Menu

Innowacyjna operacja guza mózgu metodą ablacji laserowej

26.06.2021

operacja guza mózgu metodą ablacji laserowej pod kontrolą rezonansu magnetycznego

Zespół specjalistów ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przeprowadził innowacyjną operację guza mózgu metodą ablacji laserowej pod kontrolą rezonansu magnetycznego.

Unikalna operacja została przeprowadzona przez multidyscyplinarny zespół złożony ze specjalistów neurochirurgii, z dr Borysem Kwintą na czele, anestezjologii, radiologii, elektroradiologii oraz fizyków medycznych z Zakładu Diagnostyki Obrazowej - pod kierownictwem prof. Tadeusza Popieli. Była to pierwsza taka operacja wykonana w Polsce.

To szansa dla Pacjentów, którzy z uwagi na umiejscowienie nowotworu lub dodatkowe obciążenia zdrowotne, nie uzyskują kwalifikacji do otwartej operacji.

- Innowacyjność tego małoinwazyjnego zabiegu polega na użyciu energii lasera do zniszczenia komórek nowotworowych położonych w głębokich strukturach mózgu, czyli trudno dostępnych chirurgicznie i wiążących się z dużym ryzykiem okołooperacyjnym. Dodatkowo cały proces uszkodzenia guza był kontrolowany za pomocą tzw. mapy termalnej, uzyskiwanej przy pomocy diagnostyki w środowisku rezonansu magnetycznego. Widzieliśmy dokładnie rozchodzenie się energii cieplnej w tkance guza i w mózgu – tłumaczył dr Borys Kwinta, Kierownik Oddziału Neurochirurgii i Neurotraumatologii Szpitala Uniwersyteckiego.

Dobę po wykonaniu operacji jej efekt jest - zdaniem lekarzy - zadowalający. Pacjent czuje się dobrze, jego stan neurologiczny nie pogorszył się. Z pomocą rehabilitantów dzień po operacji udało mu się wstać z łóżka.


Źródło:

  1. Szpital Uniwersytecki w Krakowie
» więcej aktualności medycznych