Menu

Uzupełnienie terapii hormonalnej o Ribociclib wydłuża życie pacjentkom z zaawansowanym rakiem piersi

Kongres ESMO 2019

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) przeprowadzili badania stwierdzające, że dołączając Ribociclib, lek przeznaczony do terapii celowanych, do standardowej terapii hormonalnej, można znacznie poprawić przeżycie całkowite u pacjentek po menopauzie z zaawansowanym (przerzutowym) rakiem piersi typu ER+/HER-, jednym z najczęstszych typów tego nowotworu. Badania pokazują również, że taka terapia przynosi także najdłuższy czas wolny od nawrotu nowotworu.

Wyniki tych badań zostały przedstawione w trakcie niedawnego Kongresu ESMO 2019 w Barcelonie przez dr Denisa Slamona, Przewodniczącego Wydziału Onkologii i Hematologii, Dyrektora ds. Badań Translacyjnych w Centrum Onkologicznym Jonssona UCLA.

„Wiele osób twierdzi, że pierwszą metodą leczenia pacjentek z rakiem tego typu i z przerzutami jaką powinny otrzymać jest terapia hormonalna, a następnie oczekiwanie, czy pacjentki zareagują na to leczenie” - powiedział Slamon. „Ale my odkryliśmy, że jest znacząca różnica, gdy jako pierwszą linię leczenia zastosuje się połączenie Ribociclibu z terapią hormonalną. Nie ma absolutnie żadnego powodu, aby czekać z wdrożeniem takiego leczenia. Powinno stać się ono nowym standardem”.

W badaniu klinicznym uczestniczyło 726 pacjentek po menopauzie z zaawansowanym rakiem piersi typu ER+/HER-. W teście wzięły udział zarówno pacjentki, które nie otrzymały jeszcze terapii hormonalnej, jak i te po pierwszej lub drugiej linii leczenia.

Wyniki pokazały statystycznie istotną poprawę przeżycia ze zmniejszeniem ryzyka śmierci o 28% przy terapii połączonej z Ribociclibem. Po 42 miesiącach wskaźniki przeżycia wyniosły 58% w przypadku leczenia skojarzonego (Ribociclib) i 46% w przypadku kobiet, które leczone były wyłącznie terapią hormonalną.

Mediana czasu przeżycia wolnego od progresji nowotworu przy terapii pierwszego rzutu z wykorzystaniem Ribociclibu jest najlepszym odnotowanym wynikiem w badaniach klinicznych III fazy w przypadkach raka piersi ER+/HER-. Mediana ta wyniosła 33,6 miesiąca, w porównaniu z 19,2 miesiąca dla pacjentek z grupy leczonej tylko terapią hormonalną.


Źródło:

  1. Kongres ESMO 2019, Barcelona
  2. UCLA Investigators Lead Study of Novartis’ Ribociclib Significantly Improves Overall Survival for Aggressive Breast Cancer, TrialSite News
» więcej aktualności medycznych