Menu

W ZCO sztuczna inteligencja wspomaga lekarzy w radioterapii

24.04.2024

Nowoczesny akcelerator do radioterapii

Rośnie liczba pacjentów leczonych z pomocą radioterapii w Dąbrowie Górniczej. Teraz Zagłębiowskie Centrum Onkologii stało się jedną z nielicznych placówek w Polsce wykorzystujących z powodzeniem sztuczną inteligencję do maksymalnie precyzyjnego i znacznie szybszego ustalania zakresu leczenia.

Proces planowania radioterapii przebiega wieloetapowo. Jednym z takich etapów jest konturowanie guza nowotworowego i narządów krytycznych. Tak w radioterapii określa się zdrowe narządy, które znajdują się w okolicy guza, a naszym zadaniem jest je ochronić. Za przeprowadzenie tego trudnego i pracochłonnego procesu odpowiada lekarz onkolog radioterapeuta. Konturowanie polega na wyrysowaniu konturów guza oraz narządów zdrowych na poszczególnych skanach tomografii komputerowej.

Dla człowieka to kilka godzin pracy, sztuczna inteligencja robi to w kilka minut – wyjaśnia dr Marcin Hutnik, kierownik Zakładu Radioterapii Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. Takie skrócenie procesu planowania ma duże znaczenie dla chorych: specjaliści mogą czuwać nad przygotowywaniem większej liczby planów leczenia jednocześnie, a czas oczekiwania pacjenta na rozpoczęcie radioterapii jest krótszy – dodaje dr Hutnik.

Lekarze każdorazowo sprawdzają efekty pracy sztucznej inteligencji. Zdarza się nadal, że wprowadzamy pewne korekty, ale trzeba też podkreślić, że sztuczna inteligencja szybko się uczy i raz wprowadzoną poprawkę potrafi zapamiętać. Konturując dane narządy po raz kolejny, już nie popełnia tych samych błędów – przyznaje dr Marcin Hutnik.

System jest w tej chwili w fazie testów i weryfikacji w zakresie pełnej przydatności do działania w dąbrowskiej lecznicy. W Zakładzie Radioterapii Zagłębiowskiego Centrum Onkologii każdego roku specjalistyczne wsparcie otrzymuje ponad 1200 chorych. To głównie pacjenci z rozpoznanymi nowotworami złośliwymi. Do napromieniania chorych stosowane są takie nowoczesne techniki radioterapii jak technika obrotowa, technika modulowanej intensywności wiązki czy wysokospecjalistyczna radioterapia stereotaktyczna.


Źródło:

  1. Zagłębiowskie Centrum Onkologii
» więcej aktualności medycznych

Obserwuj Onkonet na Facebooku

NU-MED Onkologia

reklama Grupa NU-MED

Grupa NU-MED to wyspecjalizowane placówki, w których diagnozujemy i leczymy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Leczenie odbywa się w ramach kontraktu z NFZ. Zobacz więcej informacji.

Onkodiag – medycyna spersonalizowana w onkologii

reklama Onkodiag

Badania oparte na wnikliwej analizie tkanek pochodzących z nowotworu oraz krążących we krwi komórek nowotworowych:

  • Trublood – nieinwazyjna biopsja z analizą pod kątem diagnozy, rokowań i teranostyki
  • Celldx – głęboka analiza genomiczna nowotworu – badanie skuteczności terapii
  • Exacta – pełna analiza nowotworu uwzględniająca genomikę, immunohistochemię, immunocytochemię i chemowrażliwość żywych komórek. Badanie zaprojektuje najbardziej skuteczne leczenie
  • Chemoscale – badanie chemowrażliwości leków cytostatycznych
  • Cancertrack – monitorowanie efektów leczenia na podstawie cell-free DNA