Menu

Pierwszy w województwie pomorskim zabieg usunięcia guza nowotworowego nerki w asyście robota da Vinci

08.02.2023

zabieg usunięcia guza nowotworowego nerki w asyście robota da Vinci w szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku

Na początku lutego bieżącego roku specjaliści z Oddziału Urologicznego Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku: dr n. med. Wojciech Narożański w asyście dr Anny Orzechowskiej wykonali, jako pierwsi w województwie pomorskim zabieg usunięcia guza nowotworowego nerki w asyście robota da Vinci.

Lekarze ze Szpitala św. Wojciecha mają ogromne doświadczenie w zabiegach usuwania guzów nowotworowych nerek. W przeszłości w takich przypadkach usuwano całą nerkę, natomiast obecnie usuwa się tylko guz jednocześnie zaoszczędzając nerkę. Do tej pory tego typu zabiegi były wykonywane w Szpitalu św. Wojciecha metodą laparoskopową.

Dzięki ogromnemu doświadczeniu specjalistów ze Szpitala św. Wojciecha w przeprowadzaniu zabiegów z wykorzystaniem robota da Vinci w leczeniu raka prostaty mogli oni zastosować robota chirurgicznego również w walce z rakiem nerki.

„Jeśli mówimy o korzyściach z wykorzystania robota da Vinci w zabiegu wycięcia guza w nerce są one dwojakie: dla pacjenta i dla operatora. Dzięki wykorzystaniu robota osiągamy większą precyzję podczas usuwania nowotworu, a co za tym idzie mniejsze prawdopodobieństwo dodatniego marginesu. Zaoszczędzamy więcej zdrowej nerki, a co za tym idzie zostaje więcej nefronów które odpowiadają za wydolność nerki. Dzięki tej technice pacjent traci mniej krwi, skracamy czas znieczulenia oraz minimalizujemy czasowe niedokrwienie tkanek nerki, które występuje przy standardowych technikach” - mówi dr n. med. Wojciech Narożański.

Pacjentka, u którego wykonano pierwszy tego typu zabieg to kobieta w wieku 67 lat. Po 2 dniach będzie mogła zostać wypisana do domu.

Oddział Urologiczny Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku od końca 2020 roku wykonuje zabiegi prostatektomii radykalnej (usunięcia prostaty) z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci. Do tej pory wykonano ich 150.


Źródło:

  1. Szpital św. Wojciecha w Gdańsku
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA