Menu

Pacjenci z rakiem jelita grubego operowani przez doświadczonych chirurgów mają o 70% niższe ryzyko śmierci

06.11.2020

JAMA Oncology - baner

Wyniki analizy wykonanej przez naukowców z Northwestern Medicine w USA wskazują, że pacjenci chirurgów o wyższych umiejętnościach technicznych mają lepsze długoterminowe przeżycia po zabiegu chirurgicznego leczenia raka jelita grubego. Podstawą oceny zabiegu operacyjnego był zarejestrowany wizualny zapis przebiegu operacji. Artykuł został opublikowany 30 października w JAMA Oncology.
Badanie wykazało, że pacjenci, u których operacja została przeprowadzona przez wysoko wykwalifikowanego chirurga, mieli o 70% mniejsze ryzyko zgonu w okresie pięciu lat po zabiegu, w porównaniu do pacjentów operowanych przez mniej doświadczonego chirurga.
Główny autor badania dr Karl Bilimoria, profesor chirurgii w Northwestern University Feinberg School of Medicine pracujący jako chirurg onkolog w Northwestern Medicine powiedział „To niesamowite. Długookresowy efekt jest ogromny”.

Chociaż od dawna uznawano znaczenie umiejętności chirurgicznych, jest to pierwsze badanie, zgodnie z wiedzą autorów, wykazujące, że umiejętności chirurga mają istotny wpływ na długoterminowe wyniki pacjentów leczonych chirurgicznie z powodu raka. „W pewnym sensie może się to wydawać oczywiste, ale nie zdawaliśmy sobie sprawy z rozmiaru tego efektu” - powiedział dr Bilimoria.Artykuł został opublikowany 30 października w JAMA Oncology.

We wcześniejszym badaniu, które przeprowadził zespół dr Bilimoria, odnotowano o 25% mniej krótkoterminowych powikłań, takich jak nieszczelność zespolenia lub krwawienie, gdy operację raka jelita grubego przeprowadzał wysoko wykwalifikowany chirurg.


Źródło:

  1. Association Between Surgical Technical Skill and Long-term Survival for Colon Cancer, JAMA Oncology
  2. Skilled Surgeons and Colon Cancer Survival, Northwestern University Feinberg School of Medicine
» więcej aktualności medycznych