Menu

Szczepienia pacjentów onkologicznych przeciwko Covid-19 rozpoczną się 15 marca

02.03.2021

szczepienie ilustracja poglądowa

Chorzy na nowotwory mają znacznie większe ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia SARS-CoV-2. Szczepienie przeciwko COVID-19 stanowi więc ogromną szansę na uniknięcie następstw zakażenia i zmniejszenia zagrożenia związanego z chorobą nowotworową. Zachęcamy więc pacjentów do zgłaszania się Narodowego Programu Szczepień. Jak podkreślają międzynarodowe i polskie towarzystwa naukowe i eksperci właściwie wszyscy – z wyłączeniem wyjątkowych sytuacji (jak pacjenci bezpośrednio po przeszczepie komórek krwiotwórczych czy w głębokiej immunosupresji po leczeniu systemowym) – chorzy na nowotwory nie mają przeciwwskazań do szczepień przeciw SARS-CoV-2.

Zgodnie z najnowszą oficjalną informacją rządu szczepienie grupy 1b, czyli m.in. chorych z chorobą nowotworową, u których po dniu 31 grudnia 2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią, rozpocznie się 15 marca 2021 r.
Pacjenci onkologiczni, którzy chcą się zaszczepić mogą zapisać się na szczepienie na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia: www.gov.pl/web/szczepimysie/zgloszenia. Zgłoszenie nie jest równoznaczne z rejestracją i wskazaniem konkretnego terminu oraz miejsca szczepienia.

Rejestracja na szczepienie rozpoczyna się dopiero wtedy, gdy zgodnie z harmonogramem rusza szczepienie danej grupy. Kiedy ruszą szczepienia dla grupy 1B (pacjenci onkologiczni), Ministerstwo Zdrowia wyśle wiadomość e-mail z informacją, że wystawiono e-skierowanie. W e-skierowaniu będzie informacja, gdzie i kiedy będzie prowadzone szczepienie. Dopiero wtedy można udać się na szczepienie.


Źródło:

  1. Polskie Towarzystwo Onkologiczne
» więcej aktualności medycznych