Menu

Pierwsze zabiegi urologiczne z wykorzystaniem lasera holmowego w Białostockim Centrum Onkologii

12.05.2021

Zabieg z wykorzystaniem lasera holmowego w BCO

Foto. zabieg z wykorzystaniem lasera holmowego w BCO

Urolodzy z Białostockiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku (BCO) szkolili się pod okiem dr. Michała Suta, specjalisty urologa ze szpitala MSWiA w Gdańsku, eksperta w używaniu lasera holmowego. Pierwsze zabiegi z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu przeprowadzono końcu kwietnia.

Zakup lasera holmowego i giętkich ureterorenoskopów do Pododdziału Urologii w Białostockim Centrum Onkologii pozwoli urologom na małoinwazyjne leczenie chorób nowotworowych nerek i pęcherza moczowego.

Brodawczakowate guzy nerek w początkowym stopniu zaawansowania można leczyć w sposób mało inwazyjny, zaoszczędzając całą nerkę. Przy użycia giętkiego fiberoskopu i wiązki lasera, bez nacinania skóry, przez cewkę moczową można dotrzeć do dowolnego miejsca wewnątrz nerki i w sposób precyzyjny oraz selektywny zniszczyć guz nowotworowy. Podobną procedurę leczniczą można zastosować w przypadku guzów raka pęcherza moczowego.

Zabiegi wykonane z pomocą nowoczesnego lasera holmowego cechują się wysoką skutecznością, małą inwazyjnością, małą liczbą powikłań, szybkim gojeniem tkanek oraz szybką regeneracją organizmu po zabiegu. Ważną zaletą jest możliwość wykonania zabiegu w procedurze jednego dnia – podkreśla dr n. med. Mariusz Ciemerych, koordynator Pododdziału Urologii BCO.


Źródło:

  1. Białostockie Centrum Onkologii
» więcej aktualności medycznych