstawiono na początku czerwca na największym kongresie onkologicznym ASCO w Chicago.

Logo Wydawnictwa Lekarskiego PZWL

„Fizjoterapia pacjentek leczonych z powodu raka piersi” z publikacji „Fizjoterapia w onkologii” pod redakcją M. Woźniewskiego

19.06.2024

W dzisiejszej wiadomości udostępniamy pełny rozdział „Fizjoterapia pacjentek leczonych z powodu raka piersi” z publikacji „Fizjoterapia w onkologii” pod redakcją naukową Marka Woźniewskiego. W serwisie Onkonet.pl będziemy systematycznie zamieszczać informacje o nowych i ciekawych pozycjach z oferty wydawnictwa PZWL.

prof. dr hab. n. med. Rafał Czepczyński z Katedry i Kliniki Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Procedury radioizotopowe bez tabu - siedem pytań o medycynę nuklearną

17.06.2024

Medycyna nuklearna zajmuje się używaniem izotopów radioaktywnych w diagnostyce i leczeniu. Jej tajniki odkrywa prof. dr hab. n. med. Rafał Czepczyński z Katedry i Kliniki Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, reprezentujący Polskie Towarzystwo Medycyny Nuklearnej.

kobiety

Tylko 57 spośród tysięcy polskich pacjentek z rakiem endometrium zakwalifikowano do refundowanej immunoterapii

14.06.2024

Od momentu udostępnienia w Polsce możliwości stosowania immunoterapii w ramach leczenia pacjentek chorych na raka endometrium minęło już ponad 9 miesięcy. Chociaż mowa o jednym z najpowszechniejszych nowotworów dotykających kobiety, który odpowiada za około 2 tysiące zgonów Polek rocznie, przez ten czas do leczenia immunoterapią zakwalifikowano tylko 57 pacjentek w skali całego kraju.

rak wątrobowokomórkowy (HCC) ilustracja poglądowa

Czeka nas epidemia raka wątroby, ale możemy temu zapobiec

12.06.2024

Czeka nas epidemia zachorowań na marskość wątroby i raka wątrobowokomórkowego; ma to związek z zakażeniami wirusem zapalenia wątroby typu C – alarmują eksperci. Epidemię można powstrzymać tylko wprowadzając badania przesiewowe w kierunku zakażenia HCV. Z szacunków wynika, że w Polsce 140 tys. osób jest zakażonych HCV, ale większość z nich o tym nie wie i nie leczy się.

ilustracja poglądowa ctDNA

Zaawansowane badanie krwi może uprzedzić o nawrocie raka. Czy warto?

10.06.2024

Nowe, ultraczułe badanie krwi może wykryć oznaki nawrotu raka piersi na wiele miesięcy przed jego wystąpieniem – ogłosili na odbywającej się w Chicago konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej naukowcy z londyńskiego Instytutu Badania Raka. Pytanie jednak czy wcześniejsze wykrycie nawrotu przełoży się na poprawę wyników leczenia.

Grant naukowy fundacji DKMS – szósta edycja

Grant naukowy fundacji DKMS – szósta edycja

07.06.2024

Do końca czerwca trwa nabór wniosków do szóstej edycji Grantu Naukowego Fundacji DKMS. Konkurs jest skierowany do młodych naukowców, którzy swoją pracę skupiają wokół transplantologii hematologicznej oraz terapii komórkowych.

Dzień Drzwi Otwartych w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie

Dzień Drzwi Otwartych w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie

05.06.2024

W trosce o zdrowie Polek i Polaków organizujemy 8 czerwca 2024 r. Dzień Drzwi Otwartych w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie. Nasza akcja w tym roku odbywa się pod hasłem: „Zdrowie - najlepszy prezent dla całej rodziny”.

dziecko – ilustracja poglądowa

Radość pomimo przeciwności. Dzień Dziecka na oddziale onkologicznym

03.06.2024

Dzień Dziecka to idealna okazja, aby przypomnieć, że młodzi pacjenci z diagnozą nowotworową to przede wszystkim dzieci, które pomimo poważnych wyzwań zdrowotnych, mają w sobie także dużo radości i beztroski, jakie przynosi dzieciństwo oraz głowy pełne marzeń.

Lekarze – ilustracja poglądowa

Niedobór kadr jednym z największych zagrożeń w onkologii

01.06.2024

Z szacunków wynika, że w Polsce brakuje ok. 500 onkologów, a niedobór kadr jest jednym z największych zagrożeń w onkologii – alarmują eksperci z Narodowego Centrum Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego. Bez odpowiednio przygotowanych kadr w dziedzinie onkologii nie będziemy w stanie skutecznie leczyć pacjentów z chorobami nowotworowymi.

Gdański Uniwersytet Medyczny, profesorowie: Jaguszewski, Jastrzębski, Karaszewski, Kuziemski

Czterech profesorów GUMedu zostało powołanych do Komitetu Nauk Klinicznych PAN

29.05.2024

Czterech profesorów reprezentujących Gdański Uniwersytet Medyczny zostało powołanych do Komitetu Nauk Klinicznych Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2024-2027. Do zadań Komitetu należy podejmowanie działań służących rozwojowi specjalności medycznych reprezentowanych przez Komitet oraz wykorzystanie ich osiągnięć dla dobra kraju.

rak jajnika - ilustracja poglądowa

Pacjentki dotknięte rakiem jajnika apelują o włączenie do koszyka świadczeń diagnostyki molekularnej

27.05.2024

Nowoczesne terapie onkologiczne bazują na personalizacji leczenia. Bez najnowocześniejszych badań genetycznych nie jesteśmy w stanie dostosować terapii do indywidualnych potrzeb pacjentek, a tym samym zapewnić im optymalnego leczenia.

Pracownia Linac MR w Zakładzie Radioterapii – Centrum Onkologii w Bydgoszczy, foto PAP

W Bydgoskim Centrum Onkologii uruchomiono najnowocześniejszy w Polsce akcelerator do radioterapii

25.05.2024

W Centrum Onkologii w Bydgoszczy we wtorek otwarto Pracownię Linac-MR z akceleratorem zintegrowanym z tomografem rezonansu magnetycznego, umożliwiającym dokładniejszą radioterapię zmian nowotworowych. To pierwsze w Polsce i czwarte w Europie takie specjalistyczne urządzenie.

Opalanie się - ilustracja poglądowa

Liczba zachorowań na czerniaka wzrosła niemal dwukrotnie w ostatniej dekadzie

23.05.2024

Liczba zachorowań na czerniaka w Polsce gwałtownie rośnie. W ostatniej dekadzie uległa ona niemal podwojeniu – mówili eksperci na spotkaniu prasowym. Prof. Rutkowski podkreślił pozytywną informację, że choć rośnie liczba zachorowań, to nie wzrasta śmiertelność z powodu tego nowotworu.

akcelerator EDGE do radiochirurgii

Raport na temat radioterapii: w 2023 roku promieniami leczona była rekordowa liczba pacjentów!

21.05.2024

W 2023 roku w ośrodkach radioterapii w Polsce leczono promieniami 105 890 pacjentów – o prawie 7000 pacjentów więcej niż w 2022 roku. Jest to największa liczba chorych leczonych do tej pory promieniowaniem jonizującym w naszym kraju.

ogólnopolska akcja edukacyjna „Badamy nie tylko mamy”

Amazonki po raz drugi z akcją edukacyjną „Badamy nie tylko mamy”

18.05.2024

25 maja w ponad 90 miastach Polski Amazonki będą edukować w zakresie profilaktyki raka piersi. Spacer po wiedzę, jak wykonać samobadanie piersi i kiedy zrobić badania profilaktyczne, to doskonały prezent na Dzień Matki.

Nowoczesne leczenie onkoplastyczne w UCK

Nowoczesne leczenie onkoplastyczne w UCK

15.05.2024

Skuteczność onkologiczna, pomyślne rokowania, dobry efekt estetyczny i krótka rekonwalescencja, czyli nowoczesne leczenie onkoplastyczne w UCK. Cztery operacje oszczędzające pierś z wykorzystaniem płatów uszypułowanych skórno-tłuszczowych wykonano w ostatnim czasie w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Łączą one skuteczność onkologiczną z estetyką chirurgii plastycznej.

krew w próbówce

Co 40 minut w Polsce ktoś słyszy, że choruje na nowotwór krwi

13.05.2024

Nowotwór krwi może zaatakować w każdym momencie, niezależnie od wieku czy stylu życia jaki prowadzimy. Nowotwory krwi to choroby, które atakują system krwiotwórczy organizmu, a także często układ chłonny. Najczęściej znalezienie przyczyny rozwoju nowotworu krwi jest niemożliwe.

Zapowiedź XXX Zjazdu PTChO

Kraków „Chirurgiczną stolicą Polski”

09.05.2024

Zapowiedź XXX Zjazdu PTChO który odbędzie się w Krakowie, w dniach od 16 do 18 maja 2024 roku. Zapraszają prof. dr hab. n.med. Piotr Richter, Prezes PTChO, Przewodniczący Komitetu Naukowego XXX Zjazdu PTChO oraz prof. dr hab. n. med. Antoni Szczepanik, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XXX Zjazdu PTChO.

Kongres Rzecznicy Zdrowia 2024

Jeżeli wykonamy pracę dotyczącą profilaktyki, to będzie nas stać, żeby mieć wszelkie możliwe programy terapeutyczne

07.05.2024

Liczba chorych na nowotwory ciągle wzrasta. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce już ponad 1 milion osób choruje na raka. Uczestnicy dyskusji podczas Kongresu Rzecznicy Zdrowia 2024 zastanawiali się, jak zapewnić odpowiedni poziom opieki pacjentom, przy niewystarczającej liczbie lekarzy onkologów, radioterapeutów i chirurgów onkologicznych.

wirus HPV na powierzchni skóry - wizualizacja

Nawet 80 procent populacji może mieć kontakt z wirusem HPV

04.05.2024

Ze wszystkich chorób Polacy najbardziej boją się nowotworów, dlatego gdyby istniała skuteczna szczepionka przeciwnowotworom, zdecydowana większość chciałaby z niej skorzystać. Jednak szczepionka przeciw wirusowi HPV, jedyna, która zapobiega m.in. rakowi szyjki macicy czy krtani, nie cieszy się dużą popularnością.

baner XXX Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej

XXX Zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej

29.04.2024

Zapraszamy w imieniu organizatorów do udziału w jubileuszowym, XXX Zjeździe Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, który odbędzie się już 16-18 maja w Krakowie. Konferencja będzie poświęcona współczesnym możliwościom leczenia nowotworów.

Zabieg radioterapii adaptacyjnej w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jako pierwszy w Polsce zastosował u pacjentów radioterapię adaptacyjną

26.04.2024

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pierwszym i jak do tej pory jedynym ośrodkiem w Polsce, w którym chorzy na nowotwory są leczeni przy użyciu nowej, bardzo precyzyjnej metody naświetlania – radioterapii adaptacyjnej. Umożliwia to akcelerator terapeutyczny Ethos, który został zakupiony w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Nowoczesny akcelerator do radioterapii

W ZCO sztuczna inteligencja wspomaga lekarzy w radioterapii

24.04.2024

Rośnie liczba pacjentów leczonych z pomocą radioterapii w Dąbrowie Górniczej. Teraz Zagłębiowskie Centrum Onkologii stało się jedną z nielicznych placówek w Polsce wykorzystujących z powodzeniem sztuczną inteligencję do maksymalnie precyzyjnego i znacznie szybszego ustalania zakresu leczenia.

baner Konferencji Naukowej „Wejrzenie w Nowotworzenie”

XIII edycja Konferencji Naukowej „Wejrzenie w Nowotworzenie”

22.04.2024

Celem Konferencji Naukowej „Wejrzenie w Nowotworzenie” jest przybliżenie uczestnikom zarówno mechanizmów molekularnych odpowiedzialnych za powstawanie chorób nowotworowych, jak również prezentacja postępów w obszarze diagnostyki i leczenia onkologicznego. W programie przewidziane są cztery sesje: aspekty molekularne, aspekty ogólnomedyczne, przypadki kliniczne oraz sesja plakatowa.

choroba nowotworowa u nastolatków

Wyzwania nastolatków i młodych dorosłych w chorobie nowotworowej

19.04.2024

W obliczu diagnozy nowotworowej, życie pacjenta i jego rodziny zmienia się nieodwracalnie. Kiedy chodzi o nastolatków i młodych dorosłych, wyzwania te przybierają szczególną formę. Diagnoza nowotworowa może wywrzeć znaczący wpływ na ich życie, zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Nieoczekiwanie muszą mierzyć się z wyzwaniami, na które zupełnie nie byli przygotowani.

badanie obrazowe mózgu

Polskie odkrycia ważne dla rozwoju terapii glejaka

16.04.2024

Odkrycia polskich naukowców mogą się przyczynić do opracowania nowych metod leczenia glejaka wielopostaciowego - poinformował Uniwersytet Warszawski. Glejak wielopostaciowy (GBM) ze względu na wysoki stopień złośliwości oraz złe rokowania pozostaje jednym z największych wyzwań medycznych w dziedzinie onkologii.

badania kliniczne

Badania kliniczne są często jedyną szansą na dostęp do innowacyjnego leczenia

13.04.2024

Choć badania kliniczne w obiegowej opinii często określane są mianem eksperymentów medycznych, to w rzeczywistości nierzadko ratują życie ludziom poważnie chorym. Możliwość udziału w badaniu klinicznym bardzo często dla wielu pacjentów jest jedyną możliwością otrzymania innowacyjnej terapii, w szczególności dotyczy to takich grup jak onkologia czy hematologia.

Badanie krwi

Krajowa Sieć Hematologiczna pomoże skuteczniej leczyć chorych na nowotwory krwi

10.04.2024

Wprowadzenie Krajowej Sieci Hematologicznej jest szansą na poprawienie jakości leczenia pacjentów z nowotworami układu krwiotwórczego i chłonnego - ocenia krajowa konsultant ds. hematologii prof. Ewa Lech-Marańda.

Żywienie w chorobie

Prawo do dobrego odżywiania jednym z przesłań Światowego Dnia Zdrowia

08.04.2024

Ważnym aspektem upowszechniania dostępu do żywności medycznej jest zwiększanie wiedzy na temat samego niedożywienia, którego ryzyko występuje u 33 mln pacjentów w Europie. U niektórych konieczne jest wdrożenie specjalistycznego żywienia dojelitowego. Badania pokazują, że problemy z odżywieniem dotyczą 64% chorych onkologicznie.

Wojskowy Instytut Medyczny

W Wojskowym Instytucie Medycznym otwarto nowoczesne Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Prostaty

05.04.2024

W Wojskowym Instytucie Medycznym - Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie otwarto Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Prostaty - poinformował 3 kwietnia dyrektor placówki, gen. prof. Grzegorz Gielerak. To pierwsze tego typu miejsce w Polsce, w którym realizowany będzie program skoordynowanej opieki nad pacjentem z rakiem stercza.

Jelito grube – ilustracja poglądowa

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

02.04.2024

Mutacje genetyczne ma każdy z nas, ale posiadanie ich nie oznacza, że zachorujemy na nowotwór. Czy mamy wpływ na ryzyko zachorowania na raka? Dlaczego tak ważna jest profilaktyka? Kto jest w grupie ryzyka zachorowania na nowotwór jelita grubego?

Klinika Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka

Innowacje w chirurgicznym leczeniu nowotworów kości u dzieci

29.03.2024

Nowoczesne metody chirurgiczne odgrywają kluczową rolę w leczeniu nowotworów u dzieci, umożliwiając bardziej precyzyjne usunięcie guzów, minimalizując przy tym uszkodzenie zdrowych tkanek i poprawiając funkcjonalność oraz jakość życia małych pacjentów. Postęp w tej dziedzinie przyczynił się do znaczącego rozwoju strategii terapeutycznych.

medycyna nazwisk

Medycyna nazwisk

27.03.2024

W medycynie wiele objawów, chorób, sposobów leczenia i wiele innych nosi nazwę od nazwisk lekarzy, którzy opisali jako pierwsi to zagadnienie. Poniżej opisujemy niektóre z nich, w tym szczególnie te związane z zagadnieniami diagnostyki i leczenia nowotworów, ale także związane z zagadnieniami powiązanymi.

wsparcie – ilustracja poglądowa

Jak wspierać w chorobie? Nie tylko zaspokajanie podstawowych potrzeb

25.03.2024

Nowa rzeczywistość związana z chorobą najbliższej nam osoby to czas, który jest bardzo wymagający – nie tylko dla samego chorego, ale także i jego opiekuna. – Pamiętajmy, że opiekunom jest równie ciężko, co chorym. Nowe wyzwania, problemy, rytm dnia – to elementy, z którymi większość z nas jak dotąd się nie spotkała.

Ogólnopolska Federacja Onkologiczna - baner

Ogólnopolska Federacja Onkologiczna przedstawia propozycję wdrożenia koordynowanej opieki onkologicznej

22.02.2024

Wdrożenie sprawdzonych rozwiązań służących jakości i koordynacji opieki nad pacjentem to postulat Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej. Podczas spotkania prasowego przedstawicielki organizacji społecznych zaprezentowały propozycje działań, która zostanie skierowana do Rady Ministrów.

Kobieta – ilustracja poglądowa

Jest nadzieja na skuteczniejsze leczenie raka szyjki macicy

20.03.2024

Po latach badań, które nie przynosiły istotnego postępu dla leczenia raka szyjki macicy, w końcu pokazały się nowe możliwości: pojawił się lek, który istotnie poprawia wyniki leczenia i znacznie wydłuża czas życia, opracowano także nowe, skuteczniejsze schematy leczenia. Biorąc pod uwagę, że Polska jest krajem o jednym z najwyższych w Europie wskaźników zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy, to fantastyczne wiadomości.

nowoczesny system robotyczny w Białostockim Centrum Onkologii

System robotyczny w Białostockim Centrum Onkologii

18.02.2024

W celu poprawy jakości leczenia Białostockie Centrum Onkologii zakupiło nowoczesny system robotyczny. Ten innowacyjny sprzęt umożliwia precyzyjne operacje chirurgiczne, szczególnie w przypadku nowotworów układu moczowo-płciowego oraz układu pokarmowego, dominujących w zachorowaniach mieszkańców województwa podlaskiego.

Logo Wydawnictwa Lekarskiego PZWL

Udostępniamy pełny rozdział „Chirurgiczne leczenie pierwotnych i wtórnych nowotworów otrzewnej” z podręcznika „Chirurgia” pod redakcją T.Banasiewicza i G.Wallnera

14.03.2024

Dzisiaj udostępniamy rozdział „Chirurgiczne leczenie pierwotnych i wtórnych nowotworów otrzewnej” z podręcznika „Chirurgia” tom 3. pod redakcją T.Banasiewicza i G.Wallnera. W serwisie Onkonet.pl będziemy systematycznie zamieszczać informacje o nowych i ciekawych pozycjach z oferty PZWL.

Kobiety – ilustracja poglądowa

Nowotwory kobiece nie stanowią wyroku. Metody ich leczenia są coraz lepsze

12.03.2024

Eksperci podkreślają, że ostatnie lata przyniosły znaczący postęp w medycynie, umożliwiając skuteczne leczenie nowotworów kobiecych. Dziś w dużej mierze opiera się ono na nowoczesnych metodach: chirurgii robotycznej, terapiach biologicznych, immunoterapii czy leczeniu celowanym.

Rak trzustki - ilustracja poglądowa

Odkrycie potencjalnego leku na raka trzustki to jeszcze nie rewolucja

09.03.2024

Na łamach „Nature Chemical Biology” pojawiła się publikacja informująca o odkryciu cząsteczki, która modyfikuje powodującą agresywnego raka trzustki mutację K-Ras G12D. Niektórzy eksperci ogłosili, że może być to przełom w leczeniu pacjentów z tą prawie zawsze prowadzącą do śmierci chorobą.

prostata – ilustracja poglądowa

Personalizacja terapii w raku prostaty jest pożądana i możliwa

06.03.2024

Wiek pacjenta? Dziś liczy się przede wszystkim stan kliniczny chorego. Wytyczne, zalecenia? Tak, ale każdorazowo dostosowane do indywidualnego profilu klinicznego pacjenta. Schemat wynikający z programu lekowego? Stosowany zgodnie z intencją, ale i oceną lekarza.

Dr inż. Maciej Serda z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pracujne nad nanoterapeutykami fullerenowymi do leczenia i diagnozowania nowotworów trzustki

Fullereny w walce z nowotworami trzustki

04.03.2024

Dr inż. Maciej Serda z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki pracujne nad nanoterapeutykami fullerenowymi do leczenia i diagnozowania nowotworów trzustki.

Koalicja Diagnostyczno-Kliniczna (KDK) na rzecz diagnostyki i optymalizacji leczenia nowotworów kobiecych

Powstała koalicja na rzecz diagnostyki i optymalizacji leczenia nowotworów kobiecych

01.03.2024

Ostatnie dwie dekady to czas rewolucji w diagnostyce oraz leczeniu raka. Obecnie warunkiem zaplanowania leczenia onkologicznego jest odpowiednia diagnostyka patomorfologiczna i molekularna. W celu wypracowania standardów postępowania z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej powołana została Koalicja Diagnostyczno-Kliniczna na rzecz diagnostyki i optymalizacji leczenia nowotworów kobiecych.

Obraz z cytologii na podłożu płynnym (Liquid Based Cytology)

Cytologia LBC to większa wiarygodność badania, skuteczniejsza profilaktyka i leczenie

27.02.2024

Cytologia na podłożu płynnym (Liquid Based Cytology, LBC) pozwala na uzyskanie lepszej jakości próbek a także większej czułości i swoistości metody, co przekłada się na bardziej wiarygodne wyniki badania i możliwość wczesnego wykrycia zmian nowotworowych.

Logo Wydawnictwa Lekarskiego PZWL

Udostępniamy możliwość zapoznania się z publikacjami Wydawnictwa Lekarskiego PZWL

24.02.2024

Będziemy prezentować Państwu wybrane rozdziały z publikacji medycznych Wydawnictwa PZWL, co powinno ułatwić zapoznanie się publikacjami, które w pełnym wymiarze są dostępne w internetowej Księgarni medycznej PZWL. W serwisie Onkonet.pl będziemy systematycznie zamieszczać informacje o nowych i ciekawych pozycjach z oferty PZWL.

Urządzenie inPROBE do diagnostyki onkologicznej biomarkera HER2

Diagnostyka raka piersi - pozytywne wyniki badania klinicznego mikrosondy inPROBE

21.02.2024

SDS Optic S.A. poinformowała o pozytywnych wynikach części pierwszej otwartego, wieloośrodkowego, jednoramiennego badania klinicznego dotyczącego skuteczności mikrosondy inPROBE w ocenie ekspresji receptora HER2 w populacji kobiet z wysokim ryzykiem raka piersi oraz bezpieczeństwa użycia.

aktywność fizyczna

NFZ: nawet 90 proc. nowotworów zależy od czynników, na które mamy wpływ

19.02.2024

Nawet 90 proc. nowotworów zależy wyłącznie od czynników, na które mamy wpływ. Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że gdyby Europejczycy przestrzegali 12 zaleceń Europejskiego kodeksu walki z rakiem, mogliby uniknąć nawet 50 proc. wszystkich zgonów nowotworowych w Europie.

kobiety

Prawie połowa kobiet z diagnozą raka szyjki macicy umiera. Zmiany w badaniach przesiewowych mogły by pomóc

16.02.2024

Mniej więcej połowa kobiet chorujących na raka szyjki macicy umiera z jego powodu. Często przyczyną jest wykrycie nowotworu na zbyt późnym etapie rozwoju. Standardowe badanie przesiewowe, czyli cytologia, pozwala wykryć stany przednowotworowe, które da się wyleczyć, ale wciąż zgłasza się na nią zbyt mało kobiet.

badanie obrazowe mózgu

Kolejny krok w stronę zrozumienia złożoności glejaków u dzieci

14.02.2024

Rozlane glejaki śródmózgowia są szczególnie skomplikowanym rodzajem dziecięcego nowotworu mózgu. Badania Polaków w międzynarodowym zespole rzucają nowe światło na potencjale ścieżki terapeutyczne dla przeciwdziałania charakterystycznej dla tego nowotworu mutacji.

medycyna nuklearna - Polskie Towarzystwo Onkologiczne

Medycyna nuklearna to nowe możliwości diagnostyki i leczenia ale wskazania refundacyjne sprzed 10 lat wymagają aktualizacji

12.02.2024

Medycyna nuklearna to nie tylko diagnostyka, ale też terapia. Kluczowe zalety terapii izotopowej, to fakt, że jest ona leczeniem spersonalizowanym, działa w miejscu, gdzie nowotwór jest aktywny. Musimy zrobić wszystko, aby możliwości medycyny nuklearnej w zakresie diagnostyki i terapii były dostępne w Polsce.

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii

W Dolnośląskim Centrum Onkologii uruchomiono poradnię prehabilitacyjną przygotowującą chorych do leczenia onkologicznego

08.02.2024

Zadaniem specjalistów poradni będzie odpowiednie przygotowanie pacjenta do leczenia onkologicznego, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia komplikacji w trakcie leczenia, skrócić czas hospitalizacji, a co za tym idzie, przyspieszyć proces powrotu do zdrowia.

dyskusja w ramach projektu „Onkologia jest kobietą”

Nowotwór piersi czy jajnika to coraz częściej choroba przewlekła

06.02.2024

Nowotwory kobiece, na przykład rak piersi, to coraz częściej schorzenia przewlekłe podobnie jak nadciśnienie czy cukrzyca. Długotrwałe leczenie i potrzeba zapewnienia pacjentkom dobrej jakości życia rodzi wiele wyzwań – wynika z dyskusji, która odbyła się w ramach projektu „Onkologia jest kobietą”.

prof. Tomasz Drewa, kierownik Katedry Urologii i Andrologii Szpitala Klinicznego nr 1 w Bydgoszczy, należącego do Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego

W raku prostaty potrzeba większej dostępności profilaktyki, diagnostyki i terapii

03.02.2024

Oceniając stan opieki w raku prostaty w Polsce w styczniu 2024 roku należy przyznać, że w ostatnich miesiącach i latach w tej dziedzinie medycyny zdarzyło się wiele dobrego. Skriningowy program pilotażowy, refundacja nowych procedur i terapii to bez wątpienia ważne kroki milowe na drodze do udoskonalenia opieki nad pacjentami z najczęściej występującym wśród mężczyzn nowotworem.

Wirus HPV

Bezpłatne szczepienia dla nastolatków przeciw HPV także w 2024 roku. Jak na razie niewielu rodziców się na nie decyduje

31.01.2024

W ciągu pół roku funkcjonowania programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV udało się wyszczepić zaledwie 16 proc. docelowej grupy 12- i 13-latków. Po roku ten odsetek wzrośnie prawdopodobnie do 30–40 procent. To jednak wciąż za mało. Dlatego potrzebna jest szersza edukacja skierowana zarówno do rodziców nastolatków, jak i personelu medycznego.

dziecko – ilustracja poglądowa

Postępy w onkologii. Coraz mniej dzieci i młodzieży umiera z powodu nowotworów

29.01.2024

W Polsce u dzieci rozpoznaje się około 1100 – 1200 nowych zachorowań na nowotwory złośliwe rocznie. Obecnie leczenie coraz częściej kończy się sukcesem i wyleczeniem, tak jest w około 70-80 procentach przypadków. Rokowanie u dzieci z chorobą nowotworową jest zdecydowanie lepsze w porównaniu z chorymi w wieku dorosłym.

Smog

Życie w smogu powoduje w późniejszym wieku nowotwory

25.01.2024

Smog jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci. Z jego powodu mają one nawracające infekcje, astmę oskrzelową czy alergiczny nieżyt nosa. W późniejszym wieku mogą zachorować na choroby nowotworowe, takie jak rak płuc, pęcherza moczowego czy rak gruczołu sutkowego.

przełomowa operacja w leczeniu pacjentów z nowotworami jamy ustnej i twarzy w UCK

Dwa przełomowe zabiegi w leczeniu pacjentów z nowotworami jamy ustnej i twarzy w UCK

22.01.2024

Specjaliści z Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego wykonali pierwsze w historii szpitala zabiegi rekonstrukcji żuchwy z użyciem wolnych płatów strzałkowych z wyspami skórnymi (ang. FFF – fibula free flap). To otwarcie zupełnie nowego rozdziału w historii jednostki.

Debata ekspertów podczas konferencji „Wyzwania na rok 2024” zorganizowanej przez Puls Medycyny

Quo vadis, polska onkologio?

20.01.2024

Prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej uważa, że priorytetem powinna stać się zmiana systemowa polskiej onkologii. - Trzeba wprowadzić system kompleksowego postępowania diagnostyczno-terapeutycznego z pomiarem jakości. Bolączką polskiej onkologii jest bowiem ryczałtowy system rozliczeń.

pomoc w chorobie – ilustracja poglądowa

Choroba onkologiczna. Z jakiej pomocy socjalnej można skorzystać?

18.01.2024

Choroba onkologiczna często może spowodować ograniczoną w czasie niepełnosprawność. Warto postarać się wtedy o orzeczenie o niepełnosprawności – jest ono przepustką do różnych ulg i form pomocy w trakcie choroby i rekonwalescencji. O aspekcie pomocy socjalnej w czasie choroby nowotworowej opowiada pracownik socjalny z Poradni Psychoonkologii Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

Robot chirurgiczny da Vinci

Robot da Vinci asystuje urologom w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

15.01.2024

Ponad 50 operacji usunięcia gruczołu krokowego z wykorzystaniem robota da Vinci wykonali już urolodzy w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. W ŚCO pacjenci po radykalnej prostatektomii objęci są również specjalistyczną rehabilitacją urologiczną, pozwalającą na szybsze odzyskanie sprawności seksualnej oraz funkcji trzymania moczu. Tak kompleksowa opieka jest unikalnym rozwiązaniem w skali kraju.

Akcelerator liniowy ZAP-X do radiochirurgii mózgu, głowy i szyi

Nowoczesny system do radiochirurgii mózgu, głowy i szyi w Szpitalu Kopernika w Gdańsku

12.01.2024

W Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku odbyło się otwarcie inwestycji wraz z konferencją prasową poświęconą zakupowi systemu ZAP-X do radiochirurgii mózgu, głowy i szyi. Koszt zakupu takiego systemu to prawie 24 mln zł. Akcelerator liniowy ZAP-X to najnowocześniejsze na świecie urządzenie stosowane do radiochirurgii ww. obszarów.

Fake news – ilustracja poglądowa

Medyczne fake newsy rozprzestrzeniają się jak choroby zakaźne: szybko i łatwo

10.01.2024

Medyczne fake newsy są ogromnym problemem. One mogą prowadzić do ludzkich dramatów, czasem nawet do śmierci, ponieważ wpływają na nasze złe wybory zdrowotne. Fake newsy są tworzone głównie przez denialistów, którzy odrzucają prawdziwą wiedzę – mówi konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego.

Kobieta w pracy – ilustracja poglądowa

Jak rak piersi wpływa na aktywność zawodową kobiet?

08.01.2024

Dla kobiet diagnoza raka piersi jest momentem zwrotnym, wpływającym na zdrowie i życie zawodowe. Chociaż 44% kobiet decyduje się utrzymać aktywność zawodową w trakcie leczenia, to ich główne motywacje są różne: 28% z tej grupy chce funkcjonować tak, jak przed chorobą, a 20% kieruje się aspektami finansowymi.

Inicjatywa „Różowy Patrol” fundacji OnkoCafe-Razem Lepiej

Kobiety kontra rak piersi. „Różowy Patrol” z 10 nowymi Klubami

05.01.2024

Inicjatywa „Różowego Patrolu” stawia sobie za cel zwiększenie świadomości na temat profilaktyki raka piersi, wspiera kobiety na terenie całej Polski, kładąc szczególny nacisk na obszary, gdzie zapotrzebowanie na działania profilaktyczne jest największe. Dzięki edukacji i szkoleniom coraz więcej Polek ma szansę na wczesne wykrycie nowotworów piersi.

Ilustracja do kampanii „Uwaga na drogi żółciowe”

Uwaga na drogi żółciowe!

03.01.2024

Rak dróg żółciowych, to stosunkowo rzadki nowotwór diagnozowany co roku u około 1700 Polaków. Przez niespecyficzne objawy niejednokrotnie wykrywany jest już w zaawansowanym stadium. Jak wygląda ścieżka diagnostyczno-terapeutyczna w przypadku tego nowotworu? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Życzenia Noworoczne

Szczęśliwego Nowego Roku

01.01.2024

Szanowni Państwo, z okazji Nowego Roku 2024, zespół redakcyjny serwisu onkologicznego Onkonet.pl życzy Wam wszelkiej pomyślności, spokoju ducha, szczęścia i radości, a przede wszystkim dużo zdrowia dla Was i Waszych bliskich.

konferencja dotycząca budowy nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu

We Wrocławiu trwają intensywne prace nad budową nowego szpitala onkologicznego

29.12.2023

We Wrocławiu trwają intensywne prace nad budową Nowego Szpitala Onkologicznego. Realizacja planu przebiega w tempie szybszym niż zaplanowano! Nowy szpital, będący największym przedsięwzięciem w historii dolnośląskiego systemu zdrowia, zapewni mieszkańcom regionu najwyższy poziom leczenia onkologicznego.

konferencja „Podsumowanie roku 2023” zorganizowana przez Puls Medycyny

Rok 2023 w polskiej onkologii

27.12.2023

Największe problemy i wyzwania polskiego szpitalnictwa w 2023 r., w tym między innymi - rok 2023 w onkologii, problematyka szczepień przeciw HPV, diagnostyka genetyczna oraz nowoczesne terapie genowe były tematami konferencji „Podsumowanie roku 2023” zorganizowanej przez Puls Medycyny.

prostata – ilustracja poglądowa

Rak prostaty: Jak leczyć skuteczniej

21.12.2023

W Polsce każdego roku notuje się 20 tys. nowych przypadków raka prostaty. To obecnie najczęstszy nowotwór męski, który jest i pozostanie poważnym wyzwaniem zdrowia publicznego. Choć leczony coraz skuteczniej, stawia przed systemem opieki zdrowotnej wyzwania związane z efektywnością terapii i opieki nad pacjentami.

Pierwszy w Polsce zabieg biopsji guza mózgu z użyciem mikroskopu konfokalnego w szpitalu MSWiA

Pierwszy w Polsce zabieg biopsji guza mózgu z użyciem mikroskopu konfokalnego

19.12.2023

W Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA w Warszawie został przeprowadzony pierwszy w Polsce zabieg biopsji guza mózgu z użyciem mikroskopu konfokalnego, który pozwala na ocenę komórek nowotworowych w ciele pacjenta.

rak żołądka – ilustracja poglądowa

Leczenie skojarzone zmienia rokowania pacjentów z nowotworami górnego odcinka układu pokarmowego

15.12.2023

Nowotwory górnego odcinka układu pokarmowego stanowią nadal duże wyzwanie zarówno w profilaktyce, diagnostyce, jak i leczeniu. Co roku odnotowuje się około 10 tysięcy zachorowań łącznie na raka żołądka, wątroby i trzustki. Objawy tych nowotworów są często niespecyficzne lub skąpe.

rak płuca – ilustracja poglądowa

Przełom w leczeniu raka płuca - innowacyjna diagnostyka i leczenie skojarzone

13.12.2023

O przełomach, które zmieniają rokowania pacjentów, organizacji leczenia i rekomendowanych zmianach w opiece mówili eksperci Polskiej Grupy Raka Płuca, podczas konferencji „Przełom w leczeniu raka płuca – jak go dobrze wykorzystać?”

XV Konferencja „Chirurgia 2024 – Co Nowego?”

XV Konferencja „Chirurgia 2024 – Co Nowego?”

01.12.2023

Serdecznie zapraszamy na XV konferencję „Chirurgia 2024 – Co Nowego?”. Zaproszeni specjaliści podzielą się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi naukowych osiągnięć, które miały miejsce w minionym roku m.in.: w chirurgii żołądka, jelita grubego, trzustki, wątroby, chirurgii endokrynologicznej oraz chirurgii przepuklin.

konferencja prasowa dotycząca uruchomienia przez Wrocławskie Centrum Onkologii innowacyjnego programu skriningowego raka prostaty

Wrocławskie Centrum Onkologii opracuje innowacyjny program skriningowy raka prostaty

29.11.2023

Rak gruczołu krokowego staje się coraz poważniejszym problemem zdrowotnym w Polsce i Europie. Brak odpowiednich środków w polskim systemie opieki zdrowotnej może jeszcze pogorszyć sytuację chorych. W odpowiedzi na tę potrzebę, Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu postanowiło stać się liderem w walce z rakiem prostaty.

Projekt MDB - ogólnodostępna cyfrowa baza unikatowych danych medycznych dotyczących histopatologii

W Łodzi powstał bank danych z milionem próbek dla diagnostyki onkologicznej

27.11.2023

W ramach projektu „MDB - Medical Data Bank” realizowanego przez Politechnikę Łódzką we współpracy z Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki powstała ogólnodostępna cyfrowa baza unikatowych danych medycznych dotyczących histopatologii. System ma pomóc w rozwoju diagnostyki onkologicznej.

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach

Radioterapia przedmiotem unikalnego projektu badawczego Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach

23.11.2023

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach zdobył drugie miejsce w konkursie Agencji Badań Medycznych za projekt naukowy dotyczący radioterapii paliatywnej. Na jego realizację gliwicki ośrodek otrzyma dofinansowanie w wysokości 25,9 mln zł. Po podpisaniu umowy z ABM rozpocznie się rekrutacja 60 chorych na pięć typów nowotworów.

rak płuca – ilustracja poglądowa

Przegrywamy walkę z tytoniem, sprzedaż papierosów wzrosła aż o 20 procent

20.11.2023

Przez kilka dekad Polska była przykładem skutecznie i konsekwentnie prowadzonej walki z paleniem papierosów i tytoniowym nałogiem: w kraju — który jeszcze w latach 80. był w światowej czołówce pod względem odsetka nałogowych palaczy, udało się zredukować liczbę osób palących o ponad połowę. Jednak od kilku lat notowany jest gwałtowny wzrost konsumpcji papierosów w Polsce.

Główne wyzwania i problemy w leczeniu raka gruczołu krokowego - konferencja

Główne wyzwania i problemy w leczeniu raka gruczołu krokowego

16.11.2023

Listopad jest miesiącem świadomości męskich nowotworów. Z tej okazji redakcja „Pulsu Medycyny” zorganizowała debatę pt. „Rak prostaty - wyzwania diagnostyczne i terapeutyczne” w trakcie której eksperci odpowiedzieli na szereg istotnych pytań.

badania genetyczne w onkologii – ilustracja poglądowa

Badania genetyczne pozwalają ocenić indywidualne ryzyko zachorowania na nowotwory

14.11.2023

Badania genetyczne pozwalają ocenić indywidualne ryzyko zachorowania na nowotwory, wdrożyć odpowiednią profilaktykę, a jeśli to potrzebne wskazać celowane leczenie – stwierdza prof. Krystian Jażdżewski, lekarz chorób wewnętrznych, onkogenetyk i endokrynolog.

Leczenie nowotworów dziecięcych

Instytut Matki i Dziecka prowadzi przełomowe badanie kliniczne nad nowoczesną metodą leczenia mięsaka Ewinga

09.11.2023

Klinika Onkologii IMiD rozpoczęła projekt BUTTERFLY – niekomercyjne badanie kliniczne oceniające skuteczność zastosowania naksytamabu. To nowoczesna metoda terapii mięsaka Ewinga. Celem badania jest poprawa diagnostyki oraz leczenia dzieci chorych na oporną i nawrotową postać tego nowotworu.

logo programu „Szpital bez bólu”

Centrum Onkologii w Bydgoszczy otrzymało certyfikat „Szpital bez bólu”

06.11.2023

Polskie Towarzystwo Badania Bólu przyznało Centrum Onkologii w Bydgoszczy certyfikat „Szpital bez bólu”. Jest on potwierdzeniem wprowadzenia najwyższych standardów uśmierzania bólu pooperacyjnego w oddziałach zabiegowych.

prof. dr hab. n. med. Wojciech Jurczak podczas konferencji ILCM w Krakowie

Prof. Jurczak: Celowana chemioterapia to krakowski baranek podany smokowi

04.11.2023

Nowoczesne możliwości leczenia zmieniają obraz wielu chorób. Dotyczy to m.in. schorzeń onkologicznych czy hematoonkologicznych. Przykład stanowi chłoniak rozlany z dużych komórek B. O potrzebie upowszechnienia nowego standardu leczenia chłoniaka DLBCL mówił prof. Wojciech Jurczak podczas konferencji ILCM w Krakowie.

badanie obrazowe mózgu

Nowa bardziej skuteczna metoda leczenia glejaków opracowana przez polskich specjalistów

02.11.2023

Specjaliści z Bydgoszczy opracowali nową metodę bardziej precyzyjnego diagnozowania glejaka, pozwalającą skuteczniej operować ten wyjątkowo groźny nowotwór mózgu. Nowa metoda polega na wykorzystaniu zmodyfikowanego obrazowania pozytonowej tomografii komputerowej.

Helicobacter pylori – ilustracja poglądowa

Główną przyczyną raka żołądka jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori

30.10.2023

Zakażenie bakterią Helicobacter pylori jest główną przyczyną raka żołądka. Aby uchronić się przed tym groźnym nowotworem, konieczna jest odpowiednia antybiotykoterapia – mówili specjaliści podczas konferencji prasowej w Warszawie.

logo Świętokrzyskiego Centrum Onkologii

Uruchomiono Centrum Badań Klinicznych w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

28.10.2023

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach uruchomiono Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Utworzenie i dalszy rozwój Onkologicznego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych ma służyć zwiększeniu liczby prowadzonych badań klinicznych oraz poprawie dostępności innowacyjnych terapii dla pacjentów onkologicznych.

Chemioterapia w nowotworach dziecięcych

Chemioterapia w nowotworach dziecięcych. Co warto wiedzieć?

25.10.2023

Nowotwory dziecięce wymagają kompleksowego leczenia. Rodzaj terapii jest dostosowywany indywidualnie do każdego pacjenta i zależny przede wszystkim od rodzaju nowotworu. Najczęściej stosowaną metodą leczenia nowotworów dziecięcych jest właśnie chemioterapia.

baner debaty eksperckiej „Wyzwania w diagnostyce i leczeniu raka jelita grubego”

Wyzwania w diagnostyce i leczeniu raka jelita grubego - debata ekspercka

23.10.2023

Polskie Towarzystwo Onkologiczne zaprasza na kolejną debatę z cyklu „Onkologia – Wspólna Sprawa” poświęconą aktualnej sytuacji w zakresie diagnostyki i opieki nad chorymi na raka jelita grubego, wyzwaniom w jej usprawnieniu oraz rekomendacjom rozwiązań.

Ponad 200 mln dofinansowania dla dolnośląskiej onkologii na rozwój diagnostyki molekularnej i chirurgii robotowej

Ponad 200 mln dofinansowania dla dolnośląskiej onkologii na rozwój diagnostyki molekularnej i chirurgii robotowej

20.10.2023

Budowa nowego laboratorium diagnostycznego to kluczowy element projektu, który umożliwi rozwinięcie zaawansowanej diagnostyki genetycznej i molekularnej oraz optymalizację procesów badawczych. Laboratorium zapewni zwiększenie dostępności do spersonalizowanego leczenia pacjentów w regionie.

Dr Kajangi Gnanachandran z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie przygotowuje mikroskop AFM do badań

Międzynarodowe badania z udziałem polskich naukowców nad nowatorską metodą wczesnego wykrywania raka

18.10.2023

Zmiany właściwości mechanicznych komórek należą do najwcześniejszych objawów formującego się nowotworu. Jedną z poważniejszych przeszkód na drodze do wykorzystania zmian mechanicznych w diagnozowaniu raka był do tej pory brak ustandaryzowanej procedury pomiarowej, gwarantującej powtarzalność i wiarygodność wyników.

Logo Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Prawie 100 mln zł na budowę Śląskiego Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Zabrzu

13.10.2023

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o przekazaniu blisko 100 mln zł na budowę Śląskiego Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Zabrzu. Celem inwestycji jest powstanie unikalnego centrum klinicznego dedykowanego małym pacjentom onkologicznym i hematologicznym z województwa śląskiego oraz województw ościennych.

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach

NIO w Gliwicach dołączył do elitarnego grona ośrodków leczących rzadkie nowotwory trzustki metodą małoinwazyjną

11.10.2023

Cztery pierwsze zabiegi termoablacji guzów neuroendokrynnych trzustki za pomocą prądu o częstotliwości fal radiowych (RFA) wykonano w Pracowni Endoskopowej Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.

Pozytonowy tomograf emisyjny PET/CT w Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej NU – MED w Zamościu

PET dostępny w Zamościu!

09.10.2023

W Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej NU – MED w Zamościu badanie PET/CT dostępne jest w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia już od ponad roku. To ważna informacja dla pacjentów onkologicznych z województw: lubelskiego, podkarpackiego, a nawet mazowieckiego.

informacja z  badania społecznego przeprowadzonego na zlecenie stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny

W leczeniu raka piersi dla pacjentek kluczowe są dostęp do wiedzy i możliwość wyboru terapii

06.10.2023

Aż 90% kobiet po terapii raka piersi twierdzi, że świadomość i wiedza dotyczące procesu diagnozy i leczenia mają wpływ na poprawę jakości życia w trakcie choroby. Dla 82% pacjentek ważna jest także możliwość udziału w podejmowaniu decyzji i wyboru ścieżki leczenia. Czego jeszcze dowiadujemy się z badania?

logo Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki

W Centrum Zdrowia Matki Polki wykonano mastektomię nowatorską techniką laparoskopową

04.10.2023

Chirurdzy z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi - jako pierwsi w Polsce - wykonali operację profilaktycznej mastektomii z wykorzystaniem techniki laparoskopowej. „Mam nadzieję, że zmieni ona nasze spojrzenie na rekonstrukcję piersi” - podkreślił prof. Piotr Pluta.

nowoczesny akcelerator do radioterapii w NU_MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Katowice

Projekt „Radioterapia Leczy Raka”

02.10.2023

Celem projektu Radioterapia Leczy Raka, jest przybliżenie pacjentom oraz ich bliskim możliwości jakie daje ta nowoczesna, bezpieczna i skuteczna metoda leczenia raka. Projekt realizowany jest pod patronatem Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej oraz Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

baner V Konferencji „Postępy w chirurgii onkologicznej”

V Konferencja „Postępy w chirurgii onkologicznej”

29.09.2023

W imieniu organizatorów zapraszamy Państwa na V Konferencję Postępy w chirurgii onkologicznej. W tym roku wykładowcy konferencji podejmą próbę odpowiedzi na pytanie „Czy pierwsze ćwierćwiecze XXI wieku przyniosło przełom w leczeniu (chirurgii) nowotworów?”

Tarczyca – ilustracja poglądowa

Raka tarczycy leczymy w Polsce supernowocześnie

27.09.2023

Raka tarczycy leczymy w Polsce supernowocześnie. Problemem jest głównie skierowanie pacjenta na właściwą ścieżkę leczenia i niewystarczająca znajomość zasad diagnostyki tarczycy wśród lekarzy – ocenili eksperci. Spotkanie „Wyzwania w diagnostyce i leczeniu raka tarczycy 2023”, zorganizowało Polskie Towarzystwo Onkologiczne.

Zespół specjalistów z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyróżniony nagrodą IASLC

Specjaliści z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wśród najlepszych na świecie

25.09.2023

Wielodyscyplinarny zespół lekarzy, pielęgniarek i koordynatorów Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, szpitala klinicznego GUMed otrzymał nagrodę dla najlepszego zespołu zajmującego się diagnostyką i leczeniem raka płuca w Europie.

rak piersi profilaktyka – ilustracja poglądowa

Będą zmiany we wczesnym wykrywaniu raka piersi?

22.09.2023

Program przesiewowej mammografii powinien być zmieniony - uważają eksperci Rady Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Ich zdaniem należy zmodyfikować zarówno górną, jak i dolną granicę wieku grupy docelowej kobiet. Rada proponuje inne jeszcze zmiany.

Immunoterapia – ilustracja poglądowa

Naukowcy z UJ opisali cząsteczkę z dużym potencjałem w zakresie immunoterapii nowotworów

19.09.2023

Zespół naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego opisał peptyd makrolityczny pAC65, który może otworzyć drogę do lepszej immunoterapii nowotworów. Cząsteczka działa podobnie, jak stosowane już przeciwciała, ale ma dodatkowe zalety.

Chłoniak skóry – ilustracja poglądowa

Nowotwór skóry to nie tylko czerniak, są też chłoniaki skóry

16.09.2023

Choć nowotwory skóry najczęściej utożsamiamy z czerniakiem i rakami, w rzeczywistości jest to spory zbiór chorób nowotworowych o różnym stopniu złośliwości. Skórę, największy narząd naszego ciała, mogą miedzy innymi atakować chłoniaki.

nowotwory ginekologiczne – ilustracja poglądowa

Polki częściej niż inne Europejki umierają na nowotwory ginekologiczne

13.09.2023

Tylko w 2023 roku ponad 73 tysięcy Polek dowie się, że ma raka, a około 15 procent diagnoz wskazywać będzie na nowotwory ginekologiczne. Żaden z nich, odpowiednio wcześnie wykryty i skutecznie leczony, nie musi oznaczać wyroku śmierci.

badania genetyczne w onkologii – ilustracja poglądowa

Badania genetyczne w onkologii: system wymaga naprawy

11.09.2023

Choć coraz więcej terapii warunkowanych jest wcześniejszą diagnostyką genetyczną - bezpłatną dla pacjenta. Kłopoty nie znikają. Z jednej strony w Polsce nie wykorzystuje się potencjału tej diagnostyki, z drugiej - w wielu miejscach kuleje jej jakość.

szczepienie – aplikacja szczepionki

Czy szczepienie zaszkodzi choremu na raka?

07.09.2023

U ciężko chorych onkologicznie choroby zakaźne mogą skomplikować ich sytuację zdrowotną lub wręcz uniemożliwić leczenie. Dlatego warto skorzystać z dodatkowych zabezpieczeń, jakie dają szczepionki. Diagnoza choroby onkologicznej nie wyklucza możliwości zaszczepienia się. Ba, często stanowi wręcz wskazanie do immunizacji.

krew przeznaczona do badania znajdująca się w próbówce

Morfologia może uratować życie; wrzesień Miesiącem Świadomości Nowotworów Krwi

04.09.2023

Liczba nowych skutecznych leków stosowanych w leczeniu nowotworów krwi jest tak duża, że trudno nadążyć z obejmowaniem ich refundacją. Jednak podstawowe znaczenie ma wczesna diagnostyka - mówili eksperci i przedstawiciele pacjentów na konferencji „Sprawdzam. Badam. Zacznij od krwi”.

dziecko – ilustracja poglądowa

Czy każda zmiana w kości to rak? Rozpoznawanie zmian nowotworowych u dzieci

01.09.2023

Nowotwory kości u dzieci należą do rzadkich chorób onkologicznych, które ze względu na swoje niespecyficzne objawy są trudne do zdiagnozowania. Ich wyleczalność szacuje się na ok. 65-75%, jednak ważne jest ich wczesne rozpoznanie. Jakie objawy powinny wzbudzać czujność opiekunów i lekarzy pierwszego kontaktu?

Tomograf PET w Radomskim Centrum Onkologii

Radomskie Centrum Onkologii jako pierwszy ośrodek w Polsce wykorzystuje sztuczną inteligencję w badaniach PET

30.08.2023

Sztuczna inteligencja coraz częściej staje się integralną częścią systemu ochrony zdrowia. Zespół Radomskiego Centrum Onkologii wykonuje badania Pozytonowej Tomografii Emisyjnej z wykorzystaniem SubtlePET - Algorytmów AI dla badań PET.

Rehabilitacja w Szpitalu im. Kopernika w Łodzi

Rehabilitacja onkologiczna dzieci i młodzieży – jakie sposoby sprawdzają się w pracy z małymi dziećmi, a jakie z nastolatkami?

28.08.2023

Jednym z kluczowych elementów wspomagających powrót do sprawności dziecka po leczeniu onkologicznym jest rehabilitacja. Aby jednak była efektywna, musi być dostosowana do wieku pacjenta, jego stanu zdrowia, poziomu rozwoju psychofizycznego oraz indywidualnych potrzeb.

zmiana na skórze – ilustracja poglądowa

Koniec wakacji to dobry moment, by sprawdzić zmiany na skórze pod kątem czerniaka

25.08.2023

Koniec wakacji to dobry czas, by sprawdzić swoje znamiona i przebarwienia na skórze pod kątem czerniaka. Czerniak należy do najbardziej złośliwych nowotworów, jednak wykryty we wczesnym stadium w większości jest możliwy do wyleczenia. Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie tego nowotworu.

opalanie się – ilustracja poglądowa

Chrońmy skórę i nie słuchajmy szkodliwych mitów na temat przyczyn nowotworów skóry

22.08.2023

Nie ma silniejszego czynnika rakotwórczego jak ekspozycja na słońce bez ochrony. Raki skóry i czerniaki to jedne z najstarszych nowotworów, opisywane od starożytności. Ich liczba zaczęła wzrastać wraz z modą na opalanie.

rak żołądka – ilustracja poglądowa

Młodzi wiekiem pacjenci zgłaszają się z zaawansowanym już rakiem żołądka

18.08.2023

U ludzi młodych i w średnim wieku coraz częściej wykrywane są nowotwory przewodu pokarmowego. Niepokojące jest, że młodzi wiekiem pacjenci zgłaszają się z zaawansowanym już rakiem żołądka - alarmuje dr Joanna Streb, konsultant wojewódzka w dziedzinie onkologii klinicznej.

Operacja z wykorzystaniem robota chirurgicznego Versius w szpitalu Salve Medica

Operacje przy użyciu robotów chirurgicznych dostępne dla coraz większej liczby pacjentów

16.08.2023

Od 1 sierpnia polscy pacjenci mają ułatwiony dostęp do zabiegów z wykorzystaniem systemów robotycznych – mogą na nie liczyć w obszarach takich jak leczenie raka endometrium (czyli raka trzonu macicy) i raka jelita grubego.

bliskość, rodzina – ilustracja poglądowa

Diagnoza „rak” dotyka również bliskich chorego

14.08.2023

Przez wiele lat badania nad stresem związanym z chorobą nowotworową koncentrowały się głównie na pacjentach, natomiast do rodziny nie przykładano zbyt dużej wagi. Tymczasem wielu badaczy ocenia, że obecność poważnej, przewlekłej choroby także u opiekunów chorych staje się źródłem cierpienia oraz ryzyka rozwoju depresji.

jelito grube – ilustracja poglądowa

Zapalenie wyrostka robaczkowego u dorosłych może mieć związek z rakiem jelita

12.08.2023

Naukowcy wyliczyli, że ryzyko zachorowania na raka jelita grubego u pacjentów powyżej 40 lat z ostrym zapaleniem wyrostka robaczkowego może być 10-krotnie większe niż ryzyko w populacji ogólnej. Dojrzały wiek i operacja wyrostka? Sprawdź potem u lekarza stan swojego jelita grubego.

rak płuca – ilustracja poglądowa

Są korzyści z rzucenia palenia nawet po postawieniu diagnozy rak płuca

10.08.2023

Czasami powtarzany jest szkodliwy mit, że w razie poważnej choroby zaprzestanie palenia nie jest dobrym pomysłem. Tymczasem są dowody naukowe, że jest wprost przeciwnie. Nawet w momencie diagnozy: „rak płuca” rozstanie się z tytoniem wyjdzie nam na dobre.

profilaktyka raka piersi – ilustracja poglądowa

Jak zwiększyć świadomość profilaktyki raka piersi wśród Polek?

07.08.2023

Prognozy wskazują na postępujący wzrost liczby przypadków raka piersi w kolejnych latach, a jedną z przyczyn tego problemu jest wciąż raczkująca świadomość profilaktyki, ale też ograniczony dostęp do bezpłatnych badań.

Terapie skojarzone i określone w czasie – ilustracja poglądowa

Terapie skojarzone i określone w czasie to przyszłość leczenia nowotworów

04.08.2023

Terapie skojarzone i określone w czasie są przyszłością leczenia nowotworów. Pierwsze zwiększają skuteczność leczenia, a drugie pozwalają chorym odpocząć od terapii, wrócić do pracy i normalnej aktywności – oceniają specjaliści w dziedzinie onkologii i hematoonkologii.

Pierwsza alotransplantacja komórek macierzystych szpiku od dawcy niespokrewnionego

Pierwsza alotransplantacja komórek macierzystych szpiku od dawcy niespokrewnionego

02.08.2023

21 lipca w Oddziale Hematologii i Transplantologii Szpitala Kopernika w Łodzi przeprowadzono pierwszą transplantację alogeniczną macierzystych komórek krwiotwórczych od dawcy niespokrewnionego. Przeszczep od zgodnego dawcy daje obecnie jedyną możliwość na całkowite wyleczenie z choroby.

badania genetyczne w onkologii – ilustracja poglądowa

Potencjał nowoczesnych terapii nie jest w pełni wykorzystywany

31.07.2023

Nakłady na diagnostykę genetyczną to zaledwie 0,5 proc. wydatków na leczenie nowotworów. Potencjał nowoczesnych terapii onkologicznych nie jest przez to w pełni wykorzystywany, a leczenie nie jest tak skuteczne, jak mogło by być.

Certyfikat ESGO dla Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w Białymstoku

Uniwersyteckie Centrum Onkologii w Białymstoku z europejskim certyfikatem w leczeniu raka trzonu macicy

26.07.2023

Uniwersyteckie Centrum Onkologii w Białymstoku otrzymało certyfikat Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO) potwierdzający wysoką jakość leczenia zaawansowanego raka trzonu macicy. To siódma placówka z takim certyfikatem w Europie.

prostata – ilustracja poglądowa

Nadal rośnie liczba przypadków raka prostaty w Polsce

24.07.2023

Spośród wszystkich chorób nowotworowych dotykających mężczyzn w Polsce, rak prostaty jest jedynym, który wyróżnia się znaczącą dynamiką wzrostu zachorowalności przy jednoczesnym wzroście śmiertelności. Jak wynika z raportu pt. „Wprost o prostacie” – rak prostaty to obecnie jedno z najpoważniejszych wyzwań w ochronie zdrowia w Polsce.

baner kampanii „Jedna opcja to za mało”

Jedna opcja to za mało, gdy w grę wchodzi życie!

22.07.2023

W przypadku leczenia raka piersi kluczowy jest odpowiedni dobór terapii. Niestety, jak wskazuje Onkofundacja Alivia, nie wszystkie pacjentki z rakiem piersi są informowane o wszystkich możliwych opcjach leczenia, nawet wtedy, gdy jest ono refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

dziecko – ilustracja poglądowa

Mięsaki u dzieci i młodzieży – podstępne nowotwory, długo nie dające objawów pozwalających na ich rozpoznanie

19.07.2023

Obecnie wyniki leczenia mięsaków rozpoznanych w początkowym stadium są bardzo dobre, jednak z uwagi na to, że przez długi czas nie dają żadnych objawów lub są one mylone z innymi chorobami, ich diagnoza często następuje zbyt późno.

jelito grube – ilustracja poglądowa

Przybywa zachorowań i zgonów z powodu nowotworów przewodu pokarmowego

17.07.2023

Nowotwory przewodu pokarmowego są zmorą onkologii. Zachorowalność z ich powodu stale się większa - w Polsce jak i na świecie. Częściej chorujemy na raka jelita grubego, ale wzrasta też liczba przypadków raka wątroby

nowoczesna aparatura do radioterapii w Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii

Skutki uboczne radioterapii można skutecznie łagodzić

14.07.2023

Około 90 procent chorych onkologicznie przejdzie napromienianie. W żadnym razie nie należy bać się radioterapii - ratuje życie, choć nie da się ukryć, że miewa skutki uboczne. Ale mogą być lżejsze, gdy pacjent wie, co go czeka i odpowiednio się przygotuje. Ważna jest też odpowiednia dieta!

akcelerator TrueBeam do radioterapii w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii

Nowy akcelerator TrueBeam do radioterapii w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii

12.07.2023

Najnowszej generacji akcelerator TrueBeam o wartości blisko 12,5 mln zł, służący do precyzyjnego napromieniania zmian nowotworowych, został zainstalowany w oddziale klinicznym radioterapii Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii.

rak płuca – ilustracja poglądowa

Dzięki diagnostyce molekularnej można pomóc coraz większej grupie chorych na raka płuca

10.07.2023

Dzięki diagnostyce molekularnej poznawane są coraz nowsze odmiany raka płuca i coraz skuteczniej można je leczyć, stosując immunoterapię i terapie celowane – ocenił dr hab. Adam Płużański z Centrum Onkologii w Warszawie.

jelito grube – ilustracja poglądowa

Obiecujące wyniki badań nad terapią dla chorych z zaawansowanym rakiem jelita grubego

07.07.2023

Uzyskaliśmy nadspodziewanie dobre wyniki badań w zaawansowanym raku jelita grubego z przerzutami – powiedział PAP prof. Lucjan Wyrwicz. Wykazały to wyniki międzynarodowego badania klinicznego, w których uczestniczyła polska onkologia.

18 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Zdrowia dla UCK

Nowy tomograf PET zwiększy możliwości diagnostyczne UCK w Gdańsku

05.07.2023

Kwota 18 mln złotych została przyznana Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu na realizację Narodowej Strategii Onkologicznej, w ramach której szpital zakupi aparat PET oraz sprzęt do diagnostyki i leczenia raka płuca.

Leczenie żywieniowe - baner działu

Pozytywny wpływ suplementacji żywieniowej u chorych po zabiegach w zakresie przewodu pokarmowego

03.07.2023

Pacjenci po dużych zabiegach operacyjnych w obrębie przewodu pokarmowego przechodzą trudny i ciężki okres, na przebieg którego wpływ ma nie tylko rodzaj wykonanego zabiegu, ale także stopień odżywienia i stan ogólny chorego. Niedożywienie jest związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia powikłań pooperacyjnych.

Leczenie żywieniowe - baner działu

Utrata masy ciała w chorobie nowotworowej - niekorzystny czynnik rokowniczy

30.06.2023

Choroba nowotworowa zazwyczaj powoduje utratę masy pacjenta (33% - 72% ogółu chorych). Spadek masy jest spowodowany wieloma czynnikami jednakże najważniejszym jest niedożywienie podczas terapii. Utrata masy ciała podczas choroby skutkuje zmniejszeniem efektywności terapii nowotworowej.

immunoterapia – ilustracja poglądowa

Przełomowa terapia w leczeniu nowotworów krwi dostępna w „Koperniku”

28.06.2023

W Oddziale Hematologii i Transplantologii Szpitala Kopernika w Łodzi po raz pierwszy przeprowadzono innowacyjną terapię limfocytami CAR-T u pacjentki z opornym na leczenie chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B. Zastosowane u pacjentki kolejne linie leczenia chemioterapią nie były skuteczne i jedyną możliwością leczenia była infuzja limfocytów CAR-T.

Urządzenie do terapii protonowej wykorzystujące laser opracowywane przez firmę HIL Medical przy wsparciu środków EU

Wykorzystanie laserów może zrewolucjonizować dostępność terapii protonowej

26.06.2023

Radioterapia protonowa to metoda leczenia wykorzystująca wysokoenergetyczne protony do niszczenia komórek nowotworowych. Badania wykazały, że jest to obiecująca i skuteczna metoda leczenia wielu rodzajów nowotworów, zwłaszcza w przypadku, gdy są to zmiany nieoperacyjne.

Leczenie żywieniowe - baner działu

Przedoperacyjna suplementacja żywieniowa zmniejsza ryzyko powikłań w okresie pooperacyjnym u chorych z rakiem odbytnicy

23.06.2023

Niedożywienie jest znanym czynnikiem ryzyka powikłań występujących po operacji. Co więcej, u chorych niedożywionych obserwuje się częściej i bardziej nasilone powikłania związane z radioterapią i chemioterapią.

Kadr z filmu - Kiedy warto skorzystać z profesjonalnej konsultacji psychoonkologicznej?

Jak znaleźć w sobie siłę i motywację w czasie leczenia onkologicznego?

21.06.2023

Dowiedz się jak wzmocnić w sobie siłę i motywację w czasie leczenia onkologicznego i od czego jest ona uzależniona. Rozmowa z psychoonkolożką Adrianną Sobol.

Wizualizacja ośrodka radioterapii w Płocku

Budowa dużego ośrodka radioterapii w Płocku zbliża się ku końcowi

19.06.2023

Zakończenie inwestycji Ośrodka Radioterapii w Płocku zbliża się wielkimi krokami - trwają ostatnie prace wykończeniowe. W ramach inwestycji na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku powstał nowy trzykondygnacyjny budynek szpitalny.

Urządzenie inPROBE do diagnostyki onkologicznej biomarkera HER2

Diagnostyka raka piersi w czasie rzeczywistym za pomocą nanosondy

16.06.2023

Przełomowe urządzenie diagnostyczne inPROBE pozwala na postawienie szybkiej diagnozy raka piersi bez konieczności wykonywania biopsji i dalszych badań laboratoryjnych.

Test PSA – ilustracja poglądowa

Kontrowersje związane z oznaczaniem PSA przy diagnozowaniu raka prostaty

14.06.2023

Międzynarodowa grupa ekspertów postuluje, by zamiast powszechnie oznaczać PSA w celu wczesnego wykrycia raka prostaty, zlecać test tylko w ściśle określonych sytuacjach w modelu opartym na ryzyku. W przeciwnym razie mężczyźni często przechodzą niepotrzebne inwazyjne procedury diagnostyczne i terapeutyczne.

badanie obrazowe mózgu

Nowy lek opóźnia rozwój glejaka, śmiertelnego guza mózgu

12.06.2023

Na dorocznym spotkaniu ASCO przedstawiono wyniki badania klinicznego terapii celowanej lekiem o nazwie worasidenib. Badany lek skutecznie opóźnia rozwój określonej postaci glejaka, śmiertelnego nowotworu mózgu.

Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii uczestniczy w projekcie PRAISE-U dotyczącym badań przesiewowych raka prostaty

DCOPiH największym centrum pilotażowym w zakresie profilaktyki raka stercza w Europie

08.06.2023

Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii będzie jedynym w Polsce i największym w Europie centrum pilotażowym raka stercza. Placówka przeprowadzi eksperymentalny program badań przesiewowych, w ramach którego przebadanych zostanie 3500 mieszkańców Dolnego Śląska.

Profilaktyka raka piersi – ilustracja poglądowa

Nowoczesne terapie szansą dla pacjentek z rakiem piersi

06.06.2023

Nowoczesne terapie w leczeniu raka piersi, które onkolodzy mogą wdrożyć zarówno na wczesnym etapie rozwoju tego nowotworu, jak również na etapie zaawansowanym, leczą lepiej, pacjentki żyją dłużej, a ilość niepożądanych efektów ubocznych leczenia jest niższa.

virus_hpv – ilustracja poglądowa

Ginekolog: Mamy nadzieję, że za ok. 10-15 lat rak szyjki macicy będzie chorobą rzadką

03.06.2023

Przypuszczamy, że nawet o 80 proc. może zmniejszyć się w ciągu 10-15 lat zachorowalność na raka szyjki macicy. Mamy nadzieję, że stanie się chorobą rzadką – powiedziała dr n. med. Karolina Frąszczak, odnosząc się do bezpłatnych szczepień przeciwko HPV.

Opalanie się - ilustracja poglądowa

Onkolog: wcześnie wykryty czerniak w prawie stu procentach kończy się całkowitym wyleczeniem

31.05.2023

Wcześnie wykryty czerniak jest praktycznie w stu procentach wyleczalny. W prosty sposób możemy uratować swoje życie – tłumaczy w rozmowie z PAP.pl prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Centrum Onkologii w Warszawie.

mammografia  - badanie obrazowe

Mammografia. Nie warto obawiać się promieniowania

29.05.2023

Są kobiety, które obawiają się mammografii z uwagi ekspozycję na promieniowanie jonizującego. Ale specjaliści są zgodni: ryzyko szkód wynikających z tej ekspozycji jest niskie, a korzyści z regularnego, zgodnego z wytycznymi wykonywania tego badania zawsze przeważają nad ryzykiem.

Kadr z filmu - Kiedy warto skorzystać z profesjonalnej konsultacji psychoonkologicznej?

Kiedy warto skorzystać z profesjonalnej konsultacji psychoonkologicznej?

25.05.2023

Czy wiesz na czym polega rola psychoonkologa klinicznego i kto może skorzystać z jego pomocy? Sprawdź dlaczego warto zwrócić się o pomoc do psychoonkologa już na etapie diagnozy choroby nowotworowej. Rozmowa z psychoonkolożką Adrianną Sobol.

badania genetyczne w onkologii – ilustracja poglądowa

By skuteczniej leczyć nowotwory potrzebujemy lepszego dostępu do diagnostyki molekularnej

23.05.2023

Od roku 2017 każdy chory na nowotwór w Polsce może mieć zlecone badanie molekularne. Pomimo stosunkowo szerokich możliwości zlecania i finansowania tych badań, zakres stosowanej w Polsce diagnostyki molekularnej w chorobach nowotworowych jest mocno ograniczony.

spotkanie robocze Sekcji Nowotworów Otrzewnej Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej

Przegląd materiałów dotyczących leczenia pierwotnych i wtórnych nowotworów otrzewnej

19.05.2023

Podczas spotkania roboczego Sekcji Nowotworów Otrzewnej Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej omówiono aktualne zalecenia i rekomendacje oraz nowości w zakresie diagnostyki i leczenia chorych z pierwotnymi i wtórnymi nowotworami otrzewnej. Prezentujemy 19 materiałów filmowych omawiających poszczególne zagadnienia.

specjalistyczny akcelerator do precyzyjnej radioterapii Elekta Unity

Centrum Onkologii w Bydgoszczy kupiło specjalistyczny akcelerator do precyzyjnej radioterapii

18.05.2023

Centrum Onkologii w Bydgoszczy, jako pierwszy ośrodek w kraju i czwarty w Europie, zakupiło specjalistyczny sprzęt akcelerator MR, umożliwiający jeszcze dokładniejszą radioterapię zmian nowotworowych.

SOLUS system obrazowania multimodalnego do diagnostyki raka piersi

Nowa metoda diagnozowania raka piersi

16.05.2023

Diagnostyka raka piersi to obszar, który stale się rozwija, między innymi dzięki wprowadzaniu kolejnych innowacji z myślą o poprawie wyników leczenia pacjentek. Jednym z takich innowacyjnych przedsięwzięć jest finansowany przez Unię Europejską projekt SOLUS, którego misją jest zrewolucjonizowanie diagnostyki raka piersi – proponując nieinwazyjne rozwiązanie eliminujące konieczność biopsji.

Robot chirurgiczny da Vinci

Pierwsze zabiegi ginekologiczne przy pomocy robota w Centrum Onkologii w Bydgoszczy

13.05.2023

Centrum Onkologii w Bydgoszczy ma już drugiego robota da Vinci. Decyzja o kupnie drugiego urządzenia zapadła po tym, jak system robotyczny z powodzeniem sprawdził się w operacjach raka prostaty. Nowy sprzęt jest wykorzystywany w zabiegach ginekologicznych raka trzonu macicy. Pierwsze dwie operacje zostały wykonane pod koniec kwietnia 2023 roku.

nowoczesna aparatura do radioterapii

Jak wyglądają obecnie postępy w onkologii. Rozmowa z ekspertem

11.05.2023

Tzw. cudownego leku na raka raczej nie ma co się w bliskiej przyszłości spodziewać. Jednak z nowotworami medycyna radzi sobie coraz lepiej dzięki postępom w genetyce, chirurgii, radioterapii i nowym lekom, w tym immunologicznym. A na horyzoncie widać już przeciwnowotworowe szczepionki.

Badania przesiewowe – ilustracja poglądowa

Szansa na lepszą prewencję raka żołądka. Nowe podejście może zmniejszyć zagrożenia związane z tym nowotworem

09.05.2023

Zespół czołowych europejskich ośrodków związanych z rakiem żołądka i prowadzeniem programów profilaktycznych bada możliwości skuteczniejszego wczesnego wykrywania ryzyka raka żołądka. Badania potrwają trzy lata i mają ogromne znaczenie nie tylko epidemiologiczne, ale także praktyczne.

rak żołądka ilustracja poglądowa

Polscy badacze sprawdzają skuteczność innowacyjnego schematu leczenia raka żołądka

06.05.2023

Badanie, które sprawdzi skuteczność innowacyjnego schematu leczenia raka żołądka prowadzą polscy badacze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Chodzi o zastosowanie przed resekcją żołądka chemioterapii dootrzewnowej w hipertermii (HIPEC), co ma zmniejszyć ryzyko nawrotu.

rak płuca – ilustracja poglądowa

Opracowana w GUMed aplikacja pomaga wykryć wznowy raka płuc

04.05.2023

Aplikacja HORUS opracowana na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym pomaga wykrywać wznowy po zakończeniu leczenia raka płuc. Program udostępnia pacjentom analizowane na bieżąco cotygodniowe ankiety i w razie potrzeby pomaga szybko wdrożyć niezbędne działania.

Kadr z filmu - Kiedy warto skorzystać z konsultacji dietetyka?

Kiedy warto skorzystać z konsultacji dietetyka?

27.04.2023

Sprawdź dlaczego opieka dietetyka jest ważna w procesie leczenia onkologicznego i kiedy najlepiej zgłosić się do specjalisty żywieniowego? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z dietetyczką Ewą Ceborską.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku

Nowoczesne urządzenia wspomagające leczenie dzieci chorych na nowotwory trafiły do UCK w Gdańsku

25.04.2023

Nowoczesne urządzenia do leczenia chorych na nowotwory dzieci trafiły do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Podarowany sprzęt służy do neuromonitoringu śródoperacyjnego i pozwala z maksymalną precyzją, bez ryzyka uszkodzenia nerwów, przeprowadzać skomplikowane operacje usunięcia nowotworów.

Robot chirurgiczny w Centrum Chirurgii Robotycznej LUXMED

Otwarcie Centrum Chirurgii Robotycznej LUXMED. Operacje raka endometrium są wykonywane w ramach umowy z NFZ

20.04.2023

17 kwietnia otwarto Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED – jednostkę wyposażoną w system chirurgii robotycznej, który umożliwia przeprowadzanie zabiegów aktualnie najnowocześniejszą metodą chirurgii małoinwazyjnej.

Jelito grube – ilustracja poglądowa

Rak jelita grubego coraz częściej dotyka młodych ludzi

18.04.2023

Choć rak jelita grubego dotyczy najczęściej osób po 50. roku życia, to w doniesieniach z ostatnich lat zwraca się uwagę na rosnącą liczbę zachorowań w młodszych grupach wiekowych - według niektórych doniesień w młodszej grupie doszło nawet do podwojenia zachorowań w ciągu niecałych dwóch dekad.

Helicobacter pylori – ilustracja poglądowa

Długotrwałe zakażenie bakterią H. pylori zwiększa ryzyko rozwoju raka żołądka

15.04.2023

Główną przyczyną raka żołądka jest zakażenie bakterią H. pylori. Im dłuższa infekcja, tym większe ryzyko rozwoju nowotworu - mówi prof. Grażyna Rydzewska. Jak dodaje, rak żołądka nie daje wczesnych, typowych objawów, nie ma też specjalnych badań profilaktycznych.

Pracownicy Zakładu Histologii i Embriologii UMW, kierowanego przez prof. Piotra Dzięgiela prowadzący badania nad  białkiem indukowanym prolaktyną (PIP)

Białko, które pomaga cytostatykom niszczyć raka może poprawić skuteczność chemioterapii

12.04.2023

Dlaczego niektórzy pacjenci leczeni onkologicznie odpowiadają na chemioterapię, a inni są na nią oporni? Do odpowiedzi na to pytanie w odniesieniu do chorych na raka piersi zbliżyła się grupa polskich naukowców z głównym udziałem badaczy UM we Wrocławiu.

Okładka raportu „Aktualna sytuacja pacjentów z nowotworami układu pokarmowego w Polsce”

Zaawansowana diagnostyka oraz kompleksowe i nowoczesne leczenie kluczem do poprawy rokowań chorych na nowotwory układu pokarmowego

07.04.2023

Rak żołądka, przełyku oraz jelita grubego odpowiadają za ok. 20 proc. zgonów z przyczyn onkologicznych i stanowią rosnący problem społeczny – wynika z raportu „Aktualna sytuacja pacjentów z nowotworami układu pokarmowego w Polsce”.

Logo Świętokrzyskie Centrum Onkologii

Bezpłatne badania w ramach programu profilaktyki raka płuc w ŚCO

05.04.2023

Do końca czerwca 2023 roku mieszkańcy woj. świętokrzyskiego, Małopolski oraz Podkarpacia mogą skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach programu profilaktyki nowotworów płuc w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Program skierowany jest do osób, które palą lub długotrwale paliły papierosy.

Zespół specjalistów na sali bloku okulistycznego Kliniki Okulistyki WIM-PIB w Warszawie

W Wojskowym Instytucie Medycznym powstał trzeci w Polsce nowoczesny ośrodek onkologii okulistycznej

03.04.2023

Pacjenci z nowotworami gałki ocznej nie muszą już podróżować w celach leczniczych. W Klinice Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie powstał nowy ośrodek onkologii okulistycznej. Klinika Okulistyki WIM-PIB od marca 2023 roku dysponuje pełnym zapleczem diagnostyczno-terapeutycznym w zakresie leczenia nowotworów narządu wzroku.

nadwaga – zdjęcie ilustracyjne

Nawet 60 proc. przypadków raka jelita grubego jest konsekwencją siedzącego trybu życia i otyłości

30.03.2023

Ponad 90 proc. przypadków raka jelita grubego związanych jest z czynnikami, które sami możemy modyfikować, aby zapobiegać rozwojowi tej groźnej choroby. Czynniki ryzyka, które przyczyniają się do powstania raka jelita grubego to między innymi nieprawidłowa dieta, brak ruch i otyłość.

certyfikacja ośrodków wykonujących zabiegi cytoredukcyjne HIPEC

Certyfikacja ośrodków wykonujących zabiegi cytoredukcyjne z dootrzewnową chemioterapią perfuzyjną w hipertermii (HIPEC)

27.03.2023

W dniu 25 marca w Gdańsku odbyło się zebranie członków Sekcji Nowotworów Otrzewnej Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Spotkanie było także okazją do wręczenia certyfikatów jakości dla ośrodków wykonujących zabiegi HIPEC.

Kobiety – ilustracja poglądowa

Liczba zachorowań i śmiertelność nowotworów kobiecych w Polsce są coraz wyższe. Potrzebne są zmiany w diagnostyce i leczeniu

23.03.2023

Według ekspertek w Polsce poprawy wymaga jednak nie tylko profilaktyka, ale i diagnostyka raka piersi, ponieważ wiele pacjentek po prostu „utyka w systemie”. Ścieżka diagnostyki wstępnej i pogłębionej trwają zbyt długo.

Kadr z filmu - Jakie znaczenie ma dieta i poszczególne składniki odżywcze w czasie leczenia choroby nowotworowej?

Na jakim etapie choroby pacjent onkologiczny powinien szczególnie zacząć dbać o dietę?

20.03.2023

Prawidłowo skomponowana dieta jest ważnym elementem wsparcia podczas choroby onkologicznej, gdyż ma wpływ na stan odżywienia pacjenta. Sprawdź kiedy warto zwrócić szczególną uwagę na to co, kiedy i ile jesz - rozmowa z dietetyczką Ewą Ceborską.

Immunoterapia limfocyty T atakujące komórki raka – ilustracja poglądowa

Refundacja immunoterapii pilnie potrzebna kobietom z potrójnie ujemnym rakiem piersi

17.03.2023

Około 10 do 15 proc. chorych na raka piersi cierpi na jego agresywną odmianę, tzw. potrójnie ujemnego raka piersi. Dobre wyniki w leczeniu i ograniczeniu nawrotów tego nowotworu daje nowoczesna immunoterapia. Niestety, dla części chorych z tym rozpoznaniem, chorych we wczesnej fazie nowotworu, nie jest ona jeszcze w Polsce refundowana.

Dr Nurczyk i Prof. Skoczylas w trakcie torakoskopowej resekcji przełyku Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie

Szpital w Lublinie wykonuje wysokospecjalistyczne zabiegi chirurgii małoinawazyjnej w leczeniu nowotworów przełyku

14.03.2023

Specjaliści ze Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie jako nieliczni w Polsce wykonują operacje technikami minimalnie inwazyjnymi w leczeniu nowotworów przełyku. Wdrożenie tak zaawansowanych metod leczenia chirurgicznego zostało poprzedzone szkoleniami w wiodących na świecie ośrodkach chirurgii przełyku w Hongkongu, Londynie oraz w USA.

TOP 10 ONKO - specjaliści wskazali 10 leków onkologicznych które jak najszybciej powinny uzyskać refundację

Specjaliści wskazali 10 leków onkologicznych które jak najszybciej powinny uzyskać refundację

11.03.2023

Polscy onkolodzy kliniczni wybrali w drodze głosowania dziesięć leków, które powinny jak najszybciej uzyskać refundację. Pierwsze miejsce na liście TOP 10 ONKO 2023 – podobnie jak rok temu – zajęła terapia przeznaczona dla chorych na raka piersi.

Zabieg HIPEC u dziecka przeprowadzony w Klinice Chirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie

Chirurdzy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie zastosowali leczenie HIPEC u dziecka

08.03.2023

Chirurdzy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie po raz pierwszy w Małopolsce zastosowali u dziecka z nowotworem w jamie brzusznej procedurę HIPEC – dootrzewną chemioterapię perfuzyjną w hipertemii polegającą na zastosowaniu chemioterapii bezpośrednio do jamy otrzewnej jednoczasowo podczas operacji wycięcia guza.

Okładka raportu Krajowe profile dotyczące nowotworów: Polska 2023

Jak wygląda leczenie raka w Polsce – raport OECD – Polska 2023

06.03.2023

Komisja Europejska wraz OECD przedstawiła pierwsze raporty „EU Country Cancer Profiles 2023” dotyczące problematyki raka we wszystkich krajów członkowskich UE oraz Norwegii i Islandii. Powstały one w ramach europejskiego rejestru nierówności związanych z rakiem w Europie. Wśród przedstawionych jest raport dotyczący Polski.

rak jajnika i mutacja brca - ilustracja poglądowa

Nowatorskie badania nad leczeniem raka jajnika z mutacją BRCA realizowane są w Katowicach

02.03.2023

Odział Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach, jako jeden z 3 ośrodków w Polsce, rozpoczął międzynarodowe badanie kliniczne, w którym zamiast usuwania jajników i jajowodów, usuwane są laparoskopowo same jajowody.

dziecko – ilustracja poglądowa

Badania kliniczne w leczeniu nowotworów u dzieci szansą na zastosowanie innowacyjnej terapii

28.02.2023

Wciąż nie brakuje małych pacjentów onkologicznych opornych na tradycyjne metody leczenia, borykających się z przerzutami czy wznową choroby. Nadzieją na ich powrót do zdrowia oraz opracowanie skuteczniejszych terapii przeciwnowotworowych okazują się badania kliniczne. Co warto o nich wiedzieć?

Urządzenie Ailis do badania piersi

Polscy specjaliści opracowali obiecującą technologię wykrywania raka piersi

25.02.2023

Zespół naukowców, lekarzy i inżynierów z Krakowa opracował innowacyjną technologię wczesnego wykrywania raka piersi z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Przeprowadzone badania przedkliniczne wykazały wysoką skuteczność tego rozwiązania. Twórcy systemu są gotowi do badań klinicznych i wdrożenia.

Kadr z filmu - Jakie znaczenie ma dieta i poszczególne składniki odżywcze w czasie leczenia choroby nowotworowej?

Jakie znaczenie ma dieta i poszczególne składniki odżywcze w czasie leczenia choroby nowotworowej?

22.02.2023

Sprawdź dlaczego między innymi białko jest tak ważne w diecie pacjenta onkologicznego. To istotne zagadnienie oraz inne związane z odżywianiem poruszamy w rozmowie z dietetykiem Ewą Ceborską.

Polskie Towarzystwo Onkologiczne – logo

Polskie Towarzystwo Onkologiczne zajmie się problematyką zabezpieczenia płodności u chorych na nowotwory

20.02.2023

Nowo powołana Sekcja Płodności w Chorobie Nowotworowej (Onkofertility) PTO zajmie się przede wszystkim opracowaniem zaleceń i wytycznych dotyczących zabezpieczenia płodności u chorych na nowotwory oraz szeroko pojętą edukacją lekarzy, pielęgniarek, personelu medycznego, ale też chorych i ich rodzin.

leczenie żywieniowe - baner

Jak ocenić, czy pacjent ma cechy niedożywienia?

16.02.2023

Ocena stopnia odżywienia pokazuje, czy chory jest w stanie, w którym zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań związanych z leczeniem. Liczne badania kliniczne wykazały, że odpowiednio wcześnie rozpoczęte leczenie żywieniowe pozwala na poprawienie stanu odżywienia i lepsze przygotowanie chorego do obciążającego organizm procesu leczenia onkologicznego.

mutacje w genach BRCA – ilustracja poglądowa

W raku prostaty, podobnie jak w raku piersi, występują mutacje w genach BRCA

13.02.2023

U części pacjentów z rakiem prostaty występują mutacje w genach BRCA, kojarzone głównie z rakiem piersi i rakiem jajnika u kobiet – przypominają eksperci. Dlatego w pewnych grupach chorych z rakiem prostaty powinno się wykonywać badania molekularne - oceniają.

leczenie żywieniowe - baner

Czy niedożywienie ma wpływ na wyniki leczenia chorych z nowotworami?

10.02.2023

Leczenie choroby nowotworowej, czy to metodami chirurgicznymi, czy to chemioterapią lub radioterapią, jest zawsze metabolicznym wyzwaniem dla organizmu. Możliwość przeprowadzenia pełnego procesu zaplanowanego leczenia znacząco wpływa na jego wyniki, a sama realizacja leczenia jest silnie uzależniona od ogólnego stanu chorego.

zabieg usunięcia guza nowotworowego nerki w asyście robota da Vinci w szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku

Pierwszy w województwie pomorskim zabieg usunięcia guza nowotworowego nerki w asyście robota da Vinci

08.02.2023

Na początku lutego bieżącego roku specjaliści z Oddziału Urologicznego Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku: dr n. med. Wojciech Narożański w asyście dr Anny Orzechowskiej wykonali, jako pierwsi w województwie pomorskim zabieg usunięcia guza nowotworowego nerki w asyście robota da Vinci.

Logo Akademii Czerniaka

Lampy UV do manicure mogą powodować raka skóry

04.02.2023

Lampy emitujące promienie ultrafioletowe (UV), stosowane do utrwalania lakierów do paznokci podczas zabiegów manicure, wykazują niebezpieczne dla zdrowia działanie prowadząc do rakotwórczych mutacji w komórkach. Jest to nowo zidentyfikowane zagrożenie dla zdrowia człowieka.

Rak piersi w badaniu obrazowym – ilustracja poglądowa

Najnowsze wyniki badań dotyczące leczenia agresywnego, przerzutowego raka piersi HR+/HER2-

31.01.2023

Najnowsze wyniki badań, wykazały, że rybocyklib w porównaniu z chemioterapią wydłuża czas wolny od progresji u pacjentek w okresie przed- i okołomenopauzalnym z agresywnym, przerzutowym rakiem piersi HR+/HER2-. Rybocyklib uzyskał najwyższą ocenę spośród wszystkich inhibitorów CDK4/6 w skali ESMO Magnitude of Clinical Benefit Scale.

Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w Gliwicach

Rusza rekrutacja do wieloośrodkowego badania klinicznego dla chorych na raka kory nadnerczy

26.01.2023

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach, jako pierwszy ośrodek w Polsce, rozpoczyna badanie kliniczne dla chorych na raka kory nadnerczy, u których standardowe metody leczenia okazały się nieskuteczne. Do projektu, który finansuje Agencja Badań Medycznych, zakwalifikowanych zostanie 24 pacjentów.

Kadr z filmu - Jak wielu pacjentów stosuje żywienie medyczne?

Co to znaczy niedożywienie w chorobie nowotworowej?

23.01.2023

Czy wiesz, że niedożywienie nie zawsze wiąże się z utratą masy ciała? Dowiedz się więcej jakie są najczęstsze przyczyny niedożywienia pacjentów onkologicznych - rozmowa z dr Manuelą Las-Jankowską, lekarzem onkologiem.

Badania nad nowymi lekami – ilustracja poglądowa

Badania nad przełamaniem lekooporności nowotworów

19.01.2023

Naukowcy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego prowadzą badania, które mają przełamać lekooporność nowotworów. Starają się pozbawić komórki nowotworowe jednego z mechanizmów obronnych, które są odpowiedzialne za powstawanie zjawiska oporności wielolekowej. Badania mogą przełożyć się na zwiększenie skuteczności chemioterapii u pacjentów onkologicznych.

Kadr z filmu - Jak wielu pacjentów stosuje żywienie medyczne?

Jak wielu pacjentów stosuje żywienie medyczne?

17.01.2023

Czy żywienie medyczne jest stosowane powszechnie? Dowiedz się gdzie szukać wiarygodnych informacji o żywieniu medycznym w chorobie onkologicznej - rozmowa z dr Manuela Las-Jankowska, lekarzem onkologiem.

Polski konsensus diagnostyki i leczenia raka żołądka – aktualizacja 2022

Polski konsensus diagnostyki i leczenia raka żołądka – aktualizacja 2022

12.01.2023

Polski Konsensus został opracowany i zaktualizowany w 2022 roku przez wybitnych lekarzy zajmujących się tematem diagnostyki i leczenia raka żołądka, w tym chirurgów, onkologów, radiologów, patologów i lekarzy innych specjalności, pod kierownictwem i z inicjatywy Katedry Chirurgii Ogólnej, Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie, którym kieruje prof. dr hab. med. Piotr Rutkowski.

pierwsza w Polsce poradnia onkologiczna dla młodych dorosłych w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach

W Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach powstała pierwsza w Polsce Poradnia onkologiczna dla młodych dorosłych

10.01.2023

Poradnia ma ułatwić dostęp do opieki onkologicznej pacjentom, którzy przed ukończeniem 18. roku życia byli diagnozowani i leczeni w dziecięcych oddziałach onkologicznych i hematologicznych, ale jako dorośli nie mogą już pozostawać pod ich opieką.

Rak piersi w badaniu obrazowym – ilustracja poglądowa

Ekspertki o nowym leku na agresywnego raka piersi: to wielki przełom

06.01.2023

Lek z grupy określanej jako „konie trojańskie” jest nowym przełomem w leczeniu zaawansowanego HER2-dodatniego raka piersi – oceniły specjalistki w rozmowie z PAP, powołując się na najnowsze wyniki badań. Zaktualizowane wyniki badania nad lekiem o nazwie trastuzumab derukstekan wykazały, że lek ten zmniejsza ryzyko zgonu pacjentek z HER2-dodatnim rakiem piersi o 36 proc. w stosunku do obecnie stosowanego leczenia.

Logo Ministerstwa Zdrowia

Nowa lista leków refundowanych od stycznia 2023 roku

03.01.2023

Od 1 stycznia 2023 roku obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Największe zmiany w refundacji dotyczą onkologicznych programów lekowych dotyczących raka płuca. Wprowadzono również nowe terapie i korzystne zmiany dla pacjentów w programach leczenia szpiczaka plazmocytowego, chłoniakiów T-komórkowych oraz chłoniaka Hodgkina.

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA