Menu

Genetyczny portret Polaków

09.07.2021

badania genetyczne – ilustracja poglądowa

W ramach projektu „Nasze Genomy” powstała pierwsza otwarta baza genomów charakterystycznych dla populacji Polski. Ten wyjątkowy projekt naukowy jest owocem współpracy specjalistów z poznańskiej firmy biomedycznej MNM Diagnostics z lekarzami z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

To wyjątkowy projekt naukowy, dzięki któremu udało się stworzyć referencyjną bazę wariantów genetycznych populacji Polski. Zbiór ma służyć przede wszystkim naukowcom, klinicystom i diagnostom jako referencja dla prawidłowej interpretacji wyników badań genetycznych.

Naukowcy przeanalizowali genomy ponad tysiąca Polaków, na podstawie których stworzyli bazę wariantów genetycznych reprezentatywną dla mieszkańców Polski. To dzięki informacji zapisanej w naszym DNA różnimy się między sobą wzrostem, kolorem włosów czy oczu. W wyniki analizy zgromadzonych danych można wyłonić cechy wspólne, charakterystyczne dla populacji Polski będące wynikiem naszego dziedzictwa genetycznego po naszych przodkach.

Baza genomów ma przede wszystkim cel medyczny. Posłuży naukowcom, lekarzom i diagnostom jako punkt odniesienia do interpretacji wyników badań genetycznych. Dzięki niej do medycyny w Polsce może wkroczyć na szerszą skalę diagnostyka genetyczna, na czym zyskają m.in. pacjenci onkologiczni.

Diagnostyka oparta na badaniu genów to przyszłość onkologii. W przypadku wielu nowotworów określone mutacje genetyczne decydują o przebiegu choroby i możliwościach leczenia. Rozwój nowotworu można hamować, sprawdzając jego typ molekularny, badając, jak powstał i oferując pacjentowi spersonalizowaną terapię onkologiczną. Postęp w medycynie idzie w parze z rozwojem genetyki.

Na potrzeby przedsięwzięcia utworzono także specjalną stronę internetową www.naszegenomy.pl, gdzie znajdują dodatkowe informacje, a dla badaczy możliwe jest otrzymanie dostępu do bazy genomów.


Źródło:

  1. MNM Diagnostics, naszegenomy.pl
» więcej aktualności medycznych