Menu

Pierwsze zabiegi ginekologiczne przy pomocy robota w Centrum Onkologii w Bydgoszczy

13.05.2023

Robot chirurgiczny da Vinci

Centrum Onkologii w Bydgoszczy ma już drugiego robota da Vinci. Decyzja o kupnie drugiego urządzenia zapadła po tym, jak system robotyczny z powodzeniem sprawdził się w operacjach raka prostaty. Nowy sprzęt jest wykorzystywany w zabiegach ginekologicznych raka trzonu macicy. Pierwsze dwie operacje zostały wykonane pod koniec kwietnia 2023 roku.

Zakup drugiego urządzenia da Vinci oraz przeszkolenie zespołu obsługującego robota to niewątpliwy sukces. Zastosowanie chirurgii robotycznej w leczeniu onkologicznym ma ogromne znaczenie. Chirurgia robotowa Da Vinci to najnowocześniejsza procedura zabiegowa, w której konwencjonalna technika laparoskopowa jest połączona z precyzyjną technologią robotyczną. Trójwymiarowy obraz obszaru chirurgicznego to jego niewątpliwy atuty.

System da Vinci ma taką samą zdolność ruchu jak ludzki nadgarstek. Konstrukcja zapewnia chirurgowi lepszy zakres ruchu i zręczność. Filtr drżenia eliminuje wszelkie niekontrolowane ruchy powstałe w rękach chirurga. Robot da Vinci pozwala na wykonywanie zabiegów w trudno dostępnych miejscach z nieosiągalną dla innych technik dokładnością, minimalizując jednocześnie uraz operacyjny i utratę krwi.

Korzyści z zabiegów w asyście robota da Vinci to mniejszy ból po operacji, minimalne lub brak blizn, krótszy pobyt w szpitalu, szybsze odzyskiwanie sprawności fizycznej oraz mniejsza utrata krwi.


Źródło:

  1. Centrum Onkologii w Bydgoszczy
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA